Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Volvo na Transexpo 2022: Nasza specjalność to elektryki i hybrydy

infobus
08.12.2022 15:00
0 Komentarzy

Na tegorocznych Targach Transportu Zbiorowego w Kielcach Volvo pokazało wyprodukowany we Wrocławiu autobus elektryczny – Volvo 7900 Electric w barwach MPK Łódź.

Do tego firma na konferencji IGKM przekonywała branżę, że alternatywą dla obecnej sytuacji na rynku są konstrukcje hybrydowe. O najnowszych kontraktach i przewagach szwedzkiego producenta rozmawialiśmy z Maciejem Sylwanowiczem, dyrektorem ds. sprzedaży autobusów miejskich w Volvo Polska.

produkcja z wroclawia

Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową. W 1996 roku otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR. Wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

W 2010 roku we wrocławskiej fabryce Volvo rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo produkuje tu hybrydę Volvo 7900 Hybrid w wersjach o długości: 10,6, 12 i 18 m oraz w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric – w wersjach długości 12 m oraz 18 m. W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych.

W Polsce zelektryfikowane autobusy Volvo jeżdżą m.in. w Inowrocławiu, Krakowie, Sosnowcu, Białymstoku, Koszalinie, Grudziądzu, Jeleniej Górze, Krakowie, Tarnowskich Górach, Lesznie, Krośnie i Ełku. Autobusy w pełni elektryczne są natomiast eksploatowane w Inowrocławiu, Łodzi, Gliwicach i Świdnicy. TURYSTYCZNE ZMIANY W 2022 roku Volvo Buses wprowadziło 13-litrową jednostkę napędową do wyposażenia autobusów Volvo 9700 i Volvo 9900. Nowy silnik nie tylko rozwija większą moc, ale także zużywa mniej paliwa od swojego poprzednika. Pierwsza prezentacja nowej serii autobusów turystycznych dla prasy odbyła się w czerwcu 2022 roku w Boras w Szwecji.  Niestety, nowej generacji autokarów nie zobaczyliśmy w Kielcach, ale pewnie niebawem nadarzy się okazja do ich premiery.

O szczegółach – Maciej Sylwanowicz:

Komentarze