Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Volvo Buses i Siemens razem na rzecz elektrobusów

infobus
29.01.2015 12:59
0 Komentarzy

Koncerny Volvo Buses i Siemens podpisały porozumienie dotyczące globalnych dostaw kompletnych zelektryfikowanych systemów autobusowych. Po udanej premierze w Hamburgu to partnerstwo może zdecydowanie zmienić dynamikę rozwoju elektrobusów w Europie. Plan jest prosty. Szwedzki producent będzie dostarczać autobusy hybrydowe oraz w pełni elektryczne pojazdy do klientów, natomiast Siemens –stacje ładowania o wysokiej mocy (do 300 kW). Oprócz infrastruktury służącej bezpośrednio do ładowania pojazdów, firma zapewni osprzęt pomocniczy, okablowanie, prace budowlane, instalację, uruchomienie i konserwacje stacji. Warto wspomnieć, że to szwedzko-niemieckie partnerstwo jest efektem dwuletniej współpracy obu firm. Po raz pierwszy spotkały się one na płaszczyźnie elektromobilności w 2012 r., a teraz jeszcze bardziej zacieśniają współpracę w tym kierunku. Jednym z najważniejszych wspólnych celów jest opracowanie standardu dla infrastruktury ładowania dla wszystkich miast, aby dzięki temu mogły one łatwo i w miarę niskim nakładem środków przejść na stronę elektrycznych systemów autobusowych. –„Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z jedną z największych na świecie firm technologicznych, który wspiera naszą wizję elektromobilności. Ta umowa otwiera przed nami nowe możliwości biznesowe i umożliwi miastom szybkie wdrożenie zrównoważonych i opłacalnych systemów transportu publicznego’ – powiedział Håkan Agnevall, prezes Volvo Bus Corporation. Z kolei Jochen Eickholt, CEO Siemens Mobility Division dodał: -„Zelektryfikowane autobusy są istotnym elementem zrównoważonego transportu publicznego w miastach. Siemens i Volvo zarówno dzięki posiadanej technologii, jak i doświadczeniu mogą kształtować ten trend.”

 Elektryczna hybryda Volvo w Hamburgu podczas ładowania na stacji firmy SiemensElektryczna hybryda Volvo w Hamburgu podczas ładowania na stacji firmy SiemensElektryczna hybryda Volvo w Hamburgu podczas ładowania na stacji firmy SiemensElektryczna hybryda Volvo w Hamburgu podczas ładowania na stacji firmy Siemens
Volvo Buses i Siemens już dostarczyły pierwszy, kompletny autobusowy e-system dla Hamburga. Składa się on z trzech hybrydowych autobusów Volvo 7900H oraz czterech elektrycznych stacji ładowania. Innowacyjna trasa nr 109 ruszyła w grudniu 2014 r. Z kolei w tym roku, elektryczne hybrydy oraz infrastruktura do ich ładowania pojawią się w dwóch szwedzkich miastach: Göteborgu i Sztokholmie. Wcześniejsze testy wykazały, że autobus Volvo Hybrid Electric umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla nawet o 75%, w porównaniu z autobusami Euro 6 z silnikiem wysokoprężnym. Całkowite zużycie energii jest zmniejszone o 60%. Volvo 7900 Hybrid Electric Autobus kursuje w trybie elektrycznym średnio 70% trasy, ciche i wolne od emisji. Ładowanie na stacjach końcowych trwa do 6 minut.
Elektryczna hybryda Volvo w Hamburgu
Volvo Buses jest liderem w dziedzinie elektromobilności w Europie. Pierwszy autobus hybrydowy został wyprodukowany w 2009 r. , a do dzisiaj firma dostarczyła ponad 5000 szt. tego typu pojazdów do 21 krajów. Na razie sztandarowym e-projektem Volvo jest Hamburg, gdzie na trasie Innovation Route 109 jeżdżą pierwsze elektryczne hybrydy Volvo. Oprócz nich, na linii również testowane są hybrydowe autobusy Volvo z silnikiem diesla, zarówno w wersji przegubowej, jak i 12-metrowej, oraz bateryjne pojazdy innych producentów. Różne rodzaje i tryby napędów dla zrównoważonych autobusów przyszłości testowane są równolegle i w takich samych warunkach. Eksploatowane są tutaj także konwencjonalne autobusy z silnikiem diesla jako odniesienie w naukowym porównaniu innowacyjnych koncepcji napędowych. Trasa Innovation Route 109 biegnie od Terminalu Autobusów Elektrycznych niedaleko Dworca Głównego w Hamburgu do ostatniego przystanku znajdującego się na podziemnej stacji w Alsterdorf. Około 10-kilometrowa trasa jest odpowiednia dla elektrycznych hybryd Volvo, które są wyposażone w przełomową technologię 'plug-in’ pozwalającą pokonać na elektrycznym napędzie co najmniej siedem kilometrów. ‎Ładowanie odbywa się na końcowym przystanku za pomocą pantografu, który jest zintegrowany ze stacją ładowania. Po zaparkowaniu autobusu, pantograf zamontowany na maszcie stacji jest obniżany (po naciśnięciu przycisku przez kierowcę) i dotyka dwóch szyn, które znajdują się na dachu pojazdu. Cały proces ładowania trwa jedynie sześć minut. Litowo-jonowy żelazowo-fosforanowy akumulator dostarcza silnikowi elektrycznemu (150 kW) mocy. Autobus przejeżdża co najmniej siedem kilometrów tylko na zasilaniu elektrycznym, zanim włączy się agregat diesla Euro 6. Na odcinkach przejechanych jedynie na zasilaniu elektrycznym, autobus jest całkowicie bezemisyjny i bardzo cichy: poziom hałasu w pobliżu Volvo 7900 można porównać do poziomu hałasu w przypadku normalnej rozmowy. Elektryczna hybryda Volvo 7900 oferuje również dużą elastyczność wykorzystania: w wybranych obszarach może poruszać się jedynie na zasilaniu elektrycznym, a na regularnych trasach może być wykorzystywana jako autobus hybrydowy. Technologia wykorzystana w elektrycznym autobusie hybrydowym jest taka sama, jak sprawdzona technologia w hybrydzie Volvo 7900 z silnikiem diesla – co zapewnia wysoki poziom dostępności. Wszystkie tego typu pojazdy produkowane są w fabryce Volvo we Wrocławiu.

Komentarze