Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Volánbusz z Credobus, czyli jak na Węgry wróciła produkcja autobusów przegubowych

infobus
08.08.2023 09:03
0 Komentarzy

Przed wakacjami narodowy przewoźnik na Węgrzech, Volánbusz odebrał 47 szt. nowych autobusów przegubowych marki Credobus.

Co ważne, dzięki temu kontraktowi na Węgrzech wznowiono produkcję autobusów przegubowych, a trzy powiatu znacząco odnowiły swoją flotę transportu publicznego.

podmiejskie autobusy przegubowe

Credobus i Volánbusz podpisały umowę na zakup 47 podmiejskich autobusów przegubowych pod koniec grudnia 2022 roku. Nowe autobusy zostały przekazane do końca wiosny i obecnie kursują w trzech zachodnich, środkowych i wschodnich powiatach kraju. Po zakupie pojazdów średni wiek taboru przegubowego we wschodnim komitacie Borsod-Abaúj-Zemplén obniżył się do 3,2 roku.

Jednak najważniejszy i co podczas ceremonii przekazania podkreślił István Krankovics, właściciel Credobus, jest fakt powrotu na Węgry produkcji pojazdów klasy MEGA:

-„Credobus Econell 18 Next to węgierski produkt najwyższej klasy, ważący o 3 tony mniej, jest najlżejszym autobusem przegubowym na świecie. Najnowsza flota wyprodukowana została w węgierskich fabrykach, wznawiając wstrzymaną od lat produkcję autobusów przegubowych w naszym kraju. Dzięki rządowemu Programowi Działań na rzecz Produkcji Autobusów, Grupa Kravtex-Kühne mogła zwiększyć moce produkcyjne i stworzyć w Mosonmagyaróvár i Győr jedną z największych fabryk produkcyjnych autobusów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Od 2016 roku Credobus zbudował jeden z największych, liczący 20 000 metrów kwadratowych, zakładów budowy autobusów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.”

Jak podkreśla na każdym kroku Credobus., ten węgierski sukces to efekt zamówień ze strony Volánbusz. Do końca tego roku we flocie państwowego przewoźnika, która łącznie liczy 5950 autobusów, będzie kursować ponad 2700 Credobusów.

fot. Credobus

zwrot dzięki lekkości

Kolejny mocno podkreślany fakt, to konkurencyjna cena zakupu oraz ultralekka konstrukcja Econell 18 Next, która zmniejsza koszty energii przewoźnika autobusowego o ponad 12 milionów euro rocznie.

Masa własna Econell 18 Next jest co najmniej o 3 tony niższa od średniej rynkowej – tylko około 14 ton zamiast zwykłych 17-18. Wstępne pomiary przewidują oszczędności paliwa na poziomie około 20% w porównaniu z rzeczywistymi danymi dla klasycznych pojazdów. Powoduje to bezpośrednie oszczędności w wysokości co najmniej 5000 – 6500 EUR na autobus rocznie, a także redukcję emisji dwutlenku węgla o 12 ton.

Do tego dochodzi dobra dynamika jazdy (z ZF EcoLife 2), trójstrefowa klimatyzacja z nowym interfejsem E-Control, oświetlenie Full LED z czujnikami deszczu i światłem, a przede wszystkim węgierska produkcja. Jak policzył Credobus, samonośna konstrukcja ramowa oraz prawie wszystkie części metalowe są produkowane przez Grupę. Za produkty węgierskie można również uznać niektóre osie, drzwi pasażerskie, szyby, podłogę, a także zewnętrzne i wewnętrzne elementy plastikowe. Plus wyroby gumowe, elementy pneumatyczne, przeguby kulowe itp. Główne komponenty pochodzą od wiodących europejskich producentów, takich jak FPT, ZF, Knorr-Bremse, Eberspächer czy Continental.

Stworzenie rodziny Econell Next to najważniejszy krajowy projekt rozwoju autobusów ostatniej dekady, z którym wiąże się ponowne uruchomienie produkcji autobusów przegubowych na Węgrzech. A podobno to dopiero pierwszy krok. W najbliższych latach zostanie wprowadzonych kilka nowych, już bezemisyjnych modeli Credobus.

Komentarze