Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Van Hool dostarczy dwuprzegubowe autobusy dla Paryża. 56 Exqui.City 24  

infobus
10.03.2022 12:00
0 Komentarzy

10 marca paryski RATP rozstrzygnął przetarg na zakup 56 szt. dwuprzegubowych autobusów elektrycznych o długości 24 metrów.

Zarząd zdecydował się na ofertę konsorcjum Van Hool-Kiepe Electric-Alstom.

Bus Rapid Transit

Zaproponowane prze tę grupę innowacyjne rozwiązanie w zakresie mobilności składa się z 24-metrowych dwuprzegubowych autobusów elektrycznych, zasilanych szybko ładującymi się bateriami o dużej mocy i ładowanych przez przewodzący naziemny system ładowania statycznego (SRS).

W ramach kontraktu:

  • Van Hool dostarczy minimum 56 pojazdów Exqui.City 24  dla dwóch linii Bus Rapid Transit (BRT).  Autobusy będą mogły przewozić ok. 140 pasażerów każdy (w porównaniu do 70 osób w autobusie klasy MAXI i 100 w autobusie przegubowym o długości 18 m) w optymalnych warunkach komfortu, czyli duża przestrzeń, przyjazne oświetlenie, klimatyzacja, monitoring oraz informacja wizualna i dźwiękowa on-line. Pojazdy te będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej (PRM), dzięki szerokim drzwiom przesuwnym i niskiej podłodze, co ułatwi pasażerom wsiadanie i wysiadanie z autobusu na stacji oraz poruszanie się wewnątrz autobusu.
  • Z kolei Kiepe Electric wyprodukuje do nich system trakcyjny, który będzie napędzał po dwie osie w każdym pojeździe. Zakres zadania wyznaczonego zakładom Kiepe obejmuje również baterie trakcyjne, przekształtniki zasilania pomocniczego i układy chłodzenia, a także rozdzielcze wysokiego napięcia. Ponadto firma dostarczy oprogramowanie pokładowe do zarządzania energią i sterowania napędem trakcyjnym. W paryskich Exqui.City 24 zainstalowane zostaną również inne komponenty Grupy Knorr-Bremse, w tym sprężarki śrubowe i rezystory hamowania.
  • Za infrastrukturę ładowania pojazdów w konsorcjum będzie odpowiadał Alstom, które przygotowuje naziemny system ładowania statycznego (SRS). Jest to innowacyjna i interoperacyjna technologia dla transportu elektrycznego, autobusów i tramwajów wszystkich marek i rozmiarów. Jako kompaktowe rozwiązanie, SRS wtapia się niewidocznie w krajobraz miasta i gwarantuje bezpieczne, zautomatyzowane i szybkie ładowanie dużą mocą na przystankach. To rozwiązanie jest już stosowane m.in. w Nicei, gdzie na 15 kilometrach torów umożliwia automatyczne i szybkie ładowanie tramwajów bez dodatkowych ograniczeń operacyjnych i przy przełomowej dostępności (>99,9%). Podpisana umowa ramowa przewiduje również określoną niezawodność i dostępność całego systemu ładowania, które powstanie w Paryżu.

Linie T Zen

Rozwiązanie przygotowane przez konsorcjum przeznaczone jest dla dwóch linii autobusowych BRT:

  • T Zen 4 BRT, która pokona 14,8-kilometrowy dystans między Viry-Chatillon a Corbeil-Essonnes. Nowa trasa zastąpi dotychczasową 402, która jest najbardziej obciążoną linią w aglomeracji paryskiej, przewożącą codziennie blisko 26 000 pasażerów.
  • T Zen 5 to nowa 9,5-kilometrowa linia autobusowa łącząca Paryż-13 z Choisy-le-Roi przez Ivry-sur-Seine i Vitry-sur-Seine.
  • Plus trzecia trasa w opcji.

Zaoferują one pasażerom najwyższy poziom komfortu, ciszy i prędkości komunikacyjnej. W założeniu mają to być ekspresowe trasy autobusowe kursujące na wydzielonych buspasach.

Zdaniem konsorcjum

– „Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że Van Hool, w ścisłej współpracy z partnerami Kiepe Electric i Alstom, został wybrany przez Île-de-France Mobilités do realizacji tego wyjątkowego projekt mobilności w Île-de-France. Przyszłością transportu publicznego jest zerowa emisja. To pierwsze na świecie rozwiązanie w pełni spełnia wysokie oczekiwania władz transportowych, kierowców i personelu obsługi technicznej oraz pasażerów w zakresie wysokiej jakości transportu publicznego, który jest zrównoważony i ekonomicznie odpowiedzialny” – skomentował wygrany kontrakt Filip Van Hool, dyrektor generalny Van Hool.

Dr Peter Radina z Grupie Knorr-Bremse, do której należy Kiepe Electric dodał:

-W przypadku tego projektu Île-de-France Mobilités zaufało naszej wysokiej doświadczone konsorcjum i innowacyjna koncepcja High-Power Charging (HPC) dla autobusów. Dla Kiepe Electric ta udana oferta jest kamieniem milowym i zwiastuje wejście na rynek transportu masowego dla linii e-BRT”.

„Zespoły Alstomu we Francji z dumą przyczyniają się do realizacji innowacyjnego i zrównoważonego rozwiązania w zakresie mobilności dla Île-de-France Mobilités, wraz z naszymi partnerami, dzięki naszemu naziemnemu systemowi ładowania statycznego SRS. To rozwiązanie będzie nowością na świecie i zaoferuje wysoki poziom usług przy dużej łatwości obsługi. Skorzysta również z doświadczenia tramwaju Nice, gdzie SRS został wdrożony i oddany do użytku na 15 km i 34 tramwajach” – powiedział Jean-Baptiste Eyméoud, prezes Alstom we Francji.

Komentarze