Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Unia obniży wiek zawodowych kierowców, ale nie w autobusach

infobus
04.03.2023 13:07
0 Komentarzy

Najnowsza propozycja Komisji Europejskiej może pomóc w walce z niedoborem kierowców ciężarówek, natomiast ignoruje potrzeby autobusowej branży.

Jak zaznacza IRU, propozycja dotycząca rewizji unijnej dyrektywy w sprawie praw jazdy ma wiele obiecujących aspektów, natomiast dotyczy tylko sektora transportu towarów i kompletnie pomija przewozy pasażerskie.

Od 18 lat

1 marca Komisja Europejska opublikowała swoją opinię dotyczącą unijnej dyrektywy w sprawie praw jazdy. Branża z niecierpliwością czekała na konkretne rozwiązania jednego z największych zagrożeń dla transportu drogowego: czyli niedoborów kierowców zawodowych.

Przypomnijmy, że raport IRU z 2022 r. o niedoborze kierowców wykazał, że w Europie brakuje około 600 000 kierowców i przewiduje, że liczba ta osiągnie prawie 2 miliony do 2026 r., biorąc pod uwagę obecne trendy. Przewidywany wzrost wynika ze starzenia się populacji kierowców w połączeniu z niskim odsetkiem młodych kierowców. W całej UE tylko 6% zawodowych kierowców ma mniej niż 25 lat.

-„Unia proponuje, aby minimalny wiek prowadzenia pojazdów ciężarowych wynosił 18 lat. Jest to ważny pozytywny krok, o który od dawna apelowała branża transportu drogowego. Tym samym mamy możliwość usunięcia jednej z głównych barier dla młodych ludzi podejmujących ten zawód: różnicy między wiekiem ukończenia szkoły a momentem, w którym mogą zostać zawodowymi kierowcami. Może to również ułatwić dostęp kierowców z krajów trzecich do rynku UE, zwiększając liczbę kierowców w UE” – komentuje tę decyzję IRU.

Komisja zaleciła również umożliwienie 17-latkom rozpoczęcia szkolenia poprzez towarzyszenie doświadczonym kierowcom w ramach praktyk.

fot. IRU

Bez autobusów  i autokarów

Te jednak poprawki nie dotyczą sektora pasażerskiego. To oznacza, że Unia nie podjęła żadnych kroków w celu rozwiązania problemu z niedoborem kierowców autobusów i autokarów, co de facto utrudnia realizację polityki mobilność promowaną przez UE. Paradoks? Nie pierwszy i nie ostatni…

Dyrektorka ds. rzecznictwa UE IRU, Raluca Marian, ta skomentowała ten fakt:

-„W zakresie kierowców autobusów propozycja Komisji jest żałośnie niewystarczająca. W niektórych państwach członkowskich widzimy dobrze wyszkolonych 18-letnich mężczyzn i kobiety, które bezpiecznie prowadzą autobusy, natomiast w wielu innych minimalny wiek wynosi cały czas od 21 do 24 lat.”

Jakimś pozytywem na „autobusowej” drodze jest deklaracja Komisji Europejskiej w zakresie ułatwienia dostępu do zawodu kierowcy dla osób z krajów trzecich.

-„Propozycja otwiera nową drogę do harmonizacji wymogów dotyczących uznawania praw jazdy pochodzących spoza UE. Chociaż lista krajów i konkretne warunki muszą zostać dalej określone w oparciu o solidne kryteria bezpieczeństwa, już teraz widzimy pozytywny krok w ułatwianiu obywatelom krajów trzecich wejścia w zawód kierowcy UE i uzupełnienia unijnego niedoboru w tym zakresie” – powiedziała Raluca Marian.

Komentarze