Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tysiąc elektrobusów w Polsce do 2023 roku?

infobus
23.10.2018 08:00
0 Komentarzy

Polska jest w UE jednym z liderów rozwoju sektora bateriiwykorzystywanych np. w pojazdach elektrycznych. W kraju pojawiało się trzechinwestorów tej branży. Wkrótce może pojawić się czwarty – mówi PAP ministerprzedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Na początku października w Brukseli Emilewicz orazministrowie z Francji, Niemiec i Szwecji spotkali się z wiceprzewodniczącymKomisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem, z okazji rocznicy funkcjonowaniainicjatywy Battery Alliance. Komisja Europejska uruchomiła ją w październiku2017 r. Inicjatywa ma zachęcić przedsiębiorców do produkowania w UE baterii.

Emilewicz przypomina, że jeszcze rok temu w UE słychać byłopytania, czy inicjatywa ta jest potrzebna. Dziś – jak mówi – nikt już nie ma codo tego wątpliwości.

Według minister Polska dostrzegła potencjał sektora jeszczeprzed inicjatywą KE, m.in. uchwalając ustawę o elektromobilności. Dziś – jakpodkreśla – jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o rozwój tegosektora; zainwestować w Polsce chcą takie firmy jak LG Chem, Umicore iNorthvolt.

Jak dodaje, w ciągu miesiąca decyzję o inwestycji w Polsce,najprawdopodobniej na Śląsku w okolicach Gliwic, może podjąć kolejna duża firmadziałająca w sektorze ogniw litowo-jonowych.

-„Chodzi o kolejna dużą fabrykę” –mówi Emilewicz. Jak podkreśla, to pokazuje, że Polska dziś staje się”hubem produkcji napędów przyszłości”.

Zdaniem minister, zaletą Polski jest w tym momencie już nietania siła robocza, ale jakość obsługi. „Jesteśmy w stanie szybko spełnić oczekiwaniaw zakresie gruntu i infrastruktury. Atutem są także kompetencje polskichnaukowców” – mówi minister.

1000 elektrobusów w 2023 r.

Emilewicz podkreśla, że Polska dobrze sobie radzi zrozwijaniem elektromobilności. Na rynku działa trzech producentów, dwóchpolskich i jeden zagraniczny – Solaris, Ursus i Volvo. „Ich zdolnościprodukcyjne to 200 autobusów rocznie. Po polskich ulicach jeździ obecnie prawie200 autobusów elektrycznych, a w zamówieniach publicznych jest kolejne 300.Zakładamy, że do 2023 r. będziemy mieć 1 tys. autobusów elektrycznych” –wskazuje.

Nad Wisłą rośnie również liczba sprzedanych samochodówelektrycznych. „W tym roku mamy zarejestrowanych ponad 2 tys. samochodówelektrycznych. To pokazuje, że zachęty wpisane w ustawę o elektromobilnościdają szansę. Moje ministerstwo w tym roku kupi jeden samochód elektryczny ztaniego segmentu do użytku dla całego resortu” – mówi. (PAP)

Komentarze