Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tylko Solaris w „siedzeniowej” dogrywce MZK Oświęcim. Na trzy autobusy elektryczne

infobus
18.06.2024 19:09
0 Komentarzy

18 czerwca Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu otworzył ofertę w przetargu na dostawę trzech nowych autobusów elektrycznych klasy I kategorii MAXI i MEGA.

Przypomnijmy, że to postępowanie zostało częściowo unieważnione i powtórzone w ramach nowego zamówienia. Wszystko to z powodu kontrowersji z liczbą miejsc siedzących w zapisach SWZ. Stąd też nazwa – „siedzeniowy przetarg”. W skrócie  – MZK dmuchając na zimne postanowiło unieważnić części MAXI i MEGA oraz wybrać ofertę w części MIDI. I tak się właśnie stało.

SPIS TREŚCI:

  • Jak autobusów dotyczyło rozstrzygnięte zadaniu w „siedzeniowym” przetargu MZK Oświęcim?
  • Jak będą wyposażone autobusy elektryczne dla MZK Oświęcim?
  • Czy Solaris zmieścił się w budżecie MZK Oświęcim?
Tylko Solaris w MZK Oświęcim w „siedzeniowej” dogrywce na trzy autobusy / fot. MZK Oświęcim
Tylko Solaris w MZK Oświęcim w „siedzeniowej” dogrywce na trzy autobusy / fot. MZK Oświęcim

Siedzeniowa dogrywka

Oświęcimski przetarg w swoim pierwotnym kształcie był podzielny na trzy zadania:

  • część 1 (6 x autobusy MIDI)
  • część 2 (2 x MAXI)
  • część 3 (1 x MEGA).

To oznacza, że w teorii mogło być kilku wykonawców, natomiast od samego początku liczyliśmy, że dostawcą wszystkich autobusów będzie jeden producent. Wynika to z prostego faktu, że kryteria techniczne były bardzo podobne dla wszystkich części.

10 kwietnia tylko Solaris położył tutaj swoją propozycje, która opiewały na 24.380.000 PLN netto za autobusy Solaris Urbino 9 electric, Urbino 12 electric Urbino 18 electric, w tym:

  • Część nr I – 15.360.000,00 PLN netto;
  • Część nr II – 5.520.000,00 PLN netto;
  • Część nr III – 3.500.000,00 PLN netto.

Z kolei całkowity budżet wynosił 23.900.000 PLN netto,

Po unieważnieniu zadań nr 2 i 3, w dniu 6 czerwca Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu wybrał najkorzystniejszą ofertę w zadaniu nr 1, natomiast 18 czerwca otworzył ofertę w powtórzonym przetargu na trzy autobusy, w tym dwa elektrobusy klasy I kategorii MAXI i jeden klasy I kategorii MEGA.

18 czerwca dowiedzieliśmy się, że w najnowszym przetargu MZK – zgodnie z oczekiwaniami – tylko Solaris położył ofertę. W zadaniu na pojazdy 12-metrowe propozycja producenta z Bolechowa nieznacznie przekroczyła budżet, natomiast w części MEGA zaproponowana cena była identyczna jak ostatnio i tym samym zmieściła się w sumie przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia.

Budżet w części MAXI wyniósł 6.642.000,PLN brutto, a w części MEGA – 4.305.000,00 PLN brutto. Całość ma dofinansowanie z II edycji programu „Zielony Transport Publiczny”. Naszym zdaniem to zamyka całe postępowanie.

Tylko Solaris w MZK Oświęcim w „siedzeniowej” dogrywce na trzy autobusy / fot. MZK Oświęcim
Tylko Solaris w MZK Oświęcim w „siedzeniowej” dogrywce na trzy autobusy / fot. MZK Oświęcim

AUTOBUSY MAXI I MEGA

Przechodzimy do autobusów klasy MAXI i MEGA, które mają mieć długość odpowiednio – od 11,8 do 12,2 m i 17,9 do 18,2 m, zaś ich wysokość nie może być wyższa niż 3,3 m. Pojazdy mają posiadać niską podłogę na całej długości autobusu. Autobusy mają zapewnić przejazd dla odpowiednio 75 (MAXI) i 120 (MEGA), z czego 25% miejsc stanowić mają miejsca siedzące. MZK niezmiennie nie dopuszcza powyżej 20% miejsc skierowanych tyłem do jazdy. Autobusy będą wyposażone w drzwi w układzie 2-2-2 (MAXI) i 2-2-2-2 (MEGA). Autobusy mają być napędzane silnikiem elektrycznym centralnym o mocy min. 160 kW (MAXI) i 240 kW (MEGA) lub silnikami asynchronicznymi w piastach kół 2x 110 kW. W układzie napędowym musi być zastosowany system odzyskiwania energii z hamowania i redukcji prędkości jazdy. Zamawiający wymaga aby pojemność magazynów energii elektrycznej wynosiła w autobusach solowych min. 280 kWh, zaś w autobusie przegubowym – min. 400 kWh. Autobusy będą dostosowane do wolnego ładowania magazynów energii w systemie plug-in. Dodatkowo, na dachu autobusów z przodu (na wysokości osi przedniej) zamontowany ma być pantograf 4-polowy podnoszony umożliwiający ładowanie magazynu energii mocą min. 180 kW.

Stanowisko pracy kierowcy to kabina wydzielona typu zamkniętego, klimatyzowana z okienkiem do sprzedaży biletów, zamykana na zamek patentowy. Fotele pasażerskie będą odporne na akty wandalizmu, pokryte welurem o wyższej jakości (odporne na zabrudzenia, ścieranie i zniszczenie). W standardzie przewidziano gniazda USB, zarówno dla pasażerów, jak i kierowcy. Tablice zewnętrzne powinny być diodowe. Z kolei wewnątrz znajdzie się wyświetlacz LCD umieszczony pomiędzy pierwszymi a drugimi drzwiami w środkowej części autobusu o przekątnej ekranu min. 22 cali, dająca możliwość wyświetlania danych o trasie. Dodatkowo zamawiający wymaga, aby wykonawca wyposażył autobusy w system zliczania potoków pasażerskich.

Komentarze