Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trzy lata oleckiej Gminnej Komunikacji Publicznej. Z autobusami Faster

infobus
09.04.2024 09:05
0 Komentarzy

W październiku 2023 roku minęły trzy lata, od kiedy realizację przewozów autobusowych w Olecku rozpoczęła Gminna Komunikacja Publiczna.

Na samym początku wszyscy mieli już dość tych wiekowych „gimbusów”, natomiast pierwsze linie GPK kursowały wyłącznie w granicach gminy Olecko. Jednak popularność komunikacji autobusowej wzrosła i dzisiaj lokalny system transportu publicznego wygląda zupełnie inaczej.

Olecki Transport w liczbach

Funkcjonująca na obszarze czterech gmin powiatu oleckiego komunikacja publiczna pokonała w 2023 r. ponad milion kilometrów. Przewiozła około 160.000 pasażerów, w tym tylko na obszarze samej gminy Olecko było to ponad 90.000 osób.

Regularnie co miesiąc, na podstawie biletów miesięcznych, korzysta z niej niemal 2000 uczniów, ponad 1000 osób dojeżdżających do pracy i około 12000 osób odbywających przewozy jednorazowe.

Rewolucja w lokalnym transporcie pasażerskim rozpoczęła się 1 października 2020 r., kiedy a gminne drogi wyjechały pierwsze autobusy prywatnej firmy Faster Wtedy komunikacja zamykała się w obrębie Olecka oraz okolicznych miejscowości. Bardzo szybko okazało się, że takie rozwiązanie podoba się gminom sąsiednim i dlatego rok później, dzięki porozumieniom zawartym z gminami Kowale Oleckie, Świętajno oraz Wieliczki, lokalny transport przekształcił się w profesjonalną sieć połączeń komunikujących wszystkich gminy powiatu oleckiego.

-„Dzięki komunikacji publicznej przezwyciężyliśmy problem, istniejącego przed 2020 r., wykluczenia komunikacyjnego i wyszliśmy naprzeciw potrzebom mieszkańców, dla których transport publiczny stanowi teraz istotny element codziennego funkcjonowania – podkreślił Karol Sobczak, burmistrz Olecka

Trzy lata Gminnej Komunikacji Publicznej z autobusami Faster

trudne Początki

-„Jeszcze w trakcie wakacji 2020 r. w planach była prosta kontynuacja zamkniętych dowozów szkolnych, wykonywanych za pomocą tzw. gimbusów — opowiada Karol Sobczak. — Słuchając głosów mieszkańców czułem jednak już wówczas, że oczekują więcej. Postanowiłem więc podjąć duży wysiłek organizacyjny, aby wyjść naprzeciw licznym postulatom mieszkańców, którzy wielokrotnie wskazywali mi na potrzebę uruchomienia w naszej Gminie regularnych przewozów autobusowych.

Szybko okazało się, że autobusy to wygodny środek komunikacji także do pracy, na zakupy, czy do lekarza lub urzędu. Nie bez znaczenia na taki rozwój przewozów miała otwartość władz gminnych na oczekiwania pasażerów.

-„Staraliśmy się w jak największym stopniu realizować sugestie mieszkańców, którzy sami podsuwali pomysły dotyczące częstotliwości kursów, przebiegu tras i godzin odjazdów. Efekt jest taki, że obecny kształt naszej komunikacji stanowi odzwierciedlenie potrzeb pasażerskich, które w ten sposób mogą być zaspokajane w jak największym stopniu — opowiada burmistrz Sobczak.

Od samego początku komunikację gminną realizuje firma Faster.

-„Początki były takie, że ludzie pytali, dlaczego przewozy w Olecku ma realizować przewoźnik z Olsztyna, bo tam faktycznie mieści się główna siedziba firmy. Deklarowałem jednak wtedy, że jeśli komunikacja gminna spotka się z zainteresowaniem społecznym, a współpraca z gminą będzie układała się poprawnie, to w Olecku powstanie największy oddział mojego przedsiębiorstwa. I słowa dotrzymałem – podkreślił Radosław Typa, właściciel firmy Faster.

Teraz Faster planuje dalszy rozwój związany z obsługą oleckiej komunikacji gminnej. Sukcesywnie wymieniany i modernizowany jest tabor autobusowy. Wkrótce pojawić ma się także specjalna aplikacja do zakupu biletów on-line, a także do śledzenia autobusów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu pasażerowie będą wiedzieli, gdzie dokładnie w danym czasie znajduje się konkretny autobus i za ile można spodziewać się powrotu do domu, czy to dziecka ze szkoły.

Komentarze