Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trzy dni do końca viaTOLL-u. e-TOLL ma 300 tys. pojazdów

infobus
27.09.2021 10:00
0 Komentarzy
Do wygaśnięcia systemu viaTOLL pozostało 3 dni. KAS po raz kolejny apeluje, aby użytkownicy pojazdów ciężkich jak najszybciej przechodzili do e-TOLL, gdyż wygaszenie viaTOLL, czyli starego systemu poboru opłat nastąpi 30 września tego roku.

Od 1 października br. za przejazd po drogach krajowych przewoźnicy będą mogli płacić jedynie za pośrednictwem nowego systemu e-TOLL – informuje w przesłanej PAP informacji szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

TrZY dni

„Pozostało już tylko 4 dni do wygaszenia viaTOLL. Od 1 października zostanie on wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów pojazdów ciężkich po drogach płatnych będzie e-TOLL. Przewoźnicy muszą zmienić system na e-TOLL. Rejestracja w nowym systemie jest intuicyjnym procesem, który można przeprowadzić całkowicie online” – powiedziała cytowana w sobotę szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

„Rejestracja w e-TOLL nie powoduje braku możliwości korzystania z viaTOLL do 30 września 2021 r. Należy jedynie pamiętać, aby wnosić opłaty tylko w jednym systemie” – dodała.

Rzeczkowska zaznaczyła, że podczas rejestracji w systemie e-TOLL należy określić sposób płatności za przejazd. Można wybrać dwa rodzaje rozliczeń: konto przedpłacone lub konto z odroczoną płatnością. Konieczne jest również wybranie urządzenia do przekazywania danych GPS do systemu.

Wskazała też, że użytkownicy mogą korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL, urządzenia pokładowego OBU lub zewnętrznego urządzenia lokalizacyjnego (ZSL). Aplikację mobilną e-TOLL PL można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU lub ZSL są do nabycia u dostawców dopuszczonych do systemu e-TOLL.(PAP)

Transportowa zniżka

Od 1 października do 31 grudnia br. stawka opłaty elektronicznej za przejazd kilometra drogi krajowej lub jej odcinka dla podmiotów wnoszących te opłaty z wykorzystaniem systemu e-TOLL zostanie obniżona do 70 proc. – wynika z projektu rozporządzenia zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie ws. dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, obniża wysokość opłaty za przejazd kilometra drogi krajowej lub jej odcinka do 70 proc. Stawka ma obowiązywać od 1 października do 31 grudnia br. Do 30 września opłata wynosi 75 proc.

Jak podano w uzasadnieniu projektu, wprowadzenie zryczałtowanej opłaty w wysokości 70 proc. stawki przez okres od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. jest formą udziału państwa w partycypacji kosztów poniesionych na wyposażenie pojazdów w urządzenia służące do elektronicznego naliczenia opłaty za przejazd i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku, w tym przewoźników, którzy są zobowiązani do wyposażenia pojazdów w OBU, ZSL albo urządzenie mobilne.

Dotychczasowy system poboru opłat, czyli viaTOLL, będzie działał wyłącznie do 30 września. Po tej dacie jedynym systemem poboru będzie e-TOLL, który działa od czerwca tego roku. W środę Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poinformowała, że w nowym systemie e-TOLL zarejestrowano ponad 300 tys. pojazdów.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.(PAP)

ponad 300 tys. pojazdów

W działającym od 24 czerwca tego roku nowym systemie poboru opłat za przejazd po drogach krajowych zarejestrowano ponad 300 tys. pojazdów – poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Przypomniano, że sama rejestracja w nowym systemie nie powoduje braku możliwości korzystania z viaTOLL do 30 września 2021 r. Należy jedynie pamiętać, aby uiszczać opłaty tylko w jednym systemie. Każdy użytkownik musi również wyrejestrować się z systemu viaTOLL i może to zrobić zarówno przed – jak i po 30 września.

Jak informuje KAS, w związku z wygaszeniem systemu poboru opłat viaTOLL od 1 października 2021 r. nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica.

Nowa organizacja ruchu na MPO będzie oznaczała przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL i przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.

KAS informuje też, że od 1 października 2021 r. nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich (o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) do 30 listopada 2021 r. mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat.

W komunikacie przypomniano też, że z początkiem grudnia kierowców czekają kolejne zmiany. Podniesione zostaną szlabany na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica), dzięki czemu ruch odbywać się będzie w sposób płynny bez konieczności zatrzymywania się.

Ponadto opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez aplikację e-TOLL PL, urządzenia pokładowe OBU/ZSL lub w formie biletu elektronicznego (przeznaczonego dla pojazdów lekkich). Zakup takiego biletu będzie możliwy np. na stacji paliwowej, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd. (PAP)

Komentarze