Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trzeci trolejbus Solaris Trollino 24 już w Pradze

infobus
20.01.2024 11:00
0 Komentarzy

17 stycznia do DPP Praga dotarł kolejny dwuprzegubowy trolejbus marki Solaris. Dostarczone Trollino 24 ma numer 405.

To już trzeci taki egzemplarz z 20 zamówionych.

Testy i homologacja

Dostarczony trolejbus, wraz z dwoma poprzednimi egzemplarzami będą przechodzić testy homologacyjne. Obecnie pojazdy można spotkać na linii Palmovka – Trutnovská – na linii nr 58. Równolegle trwają dostawy identycznych modeli do Bratysławy. Stan tej nieformalnej rywalizacji pomiędzy stolicami Czech i Bratysława na razie wygrywa Praga, która już testuje trzy pojazdy na swoich ulicach. A niebawem przyjadą kolejne.

Solaris Trollino 24 w DPP Praga
Trzeci trolejbus Solaris Trollino 24 już w Pradze. fot. DPP Praga

Docelowo wszystkie wejdą na linię Lotnisko Nádraží Veleslavín – Václava Havla Airport, które jest obecnie w budowie. Najnowszy nabytek wzmocni flotę zajezdni Řepy.

Docelowe przeznaczenie

Po testach homologacyjnych nastąpi normalna eksploatacja. Wówczas te najnowocześniejsze trolejbusy zastąpią w praskiej metropolii autobusy z silnikiem diesla na linii 119, oferując ekologiczne i zrównoważone rozwiązanie transportowe na trasie do lotniska im. Václava Havla.

Dodajmy, że pojazdy od Solarisa zaprojektowano z myślą o bardzo dużych potokach pasażerskich przy jednocześnie wysokim komforcie w przestronnym wnętrzu. To aktualnie najdłuższe trolejbusy na europejskim rynku.

Przypomnijmy, że przetarg, rozpisany przez Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) dotyczył dostaw 20 dwuprzegubowych trolejbusów. Firmy Solaris Bus & Coach, Solaris Czech i Škoda Electric jako konsorcjum złożyły wspólną, zwycięską ofertę.

Zgodnie z umową, każdy z pojazdów jest wyposażony w cztery osie, z czego dwie to osie napędowe. Napęd Trollino 24 stanowią dwa silniki trakcyjne. Baterie trakcyjne, które będą źródłem energii w momentach braku zasilania z sieci trakcyjnej, zostaną umieszczone na dachu drugiego wagonu. Minimalny zasięg dojazdu trolejbusu na bateriach trakcyjnych, określony w warunkach przetargu, wynosi 11 km. I przechodzimy do wymiarów. Dokładna długość tego unikatowego, dwuprzegubowego trolejbusu wynosi 24 700 mm. Na swoim pokładzie mieści jednocześnie 179 pasażerów, w tym 54 na miejscach siedzących.

Wewnątrz pojazdu zostały również przewidziane dwie zatoki dla osób poruszających się na wózkach. Trollino 24 to model pięciodrzwiowy, o układzie drzwi 2-2-2-2-2. Zarówno oświetlenie przestrzeni pasażerskiej, jak i oświetlenie zewnętrzne zostały zaprojektowane w technologii LED. Na pokładzie nie zabraknie wielu udogodnień, takich jak tablice kierunkowe, wydajna klimatyzacja czy system monitoringu, uwzględniający m.in. wnętrze pojazdu, kamerę cofania i kamerę do obserwacji pantografów. Kierowca będzie mógł realizować swoje codzienne zadania w komfortowej kabinie typu zamkniętego, z szybami w wersji wysokiej.

Na koniec przypomnijmy, że dwuprzegubowy trolejbus marki Solaris po raz pierwszy został zaprezentowany światu w 2019 roku, na targach Busworld w Brukseli. W 2020 roku był testowany w regularnym ruchu pasażerskim w Bratysławie.

Komentarze