Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Transexpo 2022: Karsan zrywa z MMI. Samodzielny debiut w Kielcach  

infobus
13.10.2022 14:00
0 Komentarzy

Turecki Karsan pojawił się z w Kielcach z trzema autobusami elektrycznymi: e-Jest, e-Atak i e-Ata, który tym samym zadebiutuje na polskim rynku.

Jednak najważniejsza informacja jest taka, że Turcu zerwali umowę dystrybucyjną z dotychczasowym przedstawicielem marki w naszym kraju – firmą MMI z Włynkówka i teraz wystawiają się w Kielcach samodzielnie, szukając pewnie nowego partnera. Kto się zgłosi?

Premiera e-ATA 12 

12-metrowy debiutant Karsana jest napędzany silnikami ZF o mocy 250 kW, który zapewnia mu zasięg 450 kilometrów i zużywa 1 kWh/km. To przedstawiciel szerokiej rodziny e-ATA dostępnej w trzech różnych rozmiarach 10, 12 i 18 metrów i oferowanej z siedmioma różnymi zestawami akumulatorów o mocy od 150 kWh do 600 kWh, w zależności od potrzeb. Maksymalna pojemność baterii dla wersji MIDI wynosi 300 kWh, dla MAXI – 450 kWh , a dla MEGA – nawet 600 kWh. Silniki elektryczne e-ATA montowane są w piastach zapewniają moc 250 kW i 22 000 Nm momentu obrotowego – w wersjach 10-metrowych i 12-metrowych. w przegubach  montowane są silniki o mocy 500 kW.

Dzięki mocnym akumulatorom, 12-metrowy model e-ATA oferuje możliwość przejechania do 450 kilometrów na jednym ładowaniu – przy pełnym zestawie pasażerów, na realnej trasie i przy włączonej klimatyzacji w upalne lato. Przy mocy ładowania do 150 kW przy plug-in, model e-ATA można naładować w ciągu 1-4 godzin, w zależności od preferowanego zestawu akumulatorów. Pomimo dużego zasięgu, e-ATA oferuje wysokie pojemności pasażerskie: w zależności od preferowanej pojemności akumulatora, e-ATA 10 może przewozić 79 pasażerów, e-ATA 12 ponad 89, a e-ATA-18 ponad 135.

400 e-busów

Na pewno warto wziąć pod uwagę dynamikę rozwoju tureckiego producenta. Na IAA 2022 prooducent pokazał swój pierwszy autobus wodorowy 12-metrowy pojazd e-ATA H2. Dyrektor generalny Karsana, Okan Baş powiedział podczas jego premiery:

-„Po raz kolejny podjęliśmy pionierską rolę. Wkraczając w technologię paliw wodorowych, rozpoczynamy nową erę w transporcie publicznym. W ślad za 6-metrowym e-JEST, 8-metrowym elektrycznym i autonomicznym modelem e-ATAK oraz 10-12-18-metrowymmi modelami e-ATA wprowadziliśmy na rynek nasz zasilany wodorem 12-metrowy pojazd e-ATA.”

Podczas konferencji prasowej szef tureckiej firmy przekazał, że po drogach całej Europy, zwłaszcza we Francji, Rumunii, Portugalii i Niemczech, jeździ już ponad 400 pojazdów elektrycznych marki Karsan. Zapowiedział także, że w niedalekiej przyszłości dzięki pojazdom elektrycznym Karsan będziemy jeszcze szybciej rozwijał się zarówno na rynkach europejskich, jak i północnoamerykańskich.

-„Pojazdy na wodorowe ogniwa paliwowe to jeszcze bardzo nowa technologia w transporcie publicznym. Obecnie w Europie tylko 2% rynku autobusów miejskich to technologia wodorowa, ale to kierunek na przyszłość. Szacujemy, że do 2030 r. pojazdy wodorowe przejmą 15% rynku i przekroczą 2000 pojazdów rocznie” – dodał Okan Baş.

Komentarze