Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Transexpo 2022: Drabpol jako autobusowy integrator dla ARP, Arthura i Karsana

infobus
07.12.2022 09:00
0 Komentarzy

Podczas tegorocznych targów Transexpo w Kielcach, produkty od firmy Drabpol można było nie tylko spotkać na stoisku częstochowskiej firmy, ale także w wystawionych autobusach.

Obok pojazdów Arthur Bus i Karsan e-Ata 12, które po raz pierwszy zostały pokazane w Polsce – urządzenia od Drabpolu zainstalowano również w światowej premierze, czyli elektrobusie ARP Pilea 12E. Dyrektor działu R&D w Drabpolu, Michał Sitek wziął udział w premierowej odsłonie tego pojazdu i właśnie z nim rozmawialiśmy w Kielcach o  szczegółach tych wszystkich autobusowych integracji.

Szeroki projekt dla ARP

Drabpol posiada 40-letnie doświadczenie w branży automotive, koncentrując się na działalności badawczo-rozwojowej z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań światowych liderów dostarczających rozwiązania dla pojazdów heavy duty. Dlatego wspomaga on dopiero startujące na rynku firmy, takie jak ARP e-Vehicles czy Arthur Bus.

Pierwsza z nich pokazała na wystawie w Kielcach premierowy autobus Pilea 12E, w którym zastosowano wiele rozwiązań z najwyższej półki, które oferuje Drabpol. Dzięki temu ten debiutujący na rynku elektrobus jest przygotowany nie tylko na dziś, ale też na jutro. To m.in. dalsze kroki w kierunku technologii wodorowej czy autonomicznej jazdy. wśród zastosowanych komponentów możemy wymienić:

  • DANA/TM4 –bezobsługowe, ciche, niezawodne silniki o najwyższej sprawności.
  • M580 – zaawansowany sterownik gotowy na Functional Safety 
  • KIBES5 – system multipleksowy będący sercem i układem nerwowym autobusu.
  • mFAP – nowoczesne, ergonomiczne miejsce pracy kierowcy wyposażone w 12 calowy ciekłokrystaliczny wyświetlacz
  • ProViu – system 360 podglądu wokół pojazdu i patrząc przez pryzmat bezpieczeństwa stricto powiązany z asystentem skrętu w lewo
  •  AAS 4.0 – asystent skrętu umożliwiający detekcję pieszych i rowerzystów w martwym polu, opracowany z uwzględnieniem o Reg. 151 ECE
  • Continental CPC – precyzyjny system monitorowania ciśnienia w kołach (TPMS) z podglądem danych na wyświetlaczu kierowcy

Rekord z ARTUR BUS

Drabpol nawiązał także współpracę z młodą, niemiecko-polską firmą Arthur Bus. Efektem był nowy 12-metrowy pojazd wodorowy o nazwie Arthur H2 Zero, zaprojektowany i wyprodukowany w rekordowym czasie zaledwie 12 miesięcy. Producent pojazdów dopiero niedawno zaczął działać na rynku europejskim, dlatego krótki czas, w jakim powstał nowy autobus, należy uznać za duży sukces. Firma została założona na początku 2021 roku przez Gerharda Meya i Philippa Glonnera. Firma zatrudnia obecnie ponad 45 inżynierów. Jej siedziba mieści się w Planegg pod Monachium, natomiast pozostałe oddziały ma w Polsce – w Lublinie i Wrocławiu.

-„W sierpniu 2021 roku niemiecko-polski producent zaprosił nas do udziału w projekcie opracowania wspomnianego 12-metrowego autobusu wodorowego. Od początku zakładano realizację projektu w ciągu 12 miesięcy, począwszy od maja 2021 roku. Nasza praca polegała na dostawie komponentów oraz wsparciu w opracowaniu i wdrożeniu rozwiązań programistycznych, opartych na systemie KIBES-5, w tym kompleksowym przeszkoleniu zespół inżynierów ARTHUR BUS. Pomimo bardzo napiętego harmonogramu i krótkiego czasu realizacji projektu, inżynierowie z naszego Działu Badań i Rozwoju postanowili podjąć wyzwanie. Sprawnie opracowali i wdrożyli system multipleksu KIBES-5, zarówno pod względem elektrycznym, jak i programowym. Nasi inżynierowie wykonali również integrację systemu z innymi komponentami i oprogramowaniem innych dostawców – opisuje projekt Michał Sitek, dyrektor działu R&D w Drabpolu.

W efekcie autobus Arthur H2 Zero posiada stanowisko kierowcy FAP+ z najnowocześniejszym 12-calowym wyświetlaczem MultiViu Professional; inteligentny tachograf DTCO 4.0, system monitorowania ciśnienia i temperatury w oponach (CPC Continental), alkoholową blokadę zapłonu Alcolock V3, rejestrator danych o wypadkach UDS ATpro (czarna skrzynka), elektroniczne sterowanie przepustnicą WM-526 (elektroniczny pedał podłogowy) firmy Curtiss oraz CAN firmy Continental.

Zaraz po premierze po targach Bus2Bus w Berlinie pojazd przeszedł testy drogowe i homologacyjne, które wypadły pomyślnie. Tym samym Artur Bus otrzymał homologację całopojazdową w czerwcu 2021 r.

Z KARSANem w czasie pandemii

Częstochowska firma nie tylko współpracuje z nowymi graczami, ale także z rynkowymi wygami, jak turecki Karsan, który od 55. lat obecny jest na w sektorze motoryzacyjnym. W czasie pandemii polska spółka zdalnie opracowała i wdrożyła dla tureckiego producenta wiele rozwiązań programistycznych, opartych o szerokie możliwości KIBES 5 oraz kompleksowo przeszkoliła zespół inżynierów z firmy Karsan – i to w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

-„We współpracy z Karsanem firma Drabpol dokonała rzeczy niemożliwej. Zdalnie  poprowadziliśmy dział R&D firmy Karsan i wspólnymi siłami opracowaliśmy logikę pojazdu w KIBES5. Większość modułów funkcyjnych została przygotowana zgodnie z Functional Safety a to wszystko w zaledwie kilka miesięcy! Na wyświetlaczu pojawiła się bardzo rozbudowana diagnostyka pojazdu nie tylko w oparciu o ramki DM1, ale również wiele autorskich algorytmów. Z poziomu menu serwisowego można zmieniać nie tylko podstawowe funkcje, ale także wiele ustawień trakcyjnych” – podkreśla Michał Sitek

Obecnie Karsan produkuje H350 LCV dla Hyundai Motor Company (HMC), 12-18-metrowe autobusy dla Menarinibus, a także pod swoją marką oferuje najszerszą serię autobusów elektrycznych w Europie – od 6-metrowego Karsana e-Jest poprzez midibus Karsan e-Atak i e-Ata 10 po standardowy model e-Aata 12 i przegubowy e-Ata 18.

Oprócz produkcji pojazdów, turecka firma świadczy w swojej fabryce w Bursie także usługi przemysłowe.

Komentarze