Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

TRANSEXPO 2014: EvoBus Polska z trzema premierami

infobus
09.10.2014 23:01
0 Komentarzy

W branży transportu publicznego co roku dokonują się wielkie zmiany. W życie wchodzą nowe długo i krótkoterminowe strategie rozwoju, które wywierają bezpośredni wpływ na obraz rynku autobusów. EvoBus Polska wychodząc naprzeciw tym trendom co roku przygotowuje na targi TRANSEXPO interesującą ofertę, przygotowaną specjalnie pod kątem krajowych przewoźników. –„W tym roku przedstawiamy nasze najważniejsze nowości zarówno z gamy autobusów miejskich, jak i turystycznych –mówi Antonio Cavotta, prezes EvoBus Polska. –Citaro –nasz europejski bestseller, który został już sprzedany w liczbie ponad 40 tyś. egzemplarz –zaprezentuje się w wersji z nowym silnikiem OM 936. Ten pojazd przyjedzie do Kielc prosto z wystawy IAA w Hanowerze, gdzie miał swoją światową premierę. Ponadto po raz pierwszy w Polsce pokażemy autokar Tourismo K o długości 10,3 m oraz luksusowy autobus turystyczny Setra S 516 HDH w barwach Biura Podróży Vip-Palm. To nasze premierowe trio na targi w Kielcach, które odzwierciedla najnowsze trendy zarówno w komunikacji miejskiej, jak i w przewozach turystycznych.”

Podczas tegoroczny Międzynarodowych Targów Transportu Publicznego w Kielcach Mercedes-Benz zaprezentował niskopodłogowy autobus miejski Citaro G o pojemności 7,7 l i długości 18,1 m. W układzie napędowym przegubowego pojazdu zastosowano po raz pierwszy poziomy silnik OM 936 Euro VI o mocy 260 kW (354 KM), współpracujący z automatyczną skrzynią biegów ZF Ecolife. –„To przykład najnowszej technologii zamkniętej w kompaktowej i jednocześnie oszczędnej jednostce napędowej –mówi Tomasz Talarek, dyrektor sprzedaży autobusów miejskich i zamówień publicznych. –Dodatkowo dzięki niższej masie i mniejszej powierzchni zajmowanej przez zabudowę silnika mamy teraz w Citaro G aż do dziesięciu miejsc pasażerskich więcej. To czysty zysk. Teraz będziemy mogli zaoferować naszym klientom wszystkie typy autobusów miejskich z jednakowym silnikiem, co ma duże znaczenie przy późniejszym ich serwisowaniu.”
Jednostka napędowa Mercedes-Benz OM 936 doskonale sprawdza się w pojazdach przegubowych m.in. dzięki systemowi Power Boost (PBS), który umożliwia chwilowe zwiększenie mocy nawet przy niższych obrotach. Dzięki temu maksymalny moment obrotowy jest teraz dostępny znacznie wcześniej, co ma decydujące znaczenie dla właściwości jezdnych 18-metrowego pojazdu. Przegubowe Citaro z nowym silnikiem przyśpiesza podobnie jak egzemplarze z jednostkami o większej pojemności skokowej, a dodatkowo posiada wiele zalet. Zaprezentowany na targach autobus Citaro G korzysta również z nowego, ulepszonego systemu sterującego obrotnicą przegubu (Articulation Turntable Controller), a także z elektroniki nowej generacji. Obejmuje ona m.in. większy i kolorowy wyświetlacz na desce rozdzielczej oraz nowy panel sterowania dla ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. To kontynuacja technologiczne rewolucji, którą II generacja Citaro rozpoczęła w 2011 r.
Citaro z nagrodą „Bus Green Award”
Podczas targów TRANSEXPO ekspozycji Citaro G towarzyszyła statuetka „Bus Green Award 2014”, którą Mercedes-Benz otrzymał na targach IAA. Nagroda ta jest przyznawana corocznie od 2011 r. przez niemieckie pisma branżowe 'Omnibusrevue’ i 'Busfahrer’. W ciągu czterech lat to trofeum aż trzykrotnie trafiło do pojazdów Daimler Buses. Tegoroczne zwycięstwo to efekt doskonałych wyników w zakresie zużycia paliwa autobusów Mercedes-Benz Ciatro, które zostały przeprowadzone na berlińskiej linii nr. 200. To jedna z najbardziej wymagających tras w stolicy Niemiec, gdzie poziom natężenie ruchu, liczba przystanków i sygnalizacji świetlna stawia przed pojazdami oraz kierowcami wysokie wymagania. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły doskonałe rezultaty osiągnięte przez Citaro już wcześniej. W 2012 r. podczas testów o nazwie „Record Run Buses’ DEKRA oficjalnie potwierdziła, że autobusy miejskie Mercedes-Benz Citaro Euro VI mają o 8,6 procent niższe zużycie paliwa niż ich poprzednicy z jednostkami Euro V. Tak dobry wynik to m.in. efekt zastosowania nowej technologii BlueEFFICIENCY w silnikach o pojemności 7,7 l i 10,7 l oraz zmian w zakresie samego szkieletu Citaro, który teraz jest jeszcze bardziej wytrzymały i lżejszy. Kolejnym ważnym elementem było zastosowanie w miejskich pojazdach unikalnego modułu rekuperacji. Prąd, który prądnica wytwarza w fazie hamowania gromadzony jest w Citaro przez dwuwarstwowe kondensatory (Supercaps), a następnie wykorzystywany do zaopatrywania w energię np. służącą do oświetlenia pojazdu lub obsługi drzwi. To obok elektronicznie sterowanych sprężarek przyczynia się do dalszego obniżania zużycia paliwa, co w konsekwencji jest koronnym argumentem dla firm decydujących się na zakup nowego taboru. Warto podkreślić, że Mercedes-Benz dostarczył już ponad 1000 autobusów Citaro z technologią Euro VI. To zdecydowanie najlepszy wynik w Europie i stąd też decyzja o przyznaniu producentowi nagrody „Bus Green Award 2014”.
EvoBus na TransexpoEvoBus na TransexpoEvoBus na TransexpoEvoBus na Transexpo
Nadjeżdża Mercedes-Benz Tourismo K
Norma Euro VI nie tylko wprowadziła do oferty EvoBus nowe silniki, ale także …krótszy autokar –Tourismo K, który właśnie w Kielcach obchodził swoją polską premierę. Wprowadzony w tym roku do oferty Mercedes-Benz kompaktowy autokar ma długość 10,3 m, masę całkowitą na poziomie 18 t, a jego pojemność pasażerska to 41 osób w wersji 3-gwiazdkowej. –„Krótsze Tourismo wypełnia przestrzeń pomiędzy modelami Tourino o pojemności 34 miejsc siedzących i Tourismo, które może standardowo zabrać na swój pokład 49 pasażerów. Teraz pojawia się tutaj intersująca alternatywa w postaci „K”. Tourismo K. Dla wielu polskich przewoźników eksploatujących rozmaite autokary o pojemności 30-40 miejsc, nowa oferta Mercedes-Benz to klasyczny strzał w „dziesiątkę”–podkreśla Jerzy Fołda, dyrektor sprzedaży autobusów turystycznych Mercedes-Benz i Setra.
Prawdziwie turystyczny charakter podkreśla elegancko zaokrąglona przednia szyba, zewnętrzne lusterka na wysięgnikach. To samo odnosi się do klasycznej szerokości pojazdu – 2,55 m, co zapewnia dużą swobodę na pokładzie odpowiednią ilość miejsca dla pasażerów. Pojazd ten ma prawie identyczne wyposażenie jak popularna seria autokarów Tourismo –a wszystko to dzięki modułowej konstrukcji. To oznacza zastosowanie tych samym sprawdzonych i seryjne produkowanych komponentów co w całej rodzinie Tourismo. Kolejny plus to identyczny kokpit jak w „dużym”Tourismo, co na pewno docenią kierowcy, którzy nie będą musieli zmieniać tutaj swoich nawyków. Przestrzeń pasażerska o wysokości 2010 mm może maksymalnie pomieść 41 foteli Travel Star Eco. Na indywidualnie zamówienia Mercedes może zastosować tutaj luksusowe siedzenia Luxline (np. w wersji VIP o pojemności 32+1), albo fotele przystosowane do obsługi linii międzymiastowych. Również w opcji pojazd można wyposażyć w WC i kuchenny aneks, które są wtedy zabudowywane w tylnej części autokaru.
Sercem małego autokaru jest 6-cylindrowy silnik Mercedes-Benz OM 936 Euro 6 o pojemności 7,7 l i mocy 260 kW (354 KM). Dzięki temu Tourismo K sprawdza się także doskonale na dalekich trasach, stanowiąc ekonomiczne połączenie adekwatnej mocy i niskich prędkości obrotowych z odpowiednio niskim poziomem hałasu. Także duży zbiornik paliwa o pojemności 340 l predestynuje Tourismo K do długich podróży. Zaś nowa automatyczna 8-stopniowa skrzynia biegów Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift pozwala jeszcze bardziej zwiększyć komfort podróży. Oprócz mocy jednostki napędowej i przeniesienia mocy porównywalnego z autokarami turystycznymi Tourismo K zaskakuje niebywałą zwinnością: dzięki wychyleniu przedniego koła od wewnętrznej strony zakrętu o 58 stopni promień skrętu pojazdu wynosi zaledwie 17,2 m – to niewiele więcej niż w klasycznym minibusie. Czy to górskie serpentyny czy zakorkowany przyhotelowy parking: Tourismo K radzi sobie w takich krytycznych sytuacjach wręcz popisowo. Podsumowując: wejście Tourismo K rozszerza gamę modeli w tej rodzinie aż do 7 typów. To: Tourismo K (10,32 m), Tourismo (12,14 m), Tourismo M/2 (12,96 m), Tourismo M (6×2*4 – 12,96 m) i Tourismo L (6×2*4 – 13,99 m). Do tego dochodzi wersja RH z dwoma, dwuosiowymi modelami: Tourismo RH (12,14 m) i Tourismo RH M (12,98 m).”.
„Jej wysokość”–Setra TopClass 500
Podczas targów TRANSEXPO nie zabrakło również flagowej rodziny producenta z Neu-Ulm –Setra TopClass 500, której seryjna produkcja została uruchomiona wiosną br. Innowacyjna seria autobusów turystycznych firmy Setra wyznacza nowe standardy i obejmuje trzy trzyosiowe autokary o długości od 12,5 m do 14,17 m. To S 515 HDH, S 516 HDH i S 517 HDH. Łączy jest ponadczasowy design, najwyższy komfort i bezpieczeństwo na niespotykanym dotychczas poziomie. W Kielcach po raz pierwszy zostanie publicznie zaprezentowany model S 516 HDH należący do Biura Podróży Vip-Palm. W jego układzie napędowym zastosowano silnik Mercedes-Benz OM 471 o pojemności 12,8 l i mocy 375 kW (510 KM) oraz w pełni zautomatyzowaną skrzynię biegów GO 250-8 PowerShift. W pojazdach TopClass 500 przełomowa technologia obecna jest dosłownie wszędzie. Nawet klucz do pojazdu jest czymś więcej niż tylko kluczem. Oprócz klasycznej funkcji otwierania drzwi, wykonuje on pełen test (obejmujący m.in. kontrolę żarówek) przed wyruszeniem w trasę, wyświetla poziom paliwa i AdBlue, kontroluje napięcie instalacji elektrycznej pojazdu i ciśnienie w oponach, włącza oświetlenie wewnętrzne czy wstępnie ogrzewa przedział pasażerski. Wystarczy tylko raz nacisnąć przycisk na pilocie, aby uruchomić pełną kontrolę autokaru prze wyruszeniem w podróż. Po wejściu do Setry S 516 HDH od razu zauważymy, że kokpit znajduje się obecnie o 50 milimetrów bliżej kierowcy. Łatwo dostępne elementy obsługowe są logicznie rozmieszczone, a wszystkie przyrządy, włączając wyświetlacz wielofunkcyjny, przejrzyście usytuowane. Kokpit i kierowca tworzą wspólnie spójną, perfekcyjnie współpracującą jednostkę. Podróżowanie pojazdami TopClass 500 jest nie tylko niebywałą przyjemnością –jazda nimi jest niemniej ciekawym doświadczeniem. Wystarczy podłączyć kluczyk, który pełni funkcję „autoryzacji jazdy”i uruchomić silnik przyciskiem. Następnie ustawić dźwignię zakresów całkowicie automatycznej skrzyni biegów PowerShift w położeniu „D”, zwolnić hamulec postojowy, nacisnąć pedał przyspieszenia i w drogę! Zastosowany tutaj silnik Mercedes-Benz OM 471 o pojemności 12,8 l i mocy 350 kW lub 375 kW osiąga imponujący moment obrotowy na poziomie 2300 lub 2500 Nm. Jednak ważniejszy od suchych faktów jest rozwój mocy, który można poczuć od razu po zajęciu miejsca za kierownicą. Nawet poniżej 1000 obrotów na minutę silnik potężnie nabiera mocy, ukazując imponującą spontaniczność w całym zakresie prędkości. Jego doskonałym uzupełnieniem jest zautomatyzowana skrzynia biegów GO 250-8 PowerShift. Nigdy wcześniej automatyczna przekładnia nie pracowała szybciej i spokojniej. Większość zmian biegów można jedynie stwierdzić na podstawie drgania wskazówki obrotomierza i zmiany częstotliwości pracy silnika. Nowoczesna technologia wspomaga kierowcę, zmniejszając równocześnie zużycie paliwa. Alternatory pracują w regulowany sposób, technologia LED ogranicza pobór energii. Nawet sprężarka powietrza z turbodoładowaniem oszczędza drogie paliwo. Nową opcją jest funkcja Eco Driver Feedback, która analizuje styl jazdy. Funkcja ta oprócz innych parametrów rejestruje również sposób, w który kierowca korzysta z pedału przyspieszenia i hamulca, chwaląc go, jeśli jego jazda jest równomierna, a także sygnalizując ewentualne błędy.
Innym nowatorskim rozwiązaniem w świecie autokarów jest Predictive Powertrain Control (PPC), czyli funkcja przewidującego tempomatu. Technologia oparta na systemie GPS stosowana opcjonalnie w połączeniu z układem Adaptive Cruise Control i Active Brake Assist korzysta z danych wszystkich głównych autostrad w Europie i wie wcześniej o występujących wzniesieniach i spadkach drogi. I tak na przykład układ PPC redukuje bieg podczas wjazdu na wzniesienie lub pozwala na toczenie się pojazdu TopClass 500 przed zmniejszeniem biegu. Ostatni zabieg nazywa się EcoRoll. W zależności od sytuacji technologia ta niepostrzeżenie włącza bieg jałowy, a następnie pozwala na toczenie się pojazdu Setra w neutralnym położeniu skrzyni biegów. W efekcie koszty eksploatacji nowego TopClass 500 są znacznie niższe w porównaniu z poprzednikiem. Precyzyjnie dopracowana aerodynamika autokaru –począwszy od niesamowicie zakrzywionej przedniej szyby aż po krawędź tylnego spoilera, również odgrywa kluczową rolę. Przy prędkości od 95 km/h pojazd niepostrzeżenie się obniża o 20 milimetrów, zmniejszając w ten sposób opór powietrza. Nowy TopClass 500 nie tylko wygląda imponująco, lecz również porusza się płynnie, a hałas pozostaje tam, gdzie jego miejsce –na zewnątrz.
Jednak najważniejszą cechą nowych TopClass 500 jest maksymalny poziom bezpieczeństwa. Hamulec główny jest wspomagany nowym, lekkim i trwałym retarderem wodnym. Układ ten nigdy nie ulega „zmęczeniu”, nawet na długich odcinkach zjazdu ze wzniesienia. Jedna z być może bardziej powszechnych funkcji, np. elektroniczny program stabilizacji (ESP), może uzupełniać liczne nowe układy wspomagania kierowcy. W rzeczywistości żaden autokar do tej pory nie oferował większej liczby układów wspomagania, czy też wyższego poziomu bezpieczeństwa. Wszystko, co należy wiedzieć o TopClass 500: liczne rozwiązania w zakresie przełomowych technologii wspomagające kierowcę i użytkownika. Poniżej krótki spis najważniejszych układów wspomagających aktywne bezpieczeństwo w autokarach Setra TopClass 500:
Adaptive Cruise Control (ART) z układem Active Brake Assist 2 (ABA 2). Automatyczne utrzymywanie wyznaczonej odległości od pojazdu jadącego z przodu w połączeniu z adekwatnym dostosowywaniem prędkości. Jeśli istnieje ryzyko kolizji z tyłu, następuję automatyczne włączenie światła awaryjnego. W przypadku układu Active Brake Assist 2 (ABA 2) to samo założenie odnosi się do nieruchomych przeszkód. Dodatkowa funkcja Stop &Go kontroluje hamowanie i ruszanie w powolnym ruchu drogowym.
Attention Assist. Funkcja Attention Assist rozpoznaje zmęczenie kierowcy, analizując ruchy pojazdu i wykorzystując sygnały optyczne oraz sensoryczne, a także sygnalizuje czas na przerwę.
Continuous Braking Limiter (DBL). Przez ingerencję retardera funkcja DBL zapobiega niezamierzonemu przyspieszaniu podczas zjeżdżania ze wzniesienia powyżej określonej granicy prędkości lub powyżej 100 km/h.
Elektroniczny układ kontroli ciśnienia powietrza w oponach. Podaje dokładne ciśnienie w każdej oponie na tablicy wskaźników, eliminując żmudną kontrolę ręczną. W razie spadku ciśnienia lub nadmiernej temperatury wyświetlane jest ostrzeżenie, również podczas jazdy! Układ stabilizacji toru jazdy (ESP). W zakresie fizycznych możliwości układ ESP zapobiega poślizgowi poprzez wyhamowywanie pojedynczych kół. Układ przeciwblokujący ABS, układ kontroli trakcji ASR oraz funkcje asystenta hamowania BAS są częścią układu ESP.
Asystent pasa ruchu (SPA). Funkcja SPA wykorzystuje wibracje fotela, ostrzegając kierowcę przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu.
BusStore –kompetencja w sprzedaży używanych autobusów
Podczas październikowych targów w Kielcach po raz pierwszy swoje stoisko miała nowa marka Daimler Buses –BusStore, która specjalizuje się w sprzedaży autobusów używanych. Od chwili wejścia na rynek zapewnia ona niezwykle urozmaiconą ofertę autobusów używanych, dostępnych w ramach europejskiej sieci sprzedaży. –„Oferta obejmuje pojazdy nie tylko marek Mercedes-Benz i Setra, ale także wielu innych uznanych producentów. Przewoźnicy poszukujący odpowiedniego autokaru lub autobusu używanego znajdą go z pewnością w sieci BusStore. Wykaz wszystkich dostępnych marek i modeli można znaleźć na stronie www.bus-store.com’ –mówi Marcin Holcman, dyrektor sprzedaży używanych autobusów EvoBus Polska. Ogromnym ułatwieniem jest obecna na stronie BusStore funkcja wyszukiwania, która pozwala na znalezienie dowolnego autobusu na terenie całej Europy, w tym także z wykorzystaniem własnej listy życzeń, która ułatwia zarządzanie wybranymi pojazdami. Wszystkie pojazdy dostępne w serwisie BusStore –w tym autobusy turystyczne, międzymiastowe, miejskie, a nawet minibusy –niezależnie od marki i modelu zostały dokładnie sprawdzone pod kątem stanu technicznego. Przeszukiwanie serwisu może odbywać się na podstawie własnych kryteriów wyszukiwania, np. według producenta, zastosowania, zgodności z normą Euro oraz wyposażenia.
Jakość jest jednym z tych obszarów, w których BusStore nie dopuszcza kompromisów. Każdy pojazd używany jest dokładnie sprawdzany przez wykwalifikowanych mechaników na jednej ze stacji OMNIplus. Surowe kryteria kontroli jakości to pewność, że każdy pojazd odznacza się najwyższą sprawnością i niezawodnością. Na miejscu klient może liczyć na fachowe doradztwo pod kątem ewentualnego zakupu. Dowodem na najwyższe kompetencje pracowników BusStore jest pokazany na targach TRANSEXPO niskopodłogowy Sprinter 77, spełniający normę Euro V. Warto dodać, że ten rok jest jubileuszowy również dla MB Sprinter –w kwietniu b.r. świętowano przekazanie 20 tysięcznego egzemplarza. W tym roku firma Mikrus z Żor –korzystając z oferty BusStore –zakupiła w sumie sześć sprinterów, które wcześniej pełniły rolę pojazdów demonstracyjnych EvoBus Dortmund i Neu-Ulm. Małe autobusy chwalą sobie zarówno pasażerowie, jak i kierowcy. Ci pierwsi przede wszystkim mówią o wyjątkowo wygodnych siedzeniach, świetnie działającej klimatyzacji i bardzo dobrym rozlokowaniu nawiewów, zaś ci drudzy –nie mogą się nachwalić świetnego spasowania układu napędowego, doskonałej dynamiki i niskiego spalania.

Komentarze