Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

TPN podsumował test Automet i zapowiada autobus wodorowy na Morskie Oko

infobus
17.06.2024 19:09
0 Komentarzy

Na początku czerwca zakończyły się testy autobusu elektrycznego – marki Automet – na drodze do Morskiego Oka. Łączny dystans pokonany przez elektrobus wyniósł 472 km.

O tym górskim sprawdzianie pojazdu sanockiej firmy informowaliśmy już w InfoBusie. Natomiast jeszcze w te wakacje na tej malowniczej trasie pojawi się … autobus z napędem wodorowym. To pierwszy tego typu testy w Tatrach. Stawiamy na Solarisa Urbino 12 hydrogen, gdyż kilka lat temu na terenie parku pojawił się elektryczny „jamnik” – Solaris Urbino 8,9 LE electric. Czyli szlak przetarty.

Spis treści:

  1. Jakie są wyniki testów autobusu Automet MiniCity Electric pod kątem zużycia energii i niezawodności w różnych warunkach pogodowych?
  2. Kiedy rozpoczną się testy autobusu wodorowego?
  3. Na jakie trasie testowane są autobusy przez TPN?
TPN: Pierwsze testy autobusu elektrycznego zakończone
TPN: Pierwsze testy autobusu elektrycznego zakończone

Początek serii testów

Tatrzański Park Narodowy prowadzi dalsze rozmowy na temat wprowadzenia autobusów elektrycznych jako stałego elementu transportu na drodze do Morskiego Oka. W planie są jazdy próbne kolejnych modeli. Na pewno niezbędne będzie przetestowanie pojazdów w zimie, aby móc ocenić ich funkcjonalność i wydajność w trudnych warunkach pogodowych.

Nowością na tej trasie będzie duży autobus napędzany wodorem. Jego pierwsze jazdy testowe mają rozpocząć się jeszcze w te wakacje. Stawiamy na Solarisa Urbino 12 hydogen, gdyż na terenie parku pojawił się kilka lat temu elektryczny „jamnik” – Solaris Urbino 8,9 LE electric.

-„Autobus będzie kursować pomiędzy Palenicą Białczańską a polaną Włosienica – powiedziała Magdalena Zwijacz-Kozica z TPN. – Pojazd będzie pokonywał tę samą trasę, co tradycyjne fasiągi konne przewożące turystów. Nowy autobus może być dostępny nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, co jest istotnym udogodnieniem w porównaniu do elektrycznych busów, które dowożą turystów niemal pod samo schronisko.

Przypomnijmy, że testy elektrycznego autobusu były jednym z postulatów ze spotkania w sprawie przyszłości transportu konnego, które odbyło się 17 maja w siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na zaproszenie Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Henning-Kloski w rozmowach wzięło udział ponad 20 osób reprezentujących różne środowiska. Spotkanie zakończyło się sformułowaniem wspólnego stanowiska (więcej informacji na ten temat TUTAJ). Warto również wspomnieć, że od 1 czerwca obowiązuje już nowy regulamin przewozów konnych. Zgodnie z ustaleniami obniżony został limit osób na wozie – o dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci. Po kursie zakończonym na Włosienicy konie będą odpoczywać godzinę zamiast dotychczasowych 20 minut. Zgodnie z deklaracjami z 17 maja wkrótce wprowadzone zostaną kolejne zmiany. 

TPN: Pierwsze testy autobusu elektrycznego zakończone
TPN: Pierwsze testy autobusu elektrycznego zakończone

Jak sprawdził się Automet?

W czerwcu zakończyły się testy pierwszego z modeli autobusów elektrycznych na drodze do Morskiego Oka – Automet MiniCity Electric. Łączny dystans wyniósł 472 km, na trasie zróżnicowanej wysokościowo – od około 800 do 1400 m n.p.m. Pojazd z powodzeniem zrealizował zaplanowane kursy bez konieczności doładowania baterii w ciągu dnia. Testy, które odbywały się w dniach od 24 maja do 4 czerwca 2024 r., objęły trasy Zakopane – Morskie Oko oraz Łysa Polana – Morskie Oko. Zwykle w ciągu dnia wykonywano trzy kursy pomiędzy Palenicą a Morskim Okiem, a 30 czerwca autobus pokonał trasę pięciokrotnie. Baterie umożliwiły wielokrotne przejazdy bez konieczności doładowania w ciągu dnia.  Autobus sprawdził się w różnych warunkach pogodowych, także przy ulewnym deszczu, chociaż przeważnie jeździł przy temperaturze powyżej 10-15 st. C.

W czasie wzmożonego ruchu turystycznego, szczególnie w długi weekend Bożego Ciała, autobus poradził sobie z trudnościami wynikającymi z wymijania pojazdów konnych i pieszych, ale czas przejazdu wydłużył się wówczas z około pół godziny do 45-50 minut.

W okresie testów pojazd przewoził głównie osoby z niepełnosprawnościami, łącznie około 200 pasażerów. Opinie na temat komfortu autobusu i jazdy były bardzo pozytywne. W przyszłości jednak należałoby rozważyć zmianę standardowego wyposażenia, które – oprócz 12 miejsc siedzących i od 6 do 10 stojących – oferuje jedynie jedno miejsce dla wózka inwalidzkiego.

Komentarze