Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tournée NesoBusa po Polsce: Gdańsk, Gdynia i … Wrocław

infobus
26.06.2022 19:00
0 Komentarzy

27 czerwca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławia rozpocznie test autobusu na ogniwa paliwowe zasilane wodorem.

Stolica Dolnego Śląska jako trzecie miasto w naszym kraju przetestuje pierwszy pojazd z Grupy Polsat – czyli wodorowy autobus NesoBus. Jego prezentacja odbędzie się pod Halą Stulecia, a następnie autobus ruszy w pierwsze kursy. O wadze wydarzenia świadczy fakt, że w pokazie weźmie udział: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia; Maciej Stec, wiceprezes Grupy Polsat oraz Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

ABC NesoBusa

Nie emituje spalin i oczyszcza”, czyli w skrócie: NesoBus. Tak nazywa się nowy autobus napędzany wodorem. Za projektem i produkcją stoi Grupa Polsat Plus. Pojazd jest zeroemisyjny i oczyszcza powietrze ze szkodliwych pyłów. W ramach testów pojawił się w Gdańsku i w Gdyni.

Główną zaletą wodorowego napędu w komunikacji publicznej jest jego zeroemisyjność. Jak podaje producent NesoBusa, w ciągu całego cyklu eksploatacji, który szacuje się na około 800 tys. kilometrów, pojazd emituje jedynie 59 ton dwutlenku węgla. Przeciętny autobus z silnikiem diesla dostarcza do atmosfery niemal 800 ton CO2.

-„Autobus nie tylko nie emituje spalin, ale również – poprzez dwa filtry, które są dodatkowo zamontowane – oczyszcza powietrze. Nie ma tu emisji tych substancji, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Poza dwutleniem węgla są to m.in. tlenki azotu czy pyły nisko zawieszone, które dostają się do naszego krwiobiegu i wywołują różne choroby. Zatem z jednej strony jest to produkt w pełni ekologiczny, a z drugiej – nowoczesny. Mamy nadzieję, że w polskich miastach będzie coraz więcej takich autobusów – mówi Maciej Koński z Grupy Polsat Plus.

Zobaczcie film z testu NesoBusa w Gdyni:

Para z rury

Wodorowy autobus emituje podczas jazdy jedynie parę wodną. Powstaje ona w wyniku połączenia wodoru ze zbiornika na dachu z pobranym z powietrza tlenem, w tzw. ogniwie paliwowym. Wcześniej tlen jest oczyszczany przez specjalne filtry. Zbiorniki z wodorowym paliwem zaprojektowano tak, aby w razie potrzeby można było je wymienić na takie, które zapewnią większy zasięg na jednym tankowaniu.

Przyglądając się technologii z bliska, autobus tak naprawdę jest napędzany przez silnik elektryczny, który zasila jednak wspomniane ogniwo, wytwarzając energię elektryczną na bieżąco. Zasięg na jednym tankowaniu wodoru sięga nawet 450 kilometrów (około dwa dni jazdy). Natomiast samo tankowanie zajmuje około 15 minut.

Wewnątrz pojazdu znajdują się m.in. cyfrowe wyświetlacze, klimatyzacja, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami czy ładowarki USB dla pasażerów. Zapewniono też nielimitowany dostęp do internetu 5G i maksymalnie użyteczne wykorzystanie przestrzeni pasażerskiej. Wodorowy autobus ma 37 miejsc siedzących, ale pomieści do 93 pasażerów. Waży niecałe 13 ton. Ma 12 metrów długości. Pojazd posiada baterie o pojemności 30,4 kWh, które zasilają silniki elektryczne ZF zabudowa w piastach tylnej osi. Zdaniem przedstawicieli NesoBusa wkrótce dostępna będzie opcja z silnikiem centralnym – także ZF. W ciągu roku ma być natomiast oferowany autobus przegubowy, 18-metrowy.

Nad konstrukcją prototypowego NesoBusa pracowało kilkudziesięciu doświadczonych polskich konstruktorów. Natomiast za wygląd nadwozia i wnętrza jest odpowiedzialna włoska firma Torino Design. Jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku ma rozpocząć się seryjna produkcja wodorowych autobusów w nowej fabryce w Świdniku (woj. lubelskie). Możliwości produkcyjne są oceniane nawet na ponad 100 sztuk rocznie. W kwietniu tego roku uzyskano już europejskie świadectwo homologacji typu pojazdu.

Komentarze