Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tarnów w Tychach, czyli testy Scanii Citywide 12LF CNG

infobus
23.08.2018 13:00
0 Komentarzy

Od wczoraj, 22 sierpnia Przedsiębiorstwo KomunikacjiMiejskiej w Tychach testuje gazową Scanię Citywide 12LF. Pojazd zostałudostępniony spółce przez jej właściciela, czyli Miejskie PrzedsiębiorstwoKomunikacyjne z Tarnowa. Czy to przymiarka do próby rozstrzygnięcia przez PKMprzetargu na dostawę 8 autobusów MIDI na CNG? Nawet jeśli to tyskiegoprzewoźnika należy pochwalić za taki krok.

O Citywide'ach 12LF CNG dla tarnowskiego MPK szczegółowopisaliśmy tutaj. Jedną gazową Scanią w tej wersji może podróżować maksymalnie 76pasażerów. 27 osób może liczyć na przejażdżkę na fotelach Ster 8MA. 10 siedzeńjest dostępnych z niskiej podłogi. Wejście na pokład do tych w pełniniskopodłogowych pojazdów jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2.Drugie i trzecie drzwi są odskokowe.

Tarnowska Scania jest napędzana poprzecznie zabudowanym silnikiemScania OC09101. Jednostka o pojemności niespełna 9,3 l ma 206 kW mocy orazosiąga maksymalny moment obrotowy 1350 Nm. Silnik jest zblokowany z automatycznąsześciobiegową skrzynią biegów ZF EcoLife 6AP1400B. Na dachu autobusówzabudowano cztery aluminiowe butle na sprężony gaz ziemny, każda o pojemnościwodnej 320 l. O zasięg Scanii nie trzeba się więc martwić.

Tyski PKM chce mocno postawić na gaz. 3 dni temu przewoźnikzamówił w firmie MMI ze Zbyszewa 10 minibusów typu Iveco-MMI 72C Urby CNG zaniespełna 7,75 mln PLN brutto. Równolegle toczy się cały czas przetarg nadostawę 8 autobusów klasy MIDI, również na paliwo gazowe. Jedynym oferentem jestScania, która pierwszy raz w Polsce próbuje sprzedać autobusy Citywide 10,9LF CNG. Propozycjaproducenta opiewa na 9 790 800 PLN brutto. To więcej od szacunków PKM, gdyżspółka zakładała wydatek rzędu nie więcej niż 7 872 000 PLN brutto.

Tyski test tarnowskiej Scanii jest więc doskonałą okazją by podjąćdecyzję o dalszych działaniach. Co prawda to standardowy metraż, jednak nieprzekłada się to na znacząco wyższe zużycie gazu. Stąd też tyski kazus możnaśmiało wskazywać jako mądry ruch.

W trakcie testów PKM będzie sprawdzać będzie m.in. zużycie paliwa,trwałość konstrukcji, sprawność podzespołów. Przewoźnik liczy także na aktywnyudział pasażerów. Wszelkie uwagi odnośnie komfortu podróżowania z pewnościąbędą dla spółki przydatne.

Komentarze