Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Szczecin szukał elektrobusów ze sprawdzonymi rozwiązaniami. I znalazł. Od Solarisa

infobus
12.06.2024 15:26
0 Komentarzy

12 czerwca Gmina Miasto Szczecin otworzyła ofertę w przetargu na dostawę 14 szt. miejskich autobusów elektrycznych, w tym 10 pojazdów przegubowych MEGA i cztery standardowe MAXI.

Zamówienie jest dofinansowane z III edycji programu „Zielony Transport Publiczny”.  O ogłoszeniu dwuczęściowego przetargu na zakup elektrobusów i analizie SWZ pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie. Teraz czas na sprawdzić jedyną złożoną dzisiaj ofertę – od Solaris Bus & Coach.

  1. Ile miejskich autobusów elektrycznych planuje kupić Gmina Miasto Szczecin, w tym ile przegubowych MEGA i ile standardowych MAXI?
  2. Która firma złożyła ofertę na dostawę autobusów elektrycznych dla Gminy Miasto Szczecin?
  3. Jakie były jednostkowe koszty netto oferowanych modeli Urbino 18 electric i Urbino 12 electric przez Solaris Bus & Coach?
Szczecin szukał elektrobusów ze sprawdzonymi rozwiązaniami. I  znalazł. Od Solarisa
Szczecin szukał elektrobusów ze sprawdzonymi rozwiązaniami. I  znalazł. Od Solarisa

OCENA OFERT

Zanim przejdziemy do propozycji od producenta z Bolechowa, przypomnijmy co chciał dostać Szczecin. Wśród tych kryteriów, które możemy zaliczyć jako pozacenowe, Szczecin wyodrębnił następujące rozwiązania, za które przyzna najwięcej punktów:

  • zużycie energii elektrycznej wg testu SORT 2 – niższe lub równe 1,40 kWh/km (MEGA) oraz 0,90 kWh/km (MAXI)  – 15 pkt,
  • gwarancja całopojazdowa wynosząca 72 miesiące – 15 pkt,
  • pojemności magazynu energii równa lub wyższa od 200 kWh (MEGA), 140 kWh (MAXI) – 10 pkt.
Szczecin szukał elektrobusów ze sprawdzonymi rozwiązaniami. I  znalazł. Od Solarisa
Szczecin szukał elektrobusów ze sprawdzonymi rozwiązaniami. I  znalazł. Od Solarisa

Jedna oferta

O ile kryteria oceny ofert nie wskazują na preferencje zamawiającego, o tyle specyfikacja techniczna i sztywne wymogi SWZ nie pozostawiają złudzeń, że prawdopodobnym zwycięzcą tego przetargu będzie Solaris. Jego konkurenci na starcie nie mogą złożyć oferty, przez wymaganą wysokość autobusów do 3,35 m, wymagane baterie w technologii LTO, wymaganą maksymalną wagę czynnika chłodzącego klimatyzacji i szereg innych rozwiązań, które stosuje tylko Solaris.

Takie podejście zamawiającego potwierdziło otwarcie ofert z 12 czerwca, kiedy tylko spółka Solaris Bus Coach złożyła ofertę:

  • w części I na sumę 42.435.000,00 PLN brutto / 34.500.000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt Urbino 18 electric na poziomie 3.450.000 PLN netto.
  • w części II na sumę 12.546.000,00 PL brutto / 10.200.000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt Urbino 12 electric na poziomie 2,550.000 PLN netto.

Z kolei kwota przeznaczona na realizację zamówienia to:

  • w części I: 54.612.000 PLNbrutto
  • w części II: 16.661.826 PLN brutto

To oznacza, że Solaris spokojnie się mieści się budżecie (co może oznaczać dodatkowe zakupy ze strony miasta) i producent z Bolechowa może odtrąbić swoje kolejne szczecińskie zwycięstwo.

Po więcej informacji o tym przetargu odsyłamy do strony: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-39e9ef91-fb28-11ee-b016-82aaee56c84c

Szczecin szukał elektrobusów ze sprawdzonymi rozwiązaniami. I  znalazł. Od Solarisa

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Nowe elektrobusy mają mieć długość od 17,5 do 18,00 m (MEGA) oraz od 11,8 do 12,5 m (MAXI), a wysokość max. 3,35 m. Wysokość wejścia we wszystkich drzwiach nie może przekraczać 340 mm. W standardzie jak zwykle przewidziano funkcję przyklęku, która pozwoli obniżyć wysokość wejścia. Ponadto, zawieszenie winno być pneumatyczne na miechach gumowych, z układem poziomującym, z możliwością zmiany wysokości zawieszenia autobusu ze stanowiska kierowcy. Poszycie zewnętrzne autobusów ma być wykonane z materiałów odpornych na korozję – blachy nierdzewnej, aluminium, tworzyw sztucznych lub z blachy stalowej o podwyższonej jakości zabezpieczonej przeciw korozji w sposób gwarantujący 15 letni okres eksploatacji autobusu. PRZESIĄDŹ SIĘ NA: ARP vs. Karsan w Michałowicach. Na dwa autobusy elektryczne z ZTP 2.0 Kolejne nowe autobusy międzymiastowe dla PKS Słupsk. Tym razem hybrydowe Zamawiający dopuszcza rozwiązania napędu poprzez zastosowanie jednego lub wielu silników elektrycznych z zastrzeżeniem, że moc uzyskana zagwarantuje pełne funkcjonowanie pojazdu wraz z osprzętem i wyposażeniem w skrajnie niekorzystnych warunkach w ruchu miejskim. Elektrobusy muszą posiadać magazyn energii o pojemności min. 180 kWh (MEGA) i 120 kWh (MAXI). Zamawiający wymaga aby magazyn energii stanowiły akumulatory w technologii LTO, superkondensatory lub inne urządzenia. Baterie mają umożliwiać zasięg min. 120 km na jednym ładowaniu. Ładowanie pojazdów ma się odbywać na dwa sposoby. Oczywiście musi być wtyczka plug-in. W tym wypadku zakres mocy ładowania wolnego ma wynosić 120 kW. Do tego dojdą szybkie ładowania pantografowe o mocy 400 kW.

Wentylacja naturalna przestrzeni pasażerskiej będzie odbywała się przy pomocy okien przesuwnych z lewej i prawej strony. Ponadto, autobusy będą wyposażone w wentylatory elektryczne i klimatyzację. W przestrzeni pasażerskiej przewidziano miejsce na wózek inwalidzki i rower, a także wydzielone miejsce dla psa przewodnika. Ponadto, pasażerowie będą mogli naładować swoje telefony w portach USB. Z kolei siedzenia mają być profilowane, miękkie, odporne na zabrudzenia i zniszczenia.

Kabina kierowcy ma być typu zamkniętego z możliwością wejścia do niej przez I skrzydło I drzwi. Znajdzie się w niej fotel kierowcy z wielopołożeniową możliwością regulacji siedziska i oparcia, obrotowy, zawieszony pneumatycznie, podgrzewany. W kabinie zostanie zamontowana antyalkoholowa blokada uniemożliwiająca uruchomienie silnika autobusu w przypadku wykrycia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Tablice elektroniczne zewnętrzne będą diodowe w kolorze białym lub RGB. Wewnątrz znajdą się tablice o przekątnej 22 cale, wyświetlające informacje (nr linii, nazwy wszystkich przystanków – całą trasę jednocześnie, czas przejazdu między przystankami) w sposób dynamiczny w postaci tzw. termometru.

Komentarze