Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Systemy wspomagające kierowcę

infobus
12.04.2006 13:33
0 Komentarzy
Badania prowadzone przez Allianz i Grupę MAN potwierdzają skuteczność działania systemów zachowania odstępu i utrzymania pasa ruchu w ciężarówkach i autobusach.
Ciężkie wypadki z udziałem samochodów ciężarowych można znacząco ograniczyć dzięki systemom wspomagającym kierowcę. Wyposażenie pojazdów flotowych w dostępne obecnie, urządzenia regulujące odstęp (ACC = Adaptive Cruise Control) pozwoliłoby na ograniczenie o 28% ciężkich wypadków drogowych spowodowanych najechaniem jednego pojazdu na drugi.
Wspólne badania w tym zakresie przeprowadzone zostały przez Alianz Centrum fűr Technik i MAN Pojazdy Użytkowe. Szczegółowa analiza wypadków drogowych zaistniałych z udziałem samochodów ciężarowych na autostradach wykazała, że 70% tych zdarzeń nie miałaby miejsca, pojazdy były wyposażone w system ACC.
Inną przyczyną wypadków, którym możnaby zapobiec, stosując odpowiednie systemy elektroniczne jest zbaczanie pojazdu z drogi lub pasa ruchu, spowodowane nieuwagą lub zmęczeniem kierowcy. Gdyby wszystkie pojazdy były wyposażone w system LGS (ostrzegający o niezamierzonym zbaczaniu z toru jazdy), który w odpowiedni sposób ostrzega kierowcę o niebezpieczeństwie, 49% tego typu wypadków nie miałoby miejsca.
Wyniki badań opierają się o analizę blisko 600 wypadków z lat 2002-2004, z udziałem samochodów ciężarowych. Były one analizowane w odniesieniu do systemów ACC i LGS, a w przypadku pewnej ich części wykonano bardzo szczegółowe symulacje i zostały częściowo zrekonstruowane. Badania zaplanowane były na zlecenie Grupy MAN Pojazdy Użytkowe, która jako pierwsza postanowiła przeanalizować skuteczności nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę.
System zachowujący odstęp między pojazdami (ACC) oraz system ostrzegający o zbaczaniu z pasa ruchu (LGS) są dostępne w wyposażeniu pojazdów ciężarowych klasy ciężkiej TGA, produkowanych przez MAN i wprowadzane sukcesywnie w autokarach turystycznych marek MAN i NEOPLAN.
Już teraz rozwiązania te cieszą się dużym zainteresowaniem.
Wyniki badań dowodzą, że dostępne dziś systemy wspomagające kierowcę mogą istotnie ograniczyć liczbę wypadków w Europie. W ten sposób pomagają one w realizacji celów Komisji Europejskiej, która do roku 2100 chce ograniczyć o połowę liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Komentarze