Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

System VEDS w ponad 1000 pojazdach w Wielkiej Brytanii. Od Voith

infobus
13.08.2024 08:01
0 Komentarzy

Elektryczny układ napędowy Voith VEDS został już dostarczony na brytyjski rynek autobusowy ponad tysiąc razy. System VEDS wdrożyli dotychczas brytyjscy producenci autobusów Alexander Dennis i Wrightbus.

Ponad 1200 autobusów zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii w 2023 roku było wyposażonych w całkowicie elektryczny układ napędowy (BEV lub FCEV).

Spis treści:

  1. Ile systemów napędowych Voith VEDS zostało dostarczonych do Wielkiej Brytanii i jakie autobusy zostały w nie wyposażone?
  2. Jakie korzyści technologiczne oferuje system VEDS w porównaniu do produktów konkurencji, według organizacji Zemo Partnership?
  3. Jakie działania rząd Wielkiej Brytanii podjął w zakresie finansowania inwestycji w zeroemisyjne autobusy i jakie są jego priorytety?

VEDS w kolejnych autobusach w Wielkiej Brytanii

Technologia Voith oferuje o 20 procent większą wydajność niż porównywalne produkty konkurencji – twierdzi niemiecka grupa. Liczba ta została ustalona przez organizację non-profit Zemo Partnership po procesie certyfikacji, podczas którego Zemo przetestowało dwa modele autobusów GB Kite Electroliner i StreetDeck firmy Wrightbus. Według Roberta Besta, dyrektora ds. inżynierii w Wrightbus, producent autobusów z Irlandii Północnej chce wyposażyć w VEDS tylko do 2025 r. ponad 1000 pojazdów.

Według Voith, żaden inny kraj europejski nie oferuje tak jasnych i niezawodnych ram finansowania rządowego dla producentów i operatorów autobusów. Według najnowszych danych rządu Wielkiej Brytanii od 2020 r. całkowite finansowanie inwestycji w zeroemisyjne autobusy wyniosło około 2,34 mld euro.

„Na dzień dzisiejszy dostarczyliśmy już do Wielkiej Brytanii ponad 1000 systemów napędowych VEDS do autobusów, a liczba ta będzie gwałtownie rosnąć” – mówił Holger Seefelder, wiceprezes ds. sprzedaży pojazdów użytkowych na region EMEA w firmie Voith. Podkreślił również, że w ramach finansowania w Wielkiej Brytanii „przeznaczono specjalnie dla obszarów wiejskich około 40 milionów funtów (około 47 milionów euro). W globalnej metropolii Londynu i jej pasie podmiejskim sieć transportu publicznego działa niezwykle efektywnie. Dzięki finansowaniu ZEBRA 2 rząd koncentruje się obecnie na regionach wiejskich”.

Przekładnia DIWA NXT

W celu wypełnienia luki między silnikami wysokoprężnymi i elektrycznymi, Voith oferuje również technologię przekładni DIWA NXT (z opcją miękkiej hybrydy wybraną na przykład przez Iveco Bus), która jest odpowiednia zarówno dla autobusów napędzanych olejem napędowym, jak i gazem. Technologia ta umożliwia oszczędność paliwa o 16 procent i gwarantuje odpowiednio niższą emisję CO2. Rozwiązanie o zerowej emisji w tym pzypadku byłoby możliwe w przypadku silnika spalinowego wodorowego w połączeniu z przekładnią DIWA NXT. Inne opcje to pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi lub akumulatorami elektrycznymi, gdzie oba warianty są wyposażone w układ napędowy VEDS.

Komentarze