Świętokrzyskie/ Powraca bezpłatne wakacyjne połączenie z Kielc na Święty Krzyż
5 lipca 2025 r. uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września.
Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze. Organizatorem jest Samorząd Województwa Świętokrzyskiego oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.
Rozkład jazdy:
- Jaką funkcję pełni przewodnik towarzyszący pasażerom bezpłatnego autobusu z Kielc na Święty Krzyż?
- Jakie miejsca odwiedzają rodziny z dziećmi korzystające z linii turystycznej do Świętego Krzyża?
- Dlaczego ojciec Rafał Kupczak uznał uruchomienie autobusu za ważne dla dostępności sanktuarium na Świętym Krzyżu?
11 przystanków
Na trasie przewidziano 11 przystanków w miejscowościach położonych wokół Łysogór, m.in. przy zalewach w Cedzynie i Wilkowie, w Świętej Katarzynie – przy wejściu na szlak na Łysicę – oraz przy Parku Legend w Nowej Słupi. Autobus zatrzyma się również w Ciekotach, obok Szklanego Domu i dworku Stefana Żeromskiego.
Autobus kursuje dwa razy dziennie: z Kielc o godz. 9.00 i 13.50, a z powrotem ze Świętego Krzyża o 12.00 i 17.20. Przejazdy są bezpłatne, ale wymagają wcześniejszej rejestracji na stronie swietokrzyskie.travel. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie pięć miejsc na jeden kurs.
Połączenie realizowane jest w ramach współpracy Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego z samorządem województwa. W ubiegłym roku z tej formy transportu skorzystało ponad 5 tys. osób.
Dla kogo?
Piechurzy z pewnością doceniają przystanki w pobliżu Głównego Szlaku Świętokrzyskiego, w szczególności w Świętej Katarzynie. Rodziny z dziećmi mają ułatwiony dojazd do Parku Legend i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi czy też Świętokrzyskiej Zagrody Kultury i Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.
– Dane z poprzednich lat pokazują, że z bezpłatnego autokaru korzystają również turyści nocujący w obiektach noclegowych na trasie. A są to goście hotelu „Echo”, „Uroczysko”, „Ameliówka”, „Przedwiośnie”, Pensjonatu pod Kogutami oraz licznych gospodarstw agroturystycznych na terenie Gór Świętokrzyskich – mówił dyrektor ROT WŚ i jednocześnie radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marcin Piętak. – Ta linia bezsprzecznie sprzyja wzrostowi ruchu turystycznego w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Pierwszych turystów autobus zabierze na Święty Krzyż już jutro, 5 lipca. Co roku z tego połączenia korzysta ponad 5000 osób. I w tym roku również spodziewamy się tak wysokiej frekwencji – dodaje dyrektor Marcin Piętak.
Z kolei ojciec Rafał Kupczak, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, dziękował Zarządowi Województwa za uruchomienie bezpłatnego autobusu, przypominając, że dojazd na Święty Krzyż środkami transportu publicznego jest praktycznie niemożliwy.
– A przecież nie każdy ma samochód, a i sam wjazd prywatnym samochodem na Święty Krzyż nie jest możliwy, poza uczestnictwem w nabożeństwie – podkreślał ojciec Rafał Kupczak. – Ten autobus to znakomite uzupełnienie i danie szansy dotarcia na Święty Krzyż osobom, które nie korzystają z prywatnych samochodów.
Historia miejsca
Święty Krzyż to najstarsze sanktuarium w Polsce. Łysa Góra była miejscem kultu jeszcze przed chrystianizacją Polski. W XII wieku Bolesław Krzywousty powołał tu opactwo benedyktyńskie, które dzięki obecności relikwii męki pańskiej od XIV wieku pełni funkcję ogólnopolskiego sanktuarium. Od 2017 roku „Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze” ma status Pomnika Historii.
Znaczenie Łysogór wykracza jednak poza sferę religijną. Według badań archeologicznych, w rejonie Nowej Słupi działało jedno z największych centrów hutnictwa żelaza w barbarzyńskiej Europie. Archeolodzy odkryli tu blisko 400 tys. ziemnych pieców hutniczych, w których wytopiono ponad 8 tys. ton rudy. Historię starożytnej metalurgii prezentuje Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi.
Według danych Urzędu Marszałkowskiego, klasztor na Świętym Krzyżu odwiedziło w ubiegłym roku ponad 350 tys. osób. Świętokrzyski Park Narodowy przyciągnął ok. 250 tys. turystów, a galerię widokową na łysogórskim gołoborzu – ponad 100 tys. (PAP)
Komentarze