Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Subregionalny niskoemisyjny transport

infobus
14.05.2015 18:35
0 Komentarzy

Do miast subregionalnych, czyli tych, które nie sąwojewódzkimi, trafi 600 mln euro na inwestycje w niskoemisyjny transportmiejski – mówił w czwartek wiceszef MIR Waldemar Sługocki.  W czwartek w Sejmie posłanki PO Zofia Czernowi Agnieszka Kołacz-Leszczyńska zwróciły uwagę, że program „Infrastrukturai Środowisko” na lata 2014-2020 wyklucza możliwość systemowego wsparciamiast subregionalnych, czyli dużych ośrodków miejskich niebędącychwojewódzkimi. Jak mówiły, to oznacza dla nich brak możliwości finansowania zpieniędzy UE projektów dotyczących niskoemisyjnego transportu publicznego i termomodernizacjiczy inwestycji w odnawialne źródła energii. Oceniły, że jest to”niesprawiedliwa polityka wobec dużych ośrodków niebędącychwojewództwami”.

Wiceszef MIR Waldemar Sługocki zauważył, że w programie”Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020 zarezerwowanoznaczącą kwotę dla miast wojewódzkich. „Myślę o ZintegrowanychInwestycjach Terytorialnych. W związku ze zmianą globalnego podejścia KomisjiEuropejskiej do sektora transportu z programu +Infrastruktura i Środowisko+wypadły miasta subregionalne w dwóch komponentach – niskoemisyjny transportmiejski oraz promowanie strategii niskoemisyjnej dla wszystkich rodzajówterytoriów, w szczególności obszarów miejskich” – zaznaczył.  Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) towspólne projekty miast wojewódzkich i przylegających do nich gmin z pieniędzyUE. Chodzi o inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, edukację i zdrowie. 

Sługocki mówił, że MIR analizuje potrzeby miastsubregionalnych w zakresie budowy niskoemisyjnego transportu miejskiego.”600 mln euro będzie przeznaczone na realizację transportu miejskiego wmiastach subregionalnych” – zapowiedział. Wyjaśnił, że chodzi o stworzenieinstrumentu finansowego, ale nie ze środków europejskich, bo takiej możliwościjuż nie mam. „Nie mamy możliwości, aby otworzyć negocjacje z KomisjąEuropejską i na nowo negocjować kształt programu operacyjnego, ale staramy sięwygenerować środki z budżetu państwa w cyklu wieloletnim, (…) na czas trwaniatej perspektywy finansowej realizowanej z budżetu UE” – zaznaczył.  

MIR – jak zapowiedział Sługocki – podjęło stanowisko, bymiasta subregionalne mogły realizować inwestycje w ramach programu operacyjnego”Infrastruktura i Środowisko” dotyczące modernizacji energetycznejbudynków publicznych. Chodzi o te będące własnością rządu, jednostekbudżetowych czy szkół wyższych. „Konkurs będzie ograniczony i dedykowanydo zamkniętego grona beneficjentów, czyli miast subregionalnych, (…) którezostały zdefiniowane w koncepcji przestrzennego gospodarowania kraju. (…)Wnajbliższy poniedziałek i wtorek będzie obradować komitet monitorujący, który -mam nadzieję – przyjmie kryteria. To umożliwi realizację tychżeinwestycji” – dodał. Sługocki podkreślił, że marszałkowie woj. powinnizrewidować swoje podejście wobec miast subregionalnych i zastanowić się nad ichfinansowym wsparciem z RPO.

Program „Infrastruktura i Środowisko” tonajwiększe źródło funduszy UE dla Polski, przeznaczone na inwestycje w latach2014-2020, o wartości 27,4 mld euro. Pieniądze te będą pochodziły zEuropejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.  Program będzie wspierał m.in. rozwójinfrastruktury transportowej, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkęniskoemisyjną oraz przedsięwzięcia związane z ochroną zdrowia i kulturą. Pounijne wsparcie będą mogły sięgnąć samorządy i przedsiębiorcy, głównie dużefirmy. Większy niż dotąd nacisk będzie położony m.in. na redukcję emisji.

Komentarze