Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Strażacy zamawiają i odbierają kolejne autobusy

infobus
04.02.2014 21:48
0 Komentarzy

Ledwo firma Solaris zakończyła realizację rekordowego zamówienia Straży Pożarnej na dostawę 5 szt. InterUrbino 12, a już mamy kolejne odbiory i przekazania „czerwonych”autobusów. W lutym specjalny pojazd marki Autosan odebrała bydgoska Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej. Autobus typu Gemini przeznaczony jest do przewozu ratowników w różnego rodzaju akcjach prowadzonych przez strażaków. Wyposażony został w silnik Cummins Euro 5, skrzynię manualną ZF, retarder, 31 foteli pasażerskich + fotel pilota, klimatyzację, indywidualne nadmuchy i oświetlenie dla pasażerów, radiotelefon. Posiada oczywiście urządzenia sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej pozwalające na użytkowanie tego autobusu jako pojazdu uprzywilejowanego. Strażackie Gemini wyróżnia się czerwonym kolorem malowania zewnętrznego i dodatkowo oznakowany jest numerami operacyjnymi PSP. Nie jest to pierwszy tego typu egzemplarz, który zasilił tabor Państwowej Straży Pożarnej. W ostatnich latach podobne pojazdy trafiły do Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi oraz w Krakowie. Generalnie w ostatnich 10 latach Straż Pożarna nabyła ponad 30 sztuk nowych pojazdów/autobusów służących do przewozu powyżej 10 osób każdy. Zakupy te były bardzo zróżnicowane, gdyż obejmowały praktycznie wszystkie oferowane na krajowym rynku marki, w tym bazujące na autobusach międzymiastowych jak i typowo turystycznych. Najwięcej w tej grupie znalazło się Autosanów –11 sztuk (w tym 5 x A0808T, 3 x A1010T, 1 x A1012T i 2 x A1112T), na drugim miejscu dzięki zeszłorocznej dostawie uplasował się Solaris –7 sztuk (6 x InterUrbino 12 i 1 x Vacanza 12), a na trzecim miejscu znalazło się Volvo –4 sztuki (wszystkie serii 9700). Po jednym „strażackim”egzemplarzu sprzedali: Mercedes-Benz – model Tourismo i Solbus z ST10.

Autosan Gemini dla bydgoskiej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży PożarnejAutosan Gemini dla bydgoskiej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży PożarnejAutosan Gemini dla bydgoskiej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej
Teraz autobusowi producenci mają kolejną szansę poszerzenia swojego strażackiego portfolio. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie ogłosiła przetarg na dostawę fabrycznie nowego autobusu, rok produkcji 2014, do przewozu ratowników i ewakuacji ludności z terenów zagrożonych. Wymagania lubelskich strażaków względem parametrów technicznych zamawianego autobusu są następujące:
– wysokość do 3800 mm;
– długość do 12 500 mm;
– szerokość do 2550 mm.
– pojemność min 48 miejsc pasażerskich siedzących + 2 miejsca (kierowca + dowódca-pilot).
– silnik usytuowany z tyłu wysokoprężny 6-cio cylindrowy, turbodoładowany o mocy minimum 300 kW,
– silnik spełniający wymagania w zakresie czystości spalin umożliwiający dokonanie rejestracji w dni odbioru faktycznego,
– pojazd zasilany olejem napędowym o pojemności zbiornika (zbiorników) paliwa minimum 500 litrów dla zapewnienia przejazdu na długim dystansie lub długotrwałej pracy na postoju.
– silnik musi być przystosowany do zasilania biopaliwami lub paliwami z dodatkiem biokomponentów w ilości nie mniejszej niż 5 %.
– gwarancja na cały pojazd min. 36 miesięcy lub 150 000 km .
Z tego wynika, że KW PSP Lublin chce zakupić wysokopokładowy autokar –identyczny jak egzemplarze wykorzystywane w turystyce czy przewozach międzynarodowych. Strażacy są świadomi kosztu tego typu pojazdu i określili szacunkową wartość kontraktu na poziomie 1 255 633,33 PLN netto. Dla porównania dodajmy, że odebrane w grudniu przez Komendę Główną pojazdy międzymiastowe InterUrbino 12 kosztowały 799 200 PLN netto za 1 szt. Lubelski projekt został objęty jednak dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007–2013, Oś Priorytetowa VI Środowisko i Czysta Energia, dlatego też temat kosztów tego typu inwestycji został przesunięty na dalszy plan. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty lubelska Komenda zastosuje następujące kryteria i ich znaczenie:
– cena z wagą 80%;
– moc silnika z wagą 20%.
Termin składania ofert upływa 27 lutego br.

Komentarze