Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Stacja ładowania jako dzieło sztuki. Göteborg [FILM]

infobus
09.05.2016 13:51
0 Komentarzy

ElectriCity to wspólny projekt sektora akademickiego,przemysłowego oraz publicznego, który ma na celu rozwój, zaprezentowanie orazocenę nowych rozwiązań dla zrównoważonego transportu przyszłości. Otwiera totakże nowe możliwości zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

W ramach projektu ElectriCity w Göteborgu trzy elektryczneautobusy marki Volvo na trasie pracują dzięki odnawialnej energii elektryczneji są wydajne, ciche i całkowicie bezemisyjne. Oprócz trzech w pełnielektrycznych autobusów na trasie jeździ kilka elektrycznych hybryd, którekorzystają z energii elektrycznej na około 70% trasy.

Pojazdy są wyposażone w akumulatory, które można szybkonaładować, korzystając ze źródeł odnawialnej energii elektrycznej dostępnych nastacjach końcowych. Pasażerowie podczas jazdy mogą korzystać z wi-fi oraznaładować telefon. Jedna z dwóch pętli – przystanek Teknikgatan przy Lindholmen? znajduje się wewnątrz budynku i ładuje pojazdy poprzez odwrócony pantograf.Stację ładowania o mocy 300 kW postawił Siemens. Zobaczcie jak ładuje pojazdy:

{https://www.youtube.com/watch?v=ikcsvjwi6TM}

Odwrócony pantograf

Jak wygląda użytkowanie elektrycznych autobusów z odwróconympantografem w praktyce? Dla kierowcy nie wiąże się to z żadnym dodatkowymwysiłkiem. Wystarczy, że zatrzyma autobus w wyznaczonym miejscu, a dziękibezprzewodowej łączności stacji z pojazdem, pantograf wysunie sięautomatycznie. Sam proces ładowania inicjuje kierowca naciskając przycisk wkokpicie. Stacja została tak zaprojektowana, że zostawiono margines swobody wzakresie punktów styku. Innymi słowy, kierowca nie musi wykazywać się zbyt dużąprecyzją, aby prawidłowo ustawiać pojazd względem konstrukcji zasilającej.

W trakcie ładowaniaakumulatorów kierowca może spokojnie zjeść posiłek czy odpocząć. Może teżśledzić cały postęp procesu zasilania. I nie tylko on. Stacje są podłączone dointernetu, dzięki czemu dyspozytor ma dostęp do danych o poziomie naładowania bateriiw autobusie. Czas pełnego naładowania nie przekracza 6 minut.

Roczne testy w Goteborgu wykazały, że autobus Volvo ElectricHybrid pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla nawet o 75% wporównaniu z autobusami spalinowymi Euro 6. Całkowite zużycie energii zmniejszasię o 60%. Autobus hybrydowy Volvo 7900 średnio 70% trasy przejeżdża w trybieelektrycznym ? cicho i bezemisyjnie. Elektryczny – 100%.

Volvo z Siemens i ABB

Z rozwiązania proponowanego przez Volvo Buses i Siemensakorzysta już Hamburg, Sztokholm. i wspomniany wcześniej Göteborg. Te projekty zrealizowane zostały wewspółpracy z Siemensem, który dostarczył niezbędną infrastrukturę obejmującą: stacje ładowania, wyposażenie pomocnicze, okablowanie,instalację, uruchomienie oraz konserwację systemu. Kolejny tego typu projektVolvo realizuje ? już z pantografami i firmą ABB ? w Luksemburgu. Jesteśmybardzo ciekawi, jakie tam zostaną zastosowane rozwiązania stylistyczne zakresiestacji ładowania pojazdów.

Komentarze