Solaris i autobusowe wyniki za rok 2014
Na konferencji prasowej w Warszawie (05.02), oprócz zmian personalnych, Solaris poinformował także o swoich wynikach za rok 2014. Spółka wyprodukowała wówczas aż 1380 szt. pojazdów, w tym rekordową liczbę 207 szt. trolejbusów. Tym samym pobiła swój wynik z 2013 roku, kiedy to do klientów przekazano 1302 szt. pojazdów (w tym 39 szt. trolejbusów). Aż 80% spośród zrealizowanych w ubiegłym roku zamówień stanowią dostawy do odbiorców zagranicznych (1100 sztuk). Najważniejszym rynkiem eksportowym polskiego producenta, już tradycyjnie, były Niemcy, dokąd w 2014 roku zostało sprzedanych 197 pojazdów. Wśród nich znalazł się autobus, który opuścił bramy fabryki w Bolechowie z numerem dokładnie 10.000. Był to Solaris Urbino 12 electric dla Dusseldorfu. Znaczącymi kierunkami eksportu w minionych dwunastu miesiącach były także Bułgaria (146 sztuk), Czechy (128 sztuk) i Włochy (102 sztuki). W podsumowywanym okresie autobusy marki Solaris po raz pierwszy trafiły też do Turcji. Stało się to za sprawą wygranego i zrealizowanego przetargu na dostawę 100 przegubowych Urbino 18 dla firmy ESHOT z Izmiru.
-?Kolejny rok rekordowo wysokiej sprzedaży to efekt zaufania, jakim obdarzyli nas dotychczasowi klienci i intensyfikacji działań sprzedażowych w krajach europejskich. W minionym okresie byliśmy bardzo aktywni zarówno tam, gdzie Solaris jest znany od dawna, jak też na rynkach, gdzie debiutowaliśmy, na przykład w Turcji. Nie wykluczamy także, że w przyszłości w poszukiwaniu następnych kontraktów wyjdziemy poza nasz kontynent??stwierdza Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris.
Rok 2014 przyniósł firmie Solaris także kolejne sukcesy w zakresie pojazdów bateryjnych. Firma pozyskała zamówienia łącznie na 36 autobusów elektrycznych z Czech, Hiszpanii, Niemiec i Szwecji. Producent wygrał także pierwsze przetargi na dostawy elektrobusów na rynku polskim ?w Ostrołęce, Jaworznie i Warszawie. Wśród Solarisów Urbino electric sprzedanych w ubiegłym roku znalazły się modele wyposażone w system ładowania baterii zarówno metodą plug-in, ale także poprzez indukcję czy też z wykorzystaniem pantografu. Zupełnie nowym rozwiązaniem w zakresie pojazdów bateryjnych, wprowadzonym przez Solarisa do oferty w minionym roku, były dodatkowe ogniwa wodorowe zwiększające zasięg autobusu. Zastosowano je w przegubowym Solarisie Urbino 18,75, którego dwie sztuki zakupiła firma Hochbahn z Hamburga.
Plany dostaw elektrobusów na rok 2015 (łącznie 27 szt.) wyglądają następująco:
– Barcelona ?2 szt. Urbino 18 electric
– Berlin ?4 szt. Urbino 12 electric
– Drezno ?1 szt. Urbino 12 electric
– Hanower ?3 szt. Urbino 12 electric (pierwsze wersje w nowej stylistyce)
– Inowrocław ?2 szt. Urbino 12 electric
– Jaworzno ?1 szt. Urbino 12 electric
– Oberhausen ?2 szt. Urbino 12 electric
– Ostrołęka ?2 szt. Urbino 8,9 LE electric
– Warszawa ?10 szt. Urbino 12 electric
Natomiast do tej pory elektryczne autobusy z Bolechowa odebrały takie miasta jak Klagenfurt ?1 szt. Urbino 8,9 LE electric (2013), a w 2014 r.: Brunszwik ?1 szt. Urbino 12 electric i 4 szt. Urbino 18 electric; Vasteras – 1 szt. Urbino 12 electric;Hamburg ?2 szt. Urbino 18,75 electric, Pilzno ?3 szt. Urbino 12 electric i Dusseldorf ?2 szt. Urbino 12 electric. Razem 14 szt.
Po eksporcie przyszedł czas na krajowy rynek. Dzięki 247 rejestracjom w Polsce, producent z Bolechowa po raz 12. z rzędu został liderem w segmencie autobusów miejskich. Warto podkreślić, że rozkład odbiorców Solarisów był w zeszłym roku szeroki i dość równomierny. Tak duża liczba stałych klientów to jak najlepszy prognostyk na przyszłość.
Najważniejsi krajowi odbiorcy ?jamników?w 2014 r. to:
– MPK Wrocław ?57 szt. w tym 45 szt. Urbino 12 i 12 szt. Urbino 18
– MPK Kraków ?37 szt., w tym 28 szt. Urbino 12 i 9 szt. Urbino 18
– MZA Warszawa ?25 szt. Urbino 18
– PKM Jastrzębie Zdrój ?15 szt. Urbino 12
– MPK Częstochowa ?10 szt. Urbino 12
– PKM Katowice ?10 szt. Urbino 15
– MPK Poznań ?10 szt. Urbino 12
– UM Radom ?8 szt. Urbino 18 CNG
– MPK Świdnica ?8 szt., w tym 2 szt. Urbino 8,9 LE i 6 szt. Urbino 12
– MZK Bydgoszcz ?7 szt. Urbino 12
– MPK Legnica ?7 szt., w tym 2 szt. Urbino 10, 4 szt. Urbino 12 i 1 szt. Urbino 15
– MZK Toruń ?7 szt. Urbino 12
– PKM Gliwice ?7 szt. Urbino 15
– KM Głogów ?5 szt. Urbino 8,6
Konsekwencją rokrocznie wzrastającego wolumenu sprzedaży była decyzja zarządu Solarisa o rozbudowie obecnej hali fabrycznej zlokalizowanej w Bolechowie. W ramach inwestycji, którą realizuje firma Eiffage Polska, do istniejącej hali produkcyjnej zostanie dobudowana nowa o powierzchni ponad 7,5 tysiąca metrów kwadratowych. Powstanie także ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Ponadto plany obejmują przebudowanie drogi wjazdowej do głównej siedziby firmy oraz ciągów komunikacyjnych na terenie zakładu.
– ?Dzięki realizowanej inwestycji zwiększymy moce produkcyjne oraz poprawimy efektywność niektórych procesów. W powstającej hali fabrycznej będziemy wytwarzać zupełnie nową generację naszych lekkich autobusów miejskich ?mówi dr inż. Dariusz Michalak, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus &Coach S.A. ?Już obecnie fabrykę opuszcza blisko 1.400 pojazdów rocznie, w najbliższych latach planujemy zwiększyć tę liczbę??dodaje.
Realizacja przebudowy rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku, a jej zakończenie zaplanowane jest na drugą połowę 2015 r. Projekt o wartości 45 mln złotych w części zostanie dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z PO IG działanie 1.4-4.1 pt. ?Opracowanie i wdrożenie do produkcji lekkiego autobusu miejskiego?.Fabryka w Bolechowie dba również o swoje przyszłe kadry. M.in. temu ma służyć najnowszy projekt edukacyjny Solarisa, realizowany wspólnie z Politechniką Poznańską. W 2014 r. po wielu miesiącach przygotowań oraz przy współudziale innych podmiotów biznesowych, wdrożono Studia Dualne. ??Od lipca 2014 współpracę z naszą firmą rozpoczęło pięcioro studentów drugiego roku Politechniki Poznańskiej, kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Zostali oni wybrani spośród 70-ciu kandydatów i podjęli wyzwanie połączenia studiów z pracą zawodową, ściśle związaną z kierunkiem ich kształcenia??mówiła podczas konferencji Krystyna Woźniak, Członek Zarządu Solaris Bus &Coach. Studenci przez okres 2 miesięcy wakacji zapoznawali się z procesami produkcyjnymi oraz zasadami pracy w działach konstrukcyjnych oraz wspierających produkcję. Od października, oprócz zajęć akademickich, rozpoczęli praktyki zawodowe , które odbywają się raz w tygodniu. Wymiar godzin jest dostosowany do toku studiów i stopniowo zostanie wydłużony do trzech dni w ostatnim semestrze nauki. Dodatkową korzyścią dla studentów jest stypendium fundowane przez Solarisa zarówno za letnie miesiące stażu jak i czas spędzony w firmie podczas praktyk zawodowych w roku akademickim. Dzięki połączeniu wiedzy teoretycznej, przedmiotów technicznych oraz zajęć praktycznych, uzyskają oni unikalne kompetencje oraz niemalże 3-letnie doświadczenie zawodowe, czyli to, czego najbardziej brakuje studentom kończącym studia dzienne. Przypomnijmy, że równolegle (i to od kilku lat) Solaris angażuje się w szkolnictwo zawodowe, prowadząc praktyczną naukę w zawodach: monter mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych oraz spawacz (klasa patronacka w Środzie Wlkp.)
W bieżącym roku Solaris nie zamierza zwalniać tempa. Oprócz wdrożenia do produkcji seryjnej nowego Solarisa, firma planuje kolejne nowości produktowe. Do najciekawszych projektów należą prace nad konstrukcją i budową pierwszego dwuprzegubowego autobusu elektrycznego z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym jego zasięg. Pojazd powstaje we współpracy z Politechniką Poznańska i Politechniką Warszawską, przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu InnoTech. ??Będzie to dwuprzegubowy autobus o długości 24 metrów. Jego napęd mają stanowić silniki elektryczne zasilane z baterii doładowywanych energią elektryczną z zewnętrznego źródła, w razie potrzeby dodatkowo uzupełnianych energią wytwarzaną przez wodorowe ogniwo paliwowe zamontowane w pojeździe. To niezwykle zaawansowane technologicznie rozwiązanie znajdzie zastosowanie w autobusie o rzadko spotykanej długości. Stworzymy całkowicie bezemisyjny środek komunikacji miejskiej o bardzo dużej pojemności pasażerskiej, który z powodzeniem może stać się alternatywą na przykład dla tramwaju??mówi o projekcie Dariusz Michalak. Kolejną premierą zapowiadaną przez Solarisa w roku 2015 będzie autobus klasy midi przeznaczony między innymi do przewozów szkolnych. Jest to nowość w ofercie polskiego producenta, a prezentacja produktu nastąpi podczas październikowych targów Busworld w belgijskim Kortrijk. O tym ciekawym pojeździe piszemy w osobnym artykule.
Komentarze