Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Škoda testuje trolejbusy dla Bratysławy i Opawy. W Pilźnie

infobus
28.07.2023 08:07
0 Komentarzy

W lipcu Grupa Škoda przeprowadziła testy eksploatacyjne trolejbusów dla dwóch przewoźników: czeskiej firmy Městský dopravní podnik Opawa i słowackiej Dopravný podnik Bratysława.

Tym samym mocno zaczerwieniło się na testowym torze, jakim jest sieć w Pilźnie. Zgodnie z najnowszymi standardami wszystkie pojazdy posiadają dodatkowe baterie, które umożliwiają im autonomiczną jazdę poza siecią napowietrzną.

Nowość do Opawy

Městský dopravní podnik Opawa otrzyma trzy nowe trolejbusy Škoda 36 Tr / Škoda T’CITY). To pierwszy taki kontrakt zrealizowany dla czeskiego klienta we współpracy z turecką Temsą.  Pojazdy zostaną powinny zostać dostarczone w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy, czyli w połowie 2023 roku. Nowe, niskopodłogowe trolejbusy są klimatyzowane, komfortowo wyposażone, będą wyposażone w system informacyjno-odprawowy. Całkowita wartość zamówienia wynosi 25,5 mln CZK.

Obecne zamówienie jest kontynuacją dostaw nowych trolejbusów Škoda dla firmy transportowej w Opawie z lat ubiegłych, natomiast bazuje ono już nie na nadwoziach SOR, a na zabudowach Temsa.

Trolejbusy T’CITY to nowość w portfolio marki Škoda. Czeski producent montuje w nich wyposażenie trakcyjne, które jest sercem nowego pojazdu i odpowiadana cały produkt. Gwarancyjnie i serwisowo.

Dodajmy, że opawska flota należy do najnowocześniejszych w kraju. W 2020 roku Grupa Škoda dostarczyła tutaj w pełni klimatyzowane modele Škoda 32 Tr. Jeszcze wcześniej – w 2018 roku – flota firmy transportowej została wzmocniona o dziesięć nowych pojazdów marki Škoda. Były to wówczas pierwsze takie pojazdy zakupione na czeskim rynku. Opawskie przedsiębiorstwo transportowe obsługuje obecnie 4 linie trolejbusowe, flota obejmuje 33 trolejbusy niskopodłogowe.

fot. Škoda

Trollino dla Bratysławy

Z kolei dla Dopravný podnik Bratysława szykowane są w Pilźnie pierwsze przegubowe trolejbusy Škoda-Solaris 27 Tr, zamówione w zeszłym roku. Przypomnijmy, że 14 marca 2022 r. spółka Dopravný podnik Bratislava zamówiła aż 50 nowych „autobusów na szelkach” z firmami SOR, Škoda i Solaris Bus & Coach. Na ich zakup spółka ze Słowacji pozyskała dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Zintegrowana Infrastruktura (POII) w wysokości 43.364.756,72 EUR. Z kolei wkład własny przewoźnika w tym projekcie wyniesie zaledwie 5%.

Dzięki tej pomocy Bratysław zakupi 50 szt. bateryjnych trolejbusów o trzech długościach:

  • 23 pojazdy o długości 18 metrów – od Škody – będzie kursować na przedłużonej linii 40 z Dworca Głównego przez Dworzec Autobusowy do Mostu lub na obecnej linii autobusowej 61 pomiędzy Dworcem Głównym a lotniskiem. Eksploatacja tych trolejbusów jest związana z projektami budowy nowych linii trolejbusowych między dworcem autobusowym, a Nový SND oraz między Trnávką a parkiem handlowym Avion.
  • 16 pojazdów o długości 24 metrów – od Solaris Bus & Coach – pomoże rozwiązać skomplikowaną sytuację drogową we wschodniej części miasta. Do tej pory nikt w naszym regionie Europy nie kupował takich pojazdów w rozmiarze XXL. Nie ma ich ani w Czechach, ani na Słowacji, ani w Polsce. Super trolejbusy wejdą na linię 71, co znacznie zwiększy przepustowość tej trasy. Wszystkie zamawiane przez DPB będą bardzo wygodne, niskopodłogowe, klimatyzowane i wyposażone w najnowocześniejsze technologie. Pasażerowie będą mogli naładować swój telefon, połączyć się z WiFi, a system kamer w pojeździe oraz nowoczesna informacja pasażerska przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu podróży.

Dodajmy, że wszystkie trzy przetargi na nowe trolejbusy rozstrzygnięte zostały jeszcze pod koniec 2021 roku, a w ich ramach Bratysława otrzymała rekordowo niskie ceny.

-„Wraz z całym zespołem w DPB od dłuższego czasu ciężko pracujemy, aby odnowić i unowocześnić flotę pojazdów. Rozsądnie przygotowujemy rozwój transportu trolejbusowego, kładąc nacisk na ekonomię, wydajność i komfort dla pasażerów i kierowców. Największym wyzwaniem będzie eksploatacja 24-metrowych trolejbusów o dużej pojemności. Przetestowaliśmy je już na ulicach Bratysławy i bez problemu będę mógł przejechać przez najwęższe skrzyżowanie” – podkreślił Martin Rybanský, prezes zarządu DPB.

Komentarze