Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Setra ma urodziny. 100 lat dla zasłużonej marki!

infobus
21.03.2021 18:00
0 Komentarzy

2021 to dla Daimler Buses rok jubileuszów: 70 lat marki Setra oraz 25 lat marki OMNIplus.

W ciągu ostatnich 70 lat marka Setra z łącznie 6 generacjami pojazdów zmienia i wyznacza standardy w europejskiej produkcji autobusów. Jubileusz przychodzi nam obchodzić w trudnych czasach dla turystyki, ale w ciągu tych 70 lata kryzysów nie brakowało i miejmy nadzieję, że ten również zostanie przezwyciężony.

70 lat temu

A wszystko zaczęło się w 1951 roku, kiedy fabryka Kässbohrer z Ulm zaprezentowała rewolucyjny model S8. Jednocześnie nadała marce obecną nazwę: Setra, co jest skrótem od „selbsttragend”, niemieckiego słowa oznaczającego samonośne, w odniesieniu do konstrukcja autobusu. Ten pierwszy autobus produkowany seryjnie z samonośnym nadwoziem, silnikiem montowanym z tyłu i bezpośrednim napędem na tylną oś został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego (IAA) we Frankfurcie.

Kolejny model S 10 był drugą serią Setry – po S 8 – i stał się prawdziwym bestsellerem. Nadwozie pojazdu było dłuższe niż jego poprzednika z maksymalnie dziesięcioma rzędami siedzeń i większym zwisem z przodu. Po raz pierwszy właśnie w serii 10 zastosowano zasadę modułowej zabudowy.

Pierwszy taki system wprowadzony został na rynek w 1959 roku i było to wówczas całkowicie nowatorskie wydarzenie w konstrukcji autobusów. Dzięki temu można było zacząć bardziej wydajne produkować autobusy i to aż cztery dziennie.

Przejście z serii Setra 10 do serii 100 w 1967 r. oznaczało dalszy rozwój w zakresie budowy autobusów. Wygląd serii 100 charakteryzował się bardziej kanciastym kształtem, wyższym stopniem komfortu, większą kabiną pasażerską i większą przestrzenią nad głową pasażera we wnętrzu.

W 1976 roku wprowadzono serię 200 z sześcioma różnymi modelami. Pojazdy trzeciej generacji Setry imponowały klasyczną elegancją linia, który był ukierunkowany zarówno na zachowanie wartości, jak i na praktyczność. Miękkie łuki, płynne przejścia i wyraźne kontury odpowiadały ówczesnym zasadom projektowania pojazdów. Autobusy serii 200 posiadały również oddzielnie działającą wentylację i ogrzewanie dla kierowcy i kokpitu, co eliminowało zaparowywanie przedniej szyby.

Seria 300

W 1991 r. wprowadzono na rynek serię 300, która została zaprezentowana w Ulm po sześciu latach rozwoju. Jedną z najbardziej rzucających się w oczy cech nowych autobusów była charakterystyczna, zamaszysta linia oraz w pełni przeprojektowany system zintegrowanych lusterek, który nadał tej serii unikalną „twarz”. Umieszczone w zagiętych ramionach lusterek, podgrzewane lusterka można było regulować z wnętrza autobusu i zapewniały kierowcy doskonały widok. Kolejną istotną cechą był kokpit o ergonomicznej konstrukcji, w którym najważniejsze poszczególne instrumenty zostały umieszczone w głównym polu widzenia kierowcy.

Podczas gdy autokary turystyczne serii 300 umacniały swoją pozycję na europejskim rynku autobusowym, konstruktorzy Setry pracowali nad wprowadzeniem na rynek autobusów wielofunkcyjnych – do obsługi regularnych połączeń, przewozów międzymiastowych i wycieczek. Dzięki zasadzie projektowania modułowego, ​​na podstawie serii 300 powstały trzy modele UL w trzech różnych wariantach. Wszystkie były wyposażone w to samo nadwozie i zawieszenie, ale miały różne przedziały pasażerskie.

TopClass, ComfortClass i MultiClass

Począwszy od serii 300, gama autobusów została podzielona na trzy kategorie – TopClass, ComfortClass i MultiClass – w celu uproszczenia przeglądu gamy modeli.

W 2001 roku Setra wprowadziła na rynek TopClass 400, zapowiadając nowy wymiar w projektowaniu autokarów, który gwarantował podróżowanie na najwyższym poziomie zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Projekt charakteryzował się chromowaną linią znaną jako „La Linea”.

Asortyment został poszerzony w 2004 roku o autokary turystyczne ComfortClass 400. I wreszcie, we wrześniu 2005 roku na rynek trafiły autobusy międzymiastowe serii MultiClass 400. Łącznie seria 400 obejmowała łącznie ponad 20 modeli.

I najnowsza rodzina – ComfortClass 500, która została zaprezentowana w 2012 roku po 4-letniej fazie rozwoju, która obejmowała także kompleksowe testy. Tym razem Setra (należąca już do Daimler AG)  ustanowiła nowe standardy w zakresie wydajności, jakości, i bezpieczeństwa. Nowe autokary turystyczne Premium imponują aerodynamicznie zoptymalizowaną konstrukcją, która została opracowana podczas intensywnych prac w tunelu aerodynamicznym.

W 2014 roku pojawiły się eleganckie pojazdy TopClass 500, a w 2019 r. – do produkcji wszedł piętrowy autobus S 531 DT, czyli okręt flagowym tej zasłużonej dla całej branży marki autobusów

Historia OMNIplus

W 2021 r.  Dailmer obchodzi też drugi jubileusz  – 25 lat marki OMNIplus, która powstała w 1996 r. jako marka przeznaczona dla serwisu autobusów marek Mercedes-Benz i Setra. Dziś dysponuje siecią serwisową z ponad 450 punktami zlokalizowanymi w 42 krajach oferując usługi serwisowe, części zamienne, szkolenia oraz innowacyjne usługi cyfrowe przygotowane dla autobusów.

Komentarze