Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sejm: Ustawa o imprezach turystycznych

infobus
24.11.2017 17:01
0 Komentarzy

Utworzenie centralnego punktu kontaktowego, który ułatwim.in. nadzór nad organizacjami turystycznymi oraz wymianę danych międzypaństwami UE – to jeden z celów ustawy o imprezach turystycznych, do którejpoprawki Senatu zaakceptował w piątek Sejm.

Ustawa ma na celu dostosowanie polskiego prawa do jednej zdyrektyw unijnych. Celem dyrektywy jest stworzenie spójnych rozwiązań prawnychdla wszystkich podmiotów funkcjonujących na rynku usług turystycznych wpaństwach członkowskich. Zgodnie z unijnymi zapisami przepisy muszą zostaćprzyjęte do 1 stycznia 2018 r. i mają wejść w życie 1 lipca 2018 r.

Przyjęte przez Sejm poprawki Senatu m.in. regulują kwestie tzw.powiązania usług turystycznych. W wersji przyjętej przez Sejm do powiązaniausług turystycznych nie mogło dojść, gdy wartość „dodatkowych usługturystycznych” miała nie stanowić „znacznej części” podstawowejusługi – senatorowie zmienili sformułowanie „nie stanowi znacznejczęści” na sformułowanie: „stanowi mniej niż 25 proc.”.

Według zamierzeń rządu celem ustawy – oprócz dostosowaniapolskiego prawa do dyrektywy unijnej – jest poprawa funkcjonujących rozwiązańprawnych w szczególności w zakresie zabezpieczeń podróżnych przed skutkaminiewypłacalności organizatorów turystyki.

Przepisy zobowiązują organizatorów lub agentówturystycznych, aby przed zawarciem umowy przekazali turystom informacje m.in.takie, jak: miejsce pobytu, trasę, czas trwania lub środki transportu.

Ustawa wyłącza spod zakresu stosowania przepisów wycieczkitzw. jednodniowe – trwające krócej niż 24 godziny (chyba, że obejmują onenocleg). Przepisy nie będą też obejmowały imprez oferowanych, zamawianych irealizowanych okazjonalnie na zasadach niezarobkowych i wyłącznie oograniczonej grupie podróżnych, a także podróży służbowych.

Regulacja zakłada m.in., że jeżeli konsument zawarł umowę oudziale w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie14 dni odstąpić od tej umowy bez podawania przyczyn i ponoszenia kosztów.Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania, jeżeli umowa była zawarta woparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta.

Kolejnym elementem ustawy jest usprawnienie systemuzabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności firmy turystycznej. Noweprzepisy wprowadzają także mechanizm zwrotu składek wpłacanych do TurystycznegoFunduszu Gwarancyjnego.

Ponadto, zostanie zbudowany Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,który obejmie wszystkich organizatorów turystycznych.

Przepisy wprowadzają także centralny punkt kontaktowy, którybędzie ułatwiał pracę administracyjną, prowadzenie nadzoru nad organizacjamiturystycznymi. Będzie ponadto ułatwiał wymianę danych między państwamiczłonkowskimi. Punkt kontaktowy ma być prowadzony przez ministra właściwego ds.turystyki.

Ustawa doprecyzowuje również konstrukcję umowy o udziale wimprezie turystycznej. W tej umowie będzie zawarta m.in. liczba posiłków nawycieczce czy informacja o dostępności imprezy turystycznej dla osób oograniczonej zdolności ruchowej. (PAP)

Komentarze