Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Scania z nową generacją autobusów: Citywide LE 14,8 Hybrid

infobus
25.07.2022 16:00

Przedstawiamy nową rodzinę autobusów i autokarów Scania, która przeszła proces generacyjnej wymiany.

15 czerwca mieliśmy okazję przetestować te najnowsze pojazdy. Do naszej dyspozycji było kilkanaście autobusów i autokarów, z który większość udało nam się „złapać” na filmie. Po niskopodłogowym autobusie elektrycznym Scania Citywide LF BE i niskowejściowej konstrukcji Citywide LE 13,1 na kolejny pojazd produkowany w Słupsku – Citywide LE 14,8 Hybrid.

Odrobiona lekcja

W ostatnich latach Scania intensywnie pracowała nad uruchomieniem nowego programu autobusów i autokarów. Teraz cały ten proces jest już zakończony. Oferta obejmuje zarówno kompletne autobusy, jak i podwozia. Nowa seria skupia się na zrównoważonym rozwoju, wydajności paliwowej i całkowitej ekonomii eksploatacji (TOE).

Autobusowa wymiana rozpoczęła się w 2019 r. wraz z wprowadzeniem na rynek nowego niskopodłogowego autobusu miejskiego Scania Citywide LF. Potem do rodziny dołączyła Scania Citywide LE nowej generacji i Scania Interlink. Są one dostępne z szeroką gamą alternatywnych układów napędowych, zarówno jako pojazdy bateryjne, hybrydowe, jak i z silnikiem spalinowym przystosowanym do szerokiej gamy paliw odnawialnych, w tym biogazu.

Teraz do tej gamy dołączyły podwozia z nową osią przednią do niskopodłogowych, niskopodłogowych i wysokopodłogowych zastosowań. Platformy te mają być od tegorocznych wakacji produkowane w Europie tylko w fabryce w Słupsku. Nowa generacja obejmuje także autokary Scania Touring, zbudowane w oparciu o nowe podwozie. W tym autokarze z zabudową Higera dodano nowe stanowisko kierowcy, a wnętrze zostało również unowocześnione poprzez zastosowanie lżejszych materiałów.

22119-003

Citywide LE 14,8 Hybrid

Bazując na ponad stuletnim doświadczeniu inżynieryjnym, nowa generacja Scania Citywide została opracowana z myślą o wymagania dzisiejszych i przyszłych miast. Jej cechy charakterystyczne to:

  • konstrukcja i użyte materiały wysokiej jakości pomagają zminimalizować poziom hałasu w autobusie i stworzyć jasną, przestronną przestrzeń pasażerską;
  • nowy obszar pracy kierowcy o całkowicie nowym projekcie z ulepszoną ergonomią, bezpieczeństwem, komfortem plus w pełni regulowany kokpit Scania;
  • układ napędowy na biogaz przyczynia się do redukcji CO2 nawet o 90%, a także wytwarza mniej siarki, azotu i węgla emisje tlenków. Do tego gazowce są cichsze niż ich odpowiedniki z silnikami wysokoprężnymi
  • koncepcja zabudowy modułowej, czyli autobus dokładnie na wymiar, gdzie długość każdego modułu można zwiększać / skracać co 100 mm, umożliwiając tym samym tworzenie konstrukcji dostosowanych perfekcyjnie do potrzeb. Scania podkreśla tutaj, że każda sekcja korpusu o długości 100 mm to 100 kg i potencjalna oszczędność paliwa na poziomie 0,3%.
  • nowe niezależne zawieszenie przednie zapewnia większy komfort pasażerom m.in. poprzez szerszy korytarz (900 mm) oraz daje większe możliwości aranżacji.

Podstawowe wymiary testowanego przez nas pojazdu – trzyosiowego autobusu podmiejskiego z tylną osią wleczoną (kierowaną) Citywide LE 14,8 Hybrid:

  • Długość: 14,8 m
  • Szerokość: 2,55 m
  • Wysokość: 3,35 m
  • Konfiguracja drzwi: 1-2-0
  • Opony: 295/80
  • Felgi: aluminium
  • Strefa pasażera: całkowita pojemność: 51 miejsc siedzących, 49 stojących, 1 wózek inwalidzki. Miejsca siedzące: Lahden 42, rampa dla wózków inwalidzkich przy przedniej osi, cztery fotele uprzywilejowane ze składanym podłokietnikiem, miejsce na wózek inwalidzki lub wózek dziecięcy, składane siedzenia, lampki do czytania i dysze powietrzne.
  • Obszar kierowcy: Siedzenia: podgrzewany fotel kierowcy ISRI / nowy panel przyrządów od Scanii.
  • Systemy wspomagające: Scania Driver Support, elektropneumatyczny hamulec postojowy, adaptacyjny tempomat (ACC), ostrzeżenie o niebezpieczeństwie kolizji użytkownika drogi, ostrzeżenie o martwym polu,
  • Bezpieczeństwo: Hamulce tarczowe, elektroniczny układ hamulcowy (EBS), układ przeciwblokujący (ABS), kontrola trakcji (TC), zintegrowany zwalniacz, hamulec przystankowy, kamera cofania, sprzęt gaśniczy w komorze silnika
  • Wyposażenie dodatkowe: bagażnik, monitoring, system informacyjno-rozrywkowy (WiFi), oświetlenie wewnętrzne LED, nagłośnienie, system zapowiedzi, reflektory Bi-LED, światła do jazdy dziennej LED, światła pozycyjne i kierunkowskazy, światła boczne i tylne LED.
  • Układ napędowy: hybrydowy, 9-litrowy silnik 320 KM (235 kW), moment obrotowy 1600 Nm na biodiesel, HVO, diesel
  • Silnik elektryczny 130 kW, moment obrotowy 1030 Nm
  • Zbiornik paliwa (objętości użytkowe): 300 litrów
  • Skrzynia biegów: 12-biegowa skrzynia biegów z Scania Opticruise