Sporządzenie listy ocenionych projektów |
Marzec 2023 r.* |
10 dni |
Zatwierdzenie listy ocenionych projektów – rozstrzygnięcie konkursu |
marzec 2023 r.* |
20 dni |
Podpisanie umów o dofinansowanie |
Kwiecień 2023 r.* |
do 60 dni dla każdego projektu ustalany indywidualnie od otrzymania przez wnioskodawcę informacji o wybraniu projektu do dofinansowania |
Regulamin konkursu
Szczegóły dotyczące oceny wniosków są zawarte w Regulaminie. W skrócie wszystkie projekty oceniane będą w oparciu o:
a) horyzontalne kryteria formalne w ocenie formalnej;
b) w ocenie merytorycznej I stopnia;
c) horyzontalne i dodatkowe kryteria merytoryczne II stopnia w ocenie merytorycznej II stopnia.
Za co dostaje się punkty, o tym można przekonać się przeglądając zdjęcia w galerii. Ocena poszczególnych projektów w zakresie spełnienia wszystkich kryteriów wyboru jest przeprowadzana całościowo, jednoetapowo, w terminie nie dłuższym niż łącznie 120 dni, (liczonym indywidualnie dla każdego projektu). Termin ten w uzasadnionych przypadkach może być wydłużony przez IZ o 60 dni.
fot. MZK Malbork
Przykład Malborka
Jednym z pierwszym miast, które już potwierdziło swój udział w konkursie CUPT „Transport Miejski” jest Malbork. Wniosek MZK ma dotyczyć zakupu czterech 10-metrowych autobusów elektrycznych. Jego szacowana wartość to ok. 16 mln zł, a udzielone dofinansowanie to ok. 11 mln zł. Jeśli miasto zdobyłoby tę dotację, miałoby łącznie 10 e-busów. Sześć elektrobusów, które już jeżdżą po mieście (marki Solaris na liniach 1 i 6) to też efekt realizacji unijnego projektu.
Co ważne, Miejski Zakład Komunikacji w Malborku równolegle obok wniosku przygotowuje specyfikację przetargową. Tym samym już niebawem ruszy przetarg na cztery MIDI elektryki, ale z zastrzeżeniem, że jeśli przewoźnik nie uzyska dofinansowania, to cała procedura zostanie unieważniona. Inaczej firma nie wyrobi się w harmonogramie konkursu i pewnie tak samo zrobią pozostałe miasta. Zapowiada się niezły ruch…
Kolejnym efektem ekspresowej procedury będzie rezygnacja przez wnioskodawców z infrastruktury ładującej, aby nie komplikować i nie walczyć z czasem. Jak wiadomo, postawienie ładowarek (w tym przede wszystkich tych szybkich, pantografowych) jest procesem wymagającym wielu uzgodnień i pozwoleń – na co tutaj nie ma czasu. To na pewno skomplikuje ich późniejszą eksploatację, ale takie są zasady gry..
Komentarze