Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PSPA chce wyciągnąć autokary z Pakietu Mobilności

infobus
29.10.2021 14:00
0 Komentarzy
Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych zawnioskowało – w ramach konsultacji społecznych – do Ministerstwa Infrastruktury o wyłączenie z nowelizowanej ustawy o transporcie drogowym autokarów oraz busów.

Jak tłumaczy PSPA, wprowadzenie kolejnych obciążeń dla branży autokarowej spowoduje, że firmy tej branży będą musiały ulegać likwidacji poprzez proces upadłości.

Nadchodzi Pakiet

W lutym 2022 r. wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1055 z dnia 15 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenia (WE) 1071/2009, (WE) 1072/2009 i (UE) 1024/2012 w celu dostosowania ich zmian w transporcie drogowym (Dz. Urz. UE L. Nr 249, str. 17). To oznacza m.in.:

  • kierowcy ciężarówek i autokarów wykonujący transport w jedną stronę muszą zarejestrować się jako pracownicy w podróży służbowej. W przypadku przejazdów do krajów o wyższych dochodach, wynagrodzenie kierowcy dostosowuje się do wynagrodzeń w kraju docelowym.
  • w celu uregulowania kabotażu, kierowcy realizujący przewozy zlecone przez firmy zagraniczne będą musieli również odbywać podróże służbowe. W ciągu 7 dni dozwolone są maksymalnie 3 operacje kabotażowe. Po tym okresie ciężarówka / autokar ma zakaz wjazdu do tego samego kraju przez 4 dni.
  • do tego pojazd używany do transportu międzynarodowego musi wrócić do kraju rejestracji firmy w UE nie później niż 8 tygodni po wyjeździe.

Wejście w życie nowego rozporządzenia spowoduje konieczność zmian w systemie organizacyjnym polskich firm. Eksperci przewidują, że zmiany spowodują, iż mali i średni przewoźnicy skoncentrują się na prowadzeniu działalności na rynku krajowym, natomiast wypracowana przez lata polska potęga na rynku autokarowym może ulec skurczeniu.

Zmiana prawa

PSPA chce temu przeciwdziałać i zmienić krajowe przepisy wykonawcze.

-„Branża przewozów towarowych w czasie trwania pandemii zanotowała wzrosty przychodów w przeciwieństwie do branży przewozów autokarowych. W wyniku pandemii branża świadcząca przewóz osób została dotknięta ogromnymi stratami zarówno w roku 2020, jak i 2021. W roku 2020 spadek obrotów wyniósł ponad 90 procent w stosunku do roku 2019. Również w roku 2021 r. branża pozostawała w stagnacji i przychody tych firm były niższe o 80 % w stosunku do roku 2019. Szacunkowe optymistyczne prognozy przewidują, że w roku 2022 r. branża autokarowa zanotuje spadek przychodów na poziomie 50 % w stosunku do roku 2019. Wprowadzenie kolejnych obciążeń dla branży autokarowej spowoduje, że firmy tej branży będą musiały ulegać likwidacji poprzez proces upadłości. Spowoduje to utratę miejsc pracy dla dziesiątek tysięcy pracowników tej branży oraz branż, które do tej pory współpracowały z nią. Dodać należy, że polskie firmy branży autokarowej (przed pandemią) zdominowały rynek europejski. Ich potęga budowana była przez lata ciężkiej pracy – czytamy w liście PSPA do ministra infrastruktury.

PSPA wnioskujemy o wyłączenie z regulacji art. 21 b i art. 21b przewozu osób świadczonego przy wykorzystaniu w szczególności autokarów oraz busów:

„Art.2la. Kierowcy wykonujący krajowe przewozy drogowe w podróży służbowej, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania służbowego, ustalane na zasadach określonych w przepisach art. 775 § 3-5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.”

6) po art. 21a dodaje się art. 21b i art. 21c w brzmieniu:

Art. 21b. Kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych towarów nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Art. 21c. „Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe kierowcy wykonującego zadania służbowe u polskiego pracodawcy w ramach międzynarodowych przewozów drogowych towarów za granicą określają przepisy wydane na podstawie art. 21 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423,432, 619, 1621 i 1834).”;

Komentarze