Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Prezydent dał MPK Kraków zielone światło ws. zarobków kierowców

infobus
29.08.2022 09:00
0 Komentarzy

25 sierpnia prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski spotkał się z zarządem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie i upoważnił go do rozmów ze związkami zawodowymi w celu ustalenia wysokości wzrostu wynagrodzeń dla pracowników i to już od 1 października.

Pierwsze spotkanie w tym temacie odbyło się 26 sierpnia i są już jego pierwsze efekty, czyli zapowiedź podwyżek. Co ważne – korzystniejsza finansowo oferta jest skierowana także do osób, które rozpoczynają pracę w MPK. Cel jest jeden: jak najszybciej zwiększyć liczbę kierowców w Krakowie, aby wzmocnić komunikację miejska przed przyjazdem studentów w październiku.

Pierwsze efekty

Niskie zarobki to jeden z powodów braków kadrowych w krakowskiej spółce, dlatego po zgodzie prezydenta Majchrowskiego, MPK zabrało się do płacowych negocjacji. Jak powiedział Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, planowane podwyżki są odpowiedzią na potrzeby pracowników i próbą usprawnienia funkcjonowania komunikacji miejskiej w Krakowie.

-„Staramy się odpowiadać na oczekiwania kandydatów, także te dotyczące zarobków. Po to też są spotkania ze związkami zawodowymi” – powiedział Radiu Kraków rzecznik MPK.

-„Wynagrodzenia dla nowych pracowników ma wynosić 5 tysięcy na rękę, dla tych ze stażem oczywiście odpowiednio więcej” – dodał Gancarczyk.

Aktualnie kierowcy, którzy dopiero zaczynają pracę zarabiają od 4 do 4,2 tysiąca złotych, natomiast osoby z dłuższym stażem około 4,5 tysiąca złotych.

Wrześniowy powrót

Jak już informowaliśmy – od września po ulicach Krakowa ma jeździć o 25 autobusów mniej niż przed wakacjami. MPK Kraków tłumaczy to przede wszystkim brakiem kierowców. Sprawę już wykorzystali politycy, w tym PO i Młodzi Demokraci, którzy przygotowali petycję ze sprzeciwem wobec powakacyjnych zmian w komunikacji miejskiej.

-„W tej chwili możemy zapewnić, że od września kursów będzie tyle samo, co we wrześniu rok temu i będziemy też dążyć do tego, żeby wzmocnić transport zbiorowy przed przyjazdem studentów, by od 1 października były dodatkowe kursy” – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek.

Według zapowiedzi Zarządu Transportu Publicznego (ZTP), planowana od września korekta nastąpi głównie na tych liniach, które obsługują relacje podobne do komunikacji tramwajowej, a jednocześnie będą to linie, na których obserwowane były największe problemy z punktualną realizacją kursów.

Jak wynika z analiz ZTP, najmniej punktualna była linia 125 z os. Złocień do Szpitala Rydygiera. Linia ta zostanie skrócona do Małego Płaszowa, gdzie jest pętla tramwajowa. Naprzemiennie, co 10 minut, z autobusem 125, kursować będzie nowo uruchomiona 425. W zamian za dotychczasową linię na odcinku od Małego Płaszowa do Dąbia i dalej w rejonie ul. Dobrego Pasterza będzie ze zwiększoną częstotliwością kursować linia nr 128.

Powakacyjne zmiany dotyczą też linii 142, 148 oraz 163 i 193. Po nowej trasie mają kursować linie 121, 125, 128, 151, 156, 193. Zlikwidowana zostanie 183. Zawieszone pozostaną 132, 429. Pozostałe zmiany w dużej mierze są przywróceniem rozkładu sprzed wakacji. Na niektórych trasach zmieni się częstotliwość kursów.

Komentarze