Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Premiera podwozia Volvo pod elektryczne autobusy i autokary. Nie dla Polski?

infobus
25.03.2024 17:00
0 Komentarzy

19 marca Volvo Buses zaprezentowało nową platformę autobusów elektrycznych BZR do zastosowań niskopodłogowych i wysokopodłogowych (w tym do autokarów).

Prezentacja nowej platformy odbyła się zeszłym tygodniu bez udziału ani polskich klientów, ani polskich dziennikarzy. Fakt niezaproszenia nikogo z naszego kraju wynika prawdopodobnie z tego, że Volvo Buses nie wiąże już z naszym rynkiem większych nadziei – po likwidacji fabryki kompletnych autobusów we Wrocławiu. O takim podejściu świadczy także rozwiązanie zespołu sprzedawców Volvo Polska Autobusy.

Nowa platforma Volvo BZR

Volvo zaprezentowało zupełnie nową platformę autobusu elektrycznego Volvo BZR. Ma dołączyć do już dostępnej w ofercie szwedzkiej firmy platformy BZL. Platforma Volvo BZR została zaprojektowana z myślą o zaspokojeniu różnorodnych potrzeb transportowych, w tym w zakresie dojazdów do pracy, podróży międzymiastowych i zastosowań autokarowych. Oferując elastyczność konfiguracji, od niskiego wejścia po wysoką podłogę, z opcjami dla dwóch lub trzech osi i różnymi konfiguracjami akumulatorów, platforma BZR odzwierciedla zaangażowanie Volvo we wszechstronność i możliwości adaptacji. Wersja pokazana w Göteborgu była trzyosiową wersją niskowejściową.

Innymi słowy Volvo BZR Electric to niezwykle wszechstronne podwozie autobusu elektrycznego przeznaczone do bezpiecznego, zrównoważonego i niezawodnego transportu publicznego. Dostępny w wielu konfiguracjach, jest idealnym wyborem do zastosowań miejskich i międzymiastowych lub jako elektryczny autobus tranzytowy. Czas pracy, trwałość i niskie koszty operacyjne są zapewniane przez wspólną architekturę Volvo Group obejmującą trakcję, magazynowanie energii i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy.

Dane techniczne

Platforma BZR może mieć długość od 9,5 do 15 metrów, maksymalną masę 27 000 kg i moc trakcyjną do 400 kW, czyli 540 KM. W połączeniu z modułowym układem akumulatorów o pojemności do 540 kWh, Volvo BZR Electric nadaje się do większości zastosowań w rozległym transporcie miejskim i międzymiastowym.

Volvo BZR Electric jest wyposażone we wszystkie aktywne systemy bezpieczeństwa Volvo Buses. Obejmują one kilka funkcji bezpieczeństwa, ze szczególnym naciskiem na ochronę niechronionych użytkowników dróg, takich jak rowerzyści i piesi. Przykładem jest system ostrzegania przed kolizją, który reaguje nie tylko na pojazdy, co jest wymogiem prawnym, ale także na pieszych i rowerzystów. Systemy bezpieczeństwa przewyższają nowe przepisy UE, a także wymagania prawne większości krajów spoza UE.

Dostępna jest już pierwsza wersja koncepcyjna modelu 8900 Electric z podwoziem BZR i nadwoziem Volvo, chociaż produkcja seryjna modelu będzie prowadzona w Egipcie za pośrednictwem partnera-producenta zabudów, firmy MCV.

Volvo z nową e-platformą pod autobusy i autokary. Bez Polski
Volvo z nową e-platformą pod autobusy i autokary. Bez Polski

dla całej grupy Volvo

Warto zauważyć, że nowa platforma została przedstawiona przez Annę Westerberg, prezes Volvo Buses, jako pierwsza wspólna platforma e-mobilności Volvo Group, zbudowana poprzez dzielenie się doświadczeniami, kompetencjami i komponentami w ramach grupy. Wyrazem tego jest na przykład fakt, że akumulatory są takie same, jakie można znaleźć w samochodach ciężarowych.

„Elektromobilność to wciąż szybko rozwijający się biznes, a w Volvo Buses zebraliśmy ponad dziesięcioletnie doświadczenie, wspólnie z klientami i partnerami. Wraz z wprowadzeniem na rynek Volvo BZR Electric jesteśmy przekonani, że mamy produkt i kompletną ofertę, które będą długoterminowym rozwiązaniem dla klientów na całym świecie” – dodaje Anna Westerberg.

Thomas Nylund, nowo mianowany wiceprezes Volvo Buses na Europę, skupił się na nowym modelu biznesowym przyjętym przez markę na kontynencie:

-„Przenosząc nacisk na współpracę z producentami zabudów premium, zaoferujemy większą elastyczność i będziemy lepiej dostosowywać się do lokalnych wymagań”.

Uruchomienie platformy Volvo BZR było kulminacją wydarzenia prasowego skupiającego się na zbliżającym się otwarciu World of Volvo – centrum eventowo-kongresowego w Göteborgu, a także muzeum.

Volvo z nową e-platformą pod autobusy i autokary. Bez Polski
Volvo z nową e-platformą pod autobusy i autokary. Bez Polski

Komentarze