Premiera nowej serii autobusów międzymiastowych Setry: MultiClass 500 LE
Pod koniec marca marka Setra pokazała pierwsze wizualizacje autobusu międzymiastowego Setra S 515 LE z premierowej generacji MultiClass 500 LE.
Zdaniem koncernu Daimler Trucks, ta całkowicie nowa seria wyznacza nowe standardy wśród niskowejściowych pojazdów do operacji na liniach podmiejskich oraz regionalnych, a przede wszystkim uzupełnia ofertę niemieckiego producenta, który już od kilku lat oferuje autokary z generacji ComfortClass 500 i TopClass 500. Teraz można powiedzieć, że rodzina „pięćset” jest w komplecie!
cztery modele
Pojazdy MultiClass 500 LE mają to, co zawsze wyróżniało autobusy z Neu-Ulm – unikalny design, wyjątkową różnorodność oraz elastyczność, najwyższe bezpieczeństwo i praktyczne rozwiązania rozpracowane w najdrobniejszych szczegółach. Klienci mogą już zamawiać cztery niskowejściowe modele o długości od 10,51 do 14,52 m, w wersjach dwu- i trzyosiowych. To:
- dwuosiowy autobus MultiClass S 510 LE o długości 10,51 metra z rozstawem osi wynoszącym 4500 mm, z promieniem skrętu wynoszącym zaledwie 17,3 metra i maksymalną liczbą 39. miejsc siedzących;
- dwuosiowy autobus MultiClass S 515 LE o długości 12,21 m, czyli klasyczny rozmiar o pojemności maksymalnie 51. miejsc siedzących;
- dwuosiowy autobus MultiClass S 516 LE o długości 12,92 m, który dzięki wydłużeniu konstrukcji oferuje maksymalną pojemność do 55. miejsc;
- trzyosiowy autobus MultiClass S 518 LE ma długość aż 14,52 m, co czyni go gigantem w segmencie pojazdów niskobudżetowych pod względem pojemności pasażerskiej. To maksymalnie 63. miejsca siedzące.
Wszystkie te modele obejmują różny poziom wyposażenia w zależności od zastosowania – od transportu podmiejskiego po dalekobieżny. Oznacza to, że nowa generacja znajdzie zastosowanie zarówno w tradycyjnym sektorze przewozów regularnych i szkolnych, jak i świadcząc usługi wahadłowe lub dowóz pracowników.
Generalnie pojazdy niskowejściowe (LE) Setry łączy dwa światy: brak barier i komfort podróżowania. Od przedniej do osi tylnej mamy niskopodłogową platformę, które oferuje szybkie i wygodne wsiadanie / wysiadanie. Potem pokonujemy trzy stopnie i mamy tylną wysokopodłogową część, znajdującą się nad osią tylną i oferująca komfort znany z autokarów.
kultowy wygląd
Design zewnętrzny MultiClass 500 LE jest celowo podzielony na dwie części. Oba segmenty połączone są szerokim pionowym profilem. Wyraźny podział przestrzeni pasażerskiej na przednie i tylne siedzenia sprawia, że nadwozie nowych autobusów międzymiastowych wydaje się pzrestronniejsze.
Dzięki zaokrąglonym słupkom A z ciemnymi wykończeniami z przodu i równo ukształtowanym profilom narożnym z tyłu, kwadratowe kąty przekształcają się w miękkie i płynne kształty. Dach wydaje się unosić nad nadwoziem autobusu międzymiastowego. Rezultatem jest wrażenie, że konstrukcja jest bardzo lekka.
Z przodu MultiClass 500 LE ma nowy charakterystyczny wygląd Setry, znany z obecnych autobusów turystycznych. Po lewej i prawej stronie nad przednimi kołami charakterystyczny element marki wskazuje na pochodzenie nowej MultiClass 500 LE. Świadczy o tym również logo marki na tylnej ścianie.
Wszechstronność zastosowania
Niezwykła różnorodność nowej Setry MultiClass 500 LE zaczyna się już od wyboru drzwi. Do pierwszego wejścia dostępne są drzwi jednoskrzydłowe w dwóch szerokościach oraz – jako nowość – możliwość wyboru jeszcze szerszych drzwi dwuskrzydłowych. Wejście drugie można dostosować jako drzwi jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Na życzenie wszystkie modele mogą być wyposażone w trzecie drzwi za tylną osią.
W zależności od układu drzwi, przewoźnicy mogą wybierać między skrzydłami wychylnymi na zewnątrz i do wewnątrz oraz drzwiami wahadłowymi/przesuwnymi, tak aby dopasować je do swojego indywidualnego zastosowania. Oferta ramp dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej jest równie bogata. Po raz pierwszy dostępna jest również mechaniczna składana rampa do pierwszych drzwi.
W zakresie aranżacji przestrzeni pasażerskiej, przygotowane przez Setrę warianty są praktyczne, od pełnych przegród szklanych w różnych wzorach; poprzez gładkie okładziny ścienne z elementami dekoracyjnymi po kombinację jasnej lub ciemnej podłogi imitującej drewno. Każdy znajdzie tutaj cos dla siebie.
Siedzenia są równie różnorodne, a ich warianty obejmują zarówno wymagania miejskie, jak i turystyczne. Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja Setra MultiClass 500 LE są dostosowane do potrzeb klientów. Dla regionów o łagodnym klimacie Setra oferuje nową wersję klimy o nazwie EvoCool light Basic z dwoma modułami klimatyzacyjnymi montowanymi na dachu lub klasyczny, bardziej wydajny system EvoCool Basic. Jako wyposażenie specjalne możliwe zamówić indywidualne nawiewy powietrza dla pasażerów, które są zintegrowane z lampkami do czytania.
Kokpit kierowcy jest tak samo zróżnicowany jak kabina pasażerska. Do wyboru są trzy warianty:
- Cockpit City (zgodny ze specyfikacjami VDV),
- Cockpit Basic City (miasto/region),
- Cockpit Basic (region), który odpowiada prawie miejscu pracy znanym z autobusów turystycznych.
bastion bezpieczeństwa
Niezależnie od kokpitu, nowy MultiClass 500 LE wspiera kierowcę różnymi asystentami. Zaczynając od standardowego czujnika deszczu i światła, a kończąc na standardowym elektronicznym hamulcu postojowym. Opcjonalny system kamer 360° zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach podczas manewrowania i w ciasnych przestrzeniach. Dzięki niemu można również wykryć przechodniów, rowerzystów i przeszkody, które w innym przypadku są trudne lub niemożliwe do zauważenia przez kierowcę.
MultiClass 500 oferuje także w pełni zautomatyzowaną manualną skrzynią biegów GO 250 8 PowerShift wyposażoną w najnowszą wersję inteligentnego, oszczędzającego paliwo tempomatu Predictive Powertrain Control (PPC). Integruje on styl jazdy z systemem automatycznej zmiany biegów, który został dostosowany do ukształtowania terenu. Materiał mapy obejmuje obecnie prawie wszystkie drogi pozamiejskie w Europie, oprócz autostrad i głównych dróg. PPC uwzględnia skrzyżowania i ronda i jest połączony z adaptacyjnym tempomatem. W oparciu o zapisane mapy, PPC automatycznie zmniejsza prędkość podczas wjeżdżania do miast, przed zakrętem wiejskiej drogi o wąskim promieniu lub przed przeszkodami, takimi jak ronda i punkty zatrzymania lub pierwszeństwa przejazdu.
Każda Setra to także prawdziwy bastion w zakresie aktywnych układów bezpieczeństwa. Przykładem może być Preventive Brake Assist 2, czyli kolejna generacja pierwszego na świecie aktywnego asystenta hamowania dla autobusów komunikacji miejskiej. PBA 2 wykorzystuje kombinację czujników radarowych bliskiego i dalekiego zasięgu oraz kamery, aby reagować na nieruchome i poruszające się obiekty, w tym pieszych i rowerzystów. System może przetwarzać wiele obiektów jednocześnie. W granicach systemu wykrywanie obiektów poza jezdnią jest lepsze, a fałszywe ostrzeżenia są zminimalizowane.
System wspomagania kierowcy ostrzega przed kolizją z nieruchomymi lub ruchomymi obiektami. Ponadto jednocześnie inicjuje manewr hamowania z częściowym hamowaniem. Serie ostrzeżeń i hamowań zostały zaprojektowane właśnie do użytku w regularnej eksploatacji, a tym samym do ochrony pasażerów stojących. Preventive Brake Assist 2 będzie dostępny jako opcja od wiosny 2024 r.
Pod maską
Napęd Setry MultiClass 500 LE oparty jest na sprawdzonych komponentach. Z tyłu dwuosiowego pojazdu pracuje sześciocylindrowy silnik rzędowy OM 936 o pojemności skokowej 7,7 litra. Jest dostępny z mocą 220 kW (299 KM) i 260 kW (354 KM). Z kolei trzyosiowy MultiClass S 518 LE jest wyposażony w sześciocylindrowy silnik rzędowy OM 470 o pojemności skokowej 10,7 litra i mocy 290 kW (394 KM). W zależności od modelu silnika, szeroki wybór skrzyń biegów obejmuje przekładnię manualną, w pełni zautomatyzowaną manualną skrzynię biegów oraz automaty firm Voith i ZF.
MultiClass 500 LE z jednostką OM 936 w wersji mild hybrid jest jeszcze bardziej ekonomiczna. Silnik elektryczny umieszczony pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów działa jako alternator w trybie wybiegu lub hamowania i wytwarza energię elektryczną bez zużycia paliwa. Jest ona przechowywana w dwóch modułach magazynowych na dachu. W sytuacjach obciążenia, na przykład podczas ruszania, silnik elektryczny o mocy 14 kW wspomaga tą energią silnik spalinowy. Dzięki temu pojazd zużywa mniej paliwa.
Komentarze