Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Premiera nowej generacji autobusów MAN w MPK Radom

infobus
01.01.2023 21:03
0 Komentarzy

Pod koniec grudnia pięć fabrycznie nowych autobusów miejskich klasy MEGA  – MAN Lion’s City 18 C wzmocniło flotę radomskiego MPK. To pierwsze pojazdy z najnowszej generacji „lwa” w tym mieście.

Przegubowce z silnikami diesla Euro 6 zastąpią najstarsze konstrukcje przewoźnika, wyprodukowane w 2006 roku. Nowe autobusy dostarczyło konsorcjum firm: PKO Leasing S.A. oraz MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. Cena ofertowa 10-letniego leasingu operacyjnego wynosi 11,5 mln zł netto.

strategia rozwoju

Nowe przegubowce wyjadą na ulice Radomia w pierwszym tygodniu stycznia. Będą obsługiwały najbardziej oblegane przez pasażerów linie nr: 4, 7, 9 i 17.

-„Ten zakup wpisuje się w strategię rozwoju komunikacji miejskiej w Radomiu. Wprawdzie w ostatnich latach informowaliśmy głównie o zakupach autobusów elektrycznych lub zasilanych gazem CNG, ale nie możemy też zapominać o obecnej sytuacji. Bardzo drożeje zarówno energia elektryczna jak i gaz ziemny. Ceny są nieprzewidywalne. Dlatego potrzebny jest swego rodzaju mix, który nie będzie nas nadmiernie obciążał finansowo i cieszę się, że zarząd spółki podjął roztropną decyzję o zakupie tych autobusów. To wprawdzie pojazdy z sinikiem diesla, ale też spełniające wyśrubowane normy emisji spalin – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Każdy z przegubowych lwów pomieści 154 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących. Dodatkowo posiada dwa stanowiska na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Autobusy są klimatyzowane, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto każdy pojazd wyposażony jest w wyświetlacze LED i LCD, nagłośnienie do zapowiedzi kolejnych przystanków, monitoring, system liczenia pasażerów, 5 podwójnych portów USB, umożliwiających pasażerom ładowanie baterii urządzeń mobilnych oraz kasowniki dotykowe, w tym jeden z funkcją terminala płatniczego. Silniki autobusów spełniają rygorystyczną normę emisji spalin EURO-6, porównywalną z niską emisją autobusów gazowych. Ponadto posiadają moduł hybrydowy i układ rekuperacji energii hamowania, która magazynowana jest w specjalnych superkondensatorach umiejscowionych na dachu pojazdu.

Taborowe plany

Obecnie największy radomski przewoźnik posiada następujący taborowy mix:

  • 19 elektrobusów,
  • 42 pojazdy zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG,
  • 71 autobusów z silnikami diesla.

W 2023 roku na ulice Radomia wyjedzie także sześć kolejnych przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych, zamówionych przez MPK w kwietniu br. Równolegle Radom rozbudowuje infrastrukturę ładowana e-busów. Kolejny pantograf do ładowania autobusów elektrycznych stanął na Michałowie. Pozwoli on doładowywać pierwsze w naszym mieście elektryczne pojazdy przegubowe, które już w przyszłym roku zaczną kursować na popularnej linii 7, kursującej pomiędzy osiedlami Michałów i Południe.

Na tej pętli jest już stacja wyposażona w maszt do doładowywania 12-metrowych autobusów elektrycznych, które kursują na linii 3. Tym razem zamiast masztu będzie wybudowana tak zwana bramownica pomiędzy chodnikiem przy wiacie a wysepką pośrodku pętli. Dzięki temu, jak informuje MPK Radom, będzie utrzymana możliwość wsiadania do obsługujących „siódemkę” elektrycznych autobusów przegubowych tak jak do tej pory, czyli na przystanku z wiatą.

Budowa drugiej stacji jest konieczna, żeby utrzymać wysoką częstotliwość doładowywania elektrobusów, których na tej pętli będzie wkrótce obsługiwanych aż 15. Stanowi również zabezpieczenie w wypadku awarii jednej z nich. Prace na Michałowie potrwają do stycznia przyszłego roku, a pierwsze elektryczne przegubowce wyjadą na trasy w lutym.

Całkowity koszt projektu (e-busy + stacje), realizowanego przez firmę Solaris Bus & Coach, wynosi 19,8 miliona złotych netto. Na jego pokrycie radomskie MPK pozyskało od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 12,62 miliona złotych dotacji oraz 7,18 miliona złotych niskooprocentowanej pożyczki.

fot. A. Wróblewska / UM Radom

Komentarze