9 kwietnia podczas tarów w Nadarzyna miała miejsce premiera elektrobusu Mercedes-Benz eSprinter z zabudową Mercus.
Wersja ta pomieści aż 21 pasażerów + kierowcę. Zarówno polski producent, jak i niemiecki koncern przekonują, że teraz ten pojazdy przejedzie ponad do 400 km na jednym ładowaniu i pierwsze testy potwierdzają ten doskonały rezultat. Do tego nowy eSprinter posiada wiele dodatków, jak najnowszą generację MBUX oraz systemy bezpieczeństwa i wspomagania z udoskonalonymi funkcjami
ile kosztuje nowy eSpinter?
Nowy Mercedes-Benz eSprinter wyrusza na drogi o to także w wersji minibus.Z zabudową Mercus,
-„Mowy eSprinter jest idealnym pojazdem do szerokiego zakresu zastosowań. W zależności od potrzeb klient może zdecydować się na większy zasięg lub większą ładowność. My z kolei dokładamy do tego zabudowę pasażerską mieszczącą aż 21 osoby plus kierowcę. Dodatkowo premierowa wersja posiada kompaktowa windę dla wózków, co jeszcze bardziej podkreśla uniwersalność tego modelu” – powiedział nam Paweł Staszewski, prezes zarządu Mercus.
Wersja, która zadebiutowała na Warsaw Bus posiada baterię o pojemności użytkowej 113 kWh. Wkrótce pojawi się wersja o mocy 56 kWh i 113 kWh. W późniejszym terminie nowy eSprinter będzie ponadto po raz pierwszy dostępny także w wersji podwozie. Dzięki niej elektryczna wersja flagowego pojazdu dostawczego Mercedes-Benz stanie się atrakcyjną bazą dla wielu nowych sektorów, a także producentów zabudów i wyposażenia. Nowy eSprinter oferuje jednocześnie inteligentną łączność cyfrową, po raz pierwszy z systemem multimedialnym MBUX, ulepszonymi systemami bezpieczeństwa i wspomagania, a także bogatszym wyposażeniem standardowym. Będzie także dostępny z opcjonalnym hakiem holowniczym
I ceny: Koszt nowego eSprintera Furgon z akumulatorem 56 kWh zaczynają się od 276 100 zł netto. Z kolei Mercus zapewnia, że cena wersji pasażerskiej zaczyna się od 100 tys. euro netto. Dodajmy, że Mercus bardzo mocni wierzy w sukces nowego eSprintera i już zamówił 40 sztuk takich pojazdów w wersji bazowej.
Mercus: start sprzedaży nowego eSprintera w wersji autobus.
Wszechstronny i wydajny
Wydajność, zasięg i ładowność: ta wielka trójka sprawia, że nowy Mercedes-Benz eSprinter jest tak wszechstronnym pojazdem. Znalazło się w nim sporo innowacji technicznych i opiera się na nowej architekturze składającej się z trzech modułów. Pozwalają one na wyjątkową swobodę w tworzeniu i projektowaniu różnych modyfikacji i nadwozi, dostępnych wcześniej tylko dla Sprintera z napędem konwencjonalnym.
Moduł przedni, jednolicie zaprojektowany front pojazdu, zawiera wszystkie komponenty wysokonapięciowe i może być łączony bez modyfikacji ze wszystkimi wariantami pojazdu, niezależnie od rozstawu osi i wielkości akumulatora. Zintegrowany moduł środkowy baterii wysokonapięciowej znajduje się w podwoziu, aby zaoszczędzić miejsce. Umiejscowienie akumulatora wraz z solidną obudową między osiami skutkuje lepszą ochroną baterii oraz nisko położonym środkiem ciężkości, co pozytywnie wpływa na prowadzenie i zwiększa bezpieczeństwo. Moduł tylny z elektrycznie napędzaną osią tylną stosowany jest we wszystkich wariantach nowego eSprintera. Z modułem tym zintegrowany jest również kompaktowy i mocny silnik elektryczny.
Nowy eSprinter wykazał swoją wydajność podczas jazdy testowej: przedprodukcyjny egzemplarz nowego elektrycznego furgonu z akumulatorem o pojemności 113 kWh pokonał trasę o długości 475 km ze Stuttgartu do Monachium i z powrotem na jednym ładowaniu.
Ze względu na praktyczną konfigurację pojazdu dla branży kurierskiej do testu wybrano w eSprintera wersji ekstradługiej z wysokim dachem.
-„Dzięki swojej wszechstronności, nowej generacji systemów informacyjno-rozrywkowych oraz ulepszonym systemom bezpieczeństwa i wspomagania, Sprinter wciąż jest idealnym rozwiązaniem systemowym dla szerokiego zakresu wymagań związanych z transportem komercyjnym i mobilnością. Nowy eSprinter imponuje wydajnością, zasięgiem i ładownością. W ten sposób podkreśla także ambicje koncernu do pozycji lidera w dziedzinie elektromobilności w segmencie komercyjnym” – dodał Andreas Zygan, szef rozwoju samochodów dostawczych Mercedes-Benz.
Mercus: start sprzedaży nowego eSprintera w wersji autobus.
Elektryczny układ napędowy
Elektrycznie napędzana oś tylna w nowym eSprinterze przynosi liczne korzyści, jeśli chodzi o dostępne długości pojazdu, dopuszczalną masę całkowitą (do 4,25 tony), a także obciążenie przyczepy (do 2 ton) i ładowność (maksymalnie 14 m³). Nowy eSprinter jest dostępny w dwóch rodzajach nadwozia i długościach, z wydajnym silnikiem elektrycznym o mocy szczytowej 100 lub 150 kW. Ten nowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi (PSM) charakteryzuje się szczególnie wysoką sprawnością i udoskonalonym zarządzaniem temperaturą.
Klienci mogą wybierać pomiędzy trzema różnymi rozmiarami akumulatorów do nowego eSprintera, w zależności od indywidualnych wymagań pod względem zasięgu i ładowności: o pojemności użytkowej 113 kWh, 81 kWh (dostępny na zamówienie w późniejszym terminie w tym roku) lub 56 kWh.
Zasięg na napędzie elektrycznym, obliczony na podstawie symulacji opartej na cyklu WLTP, wyniesie aż 440 kilometrów. Według symulacji opartych na cyklu WLTP City, w przypadku jazdy po mieście możliwy jest zasięg do 500 kilometrów. Takie rezultaty sprawiają, że pojazd idealnie nadaje się również na dłuższe podróże. Ogniwa akumulatorów wykonane są z fosforanu litowo-żelazowego (ogniwa LFP) i nie zawierają kobaltu ani niklu. Odzysk energii w trybie najazdu i hamowania (rekuperacja) zapewnia optymalną i efektywną jazdę. Intensywność rekuperacji można regulować indywidualnie za pomocą manetek za kierownicą.
Szczególnie efektywny i komfortowy styl jazdy eSprinterem umożliwia nowy, automatyczny system rekuperacji DAUTO. Zgodnie z zasadą „jedź przewidująco i oszczędzaj energię”, informacje z radaru, kamery i danych nawigacyjnych są wówczas łączone, a siła rekuperacji jest automatycznie dostosowywana do sytuacji w czasie rzeczywistym. Ponadto ECO Assist może wspierać przewidywanie jazdy: w zależności od wyposażenia i kraju system analizuje, czy z przodu jedzie inny pojazd, jaka jest dopuszczalna prędkość lub czy samochód zbliża się do wzniesienia, i wyświetla w zestawie wskaźników, kiedy należy zdjąć nogę z gazu. Następnie odpowiednio do sytuacji dobiera siłę rekuperacji. Ponadto trzy tryby jazdy pomagają wybrać pomiędzy maksymalnym komfortem, a maksymalnym zasięgiem.
Mercus: start sprzedaży nowego eSprintera w wersji autobus.
Szybkie ładowanie
Podobnie jak wszystkie elektryczne samochody dostawcze Mercedes-Benz, nowy eSprinter może ładować się zarówno prądem zmiennym (AC), jak i prądem stałym (DC). Pokładowa ładowarka umożliwia ładowanie prądem stałym o mocy do 115 kW[5] (opcjonalnie) na stacji szybkiego ładowania. Oznacza to, że akumulator o pojemności 56 kWh jest ładowany od 10 do 80 procent[6] w około 28 minut przy maksymalnej mocy 115 kW.
Akumulator o pojemności użytkowej 113 kWh potrzebuje na to około 42 minut przy maksymalnej mocy 115 kW. Dla eSprintera dostępna jest także usługa cyfrowa Mercedes me Charge. Daje to klientom dostęp do jednej z największych publicznych sieci ładowania w Europie, obejmującej około 600 000 punktów ładowania – w tym europejską sieć szybkiego ładowania IONITY.
Mercedes me Charge zapewnia wygodne ładowanie i oferuje dostęp do 1150 różnych operatorów publicznych stacji ładowania w Europie w ramach jednej umowy[7]. Należą do nich także Centra Ładowania Mercedes-Benz – z których pierwsze zostało niedawno otwarte w Mannheim. Dzięki systemowi taryfowemu Mercedes me Charge klienci mogą korzystać ze stałych cen, które obowiązują niezależnie od operatora danej stacji. W ten sposób Mercedes-Benz zapewnia maksymalną przejrzystość kosztów. Klienci mogą dostosować swoją taryfę do swoich indywidualnych potrzeb związanych z ładowaniem i optymalizować koszty. Na wszystkich stacjach Mercedes me Charge umożliwia ładowanie energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii[8].
Mercus: start sprzedaży nowego eSprintera w wersji autobus.
MBUX + bezpieczeństwo
Zarówno w eSprinterze, jak i Sprinterze, w standardzie będzie stosowana najnowsza generacja systemu multimedialnego MBUX (Mercedes Benz User Experience) z wyświetlaczem o przekątnej 26 cm (10,25 cala). Charakteryzuje się ona jeszcze większą mocą obliczeniową i dodatkowo ulepszoną nawigacją w menu.
Dzięki MBUX nowy eSprinter jest również zintegrowany z ekosystemem inteligentnej nawigacji dla samochodów elektrycznych oferującej aktywne zarządzanie zasięgiem oraz usługami i aplikacjami w chmurze. Zapewnia to spokojną podróż, przejrzystość i największe możliwe bezpieczeństwo planowania. Można na przykład dostosować ustawienia ładowania, obliczyć optymalną strategię ładowania i wstępnie uruchomić klimatyzację.
Systemy bezpieczeństwa i wspomagania w nowym Sprinterze i eSprinterze są wyposażone w dodatkowe,
a w niektórych przypadkach nowe i udoskonalone funkcje, z których większość znajduje się już w wyposażeniu standardowym. Na przykład standardowy aktywny asystent hamowania ma teraz funkcję ruchu poprzecznego i dlatego może ostrzegać również o pojazdach jadących z boku lub z przeciwka nawet przy prędkościach do 60 km/h, a także o niebezpiecznych manewrach wyprzedzania przy prędkościach do 70 km/h lub interweniować w sytuacjach awaryjnych przy prędkościach do 40 km/h i pomóc przy skręcaniu, jeśli nieuchronna jest kolizja z innym pojazdem.
Ponadto w nowym eSprinterze i nowym Sprinterze na pokładzie zawsze znajdują się: aktywny asystent utrzymania pasa ruchu, asystent martwego pola, ATTENTION ASSIST, inteligentny asystent prędkości z tempomatem, obejmujący bezpłatne dane nawigacyjne nawet przez siedem lat od daty produkcji pojazdu, system połączeń alarmowych Mercedes-Benz i kamera cofania do samochodów dostawczych i osobowych.
Opcjonalnie, po raz pierwszy, dostępny jest asystent ruszania, który pozwala uniknąć kolizji z innymi uczestnikami ruchu przed pojazdem podczas ruszania. Asystent martwego pola, który jest standardem w pojazdach z homologacją N2, ale poza tym jest opcjonalny, pomaga lepiej widzieć pieszych i rowerzystów w określonym obszarze po stronie pasażera. Aby ułatwić wygodne i szybkie parkowanie, dostępny jest pakiet parkowania z kamerą 360 stopni i nowym wyświetlaczem 3D, który pokazuje też przeszkody. Wreszcie, opcjonalne cyfrowe lusterko wsteczne zapewnia dobry widok do tyłu, nawet jeśli nie ma tylnej szyby lub pojazd jest długi.
Dane techniczne Esprinter 2024
Silnik |
Silnik synchroniczny z magnesami trwałymi (PMS) 100 kW (moc ciągła 80 kW) / 150 kW (moc ciągła 80 kW) |
Pojemność baterii |
56 kWh |
81 kWh |
113 kWh |
Zasięg WLTP,2 |
220 km |
310 km |
440 km |
Standard ładowania |
AC / DC |
Maks. moc ładowania AC5 |
11 kW |
11 kW |
11 kW |
Komentarze