Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Premiera międzymiastowej hybrydy Mercedesa w wersji MIDI: Intouro K hybrid

infobus
14.04.2022 12:00
0 Komentarzy

14 kwietnia Mercedes po raz pierwszy pokazał zarówno hybrydowy autobus międzymiastowy, jak i swój najnowszy kompaktowy model Intouro K. To dwie premiery w jednym pojeździe!

Innowacja polega na zastosowaniu superkondensatorów, które służą jako krótkoterminowe magazyny energii i zbierają energię powstającą podczas hamowania, aby następnie ją wykorzystać podczas startu autokaru. O nowej generacji rodziny Intouro w gamie Mercedesa pisaliśmy już w InfoBusie.

Nowy Intouro K

Na wiosnę 2022 koncern Daimler Buses przedstawia midibus Mercedes-Benz Intouro z modułem hybrydowym. Główny cel tego modelu to dalsze zmniejszanie zużycia paliwa – tym razem w operacjach międzymiastowych i turystycznych. Teraz – oprócz Intouro K – moduł hybrydowy jest dostępny dla wszystkich modeli dwuosiowych Intouro z automatycznymi skrzyniami biegów z przekładnią hydrokinetyczną.

-„Dzięki nowej hybrydzie Intouro K wprowadziliśmy na rynek prawdziwie wszechstronny pojazd dla naszych klientów – nie tylko w przypadku tras międzymiastowych lub wycieczek, ale także dla wielu innych zastosowań. Dzięki technologii hybrydowej można osiągnąć wymierne korzyści w zakresie zużycia paliwa , co oznacza, że realizujemy ważny cel: optymalizujemy nasz i tak już ekonomiczny i niskoemisyjny silnik spalinowy, mając na uwadze rentowność i ochronę środowiska”.

Mercedes-Benz Intouro K hybrid

energia z hamowania

Podstawowa funkcja hybrydy w Intouro jest niezwykle prosta: dodatkowy silnik elektryczny działa jako alternator podczas faz hamowania pojazdu, zamieniając energię hamowania na energię elektryczną. Prąd ten jest magazynowany i dostępny dla silnika elektrycznego w celu wspomagania silnika spalinowego, zwłaszcza podczas ruszania, ale także podczas przyspieszania.

Jednym z kluczowych elementów napędu hybrydowego jest silnik elektryczny zintegrowany z jednostką spalinową i automatyczną skrzynią biegów. Jego moc wynosi 14 kW przy momencie obrotowym 220 Nm. Wspomaga on silnik spalinowy w przypadku zapotrzebowania na dużą moc, zwłaszcza podczas ruszania. Nie zwiększa on jednak mocy maksymalnej, dlatego specyfikacje osiągów i momentu obrotowego pojazdu pozostają niezmienione. Po prostu – silnik elektryczny wspomaga silnik spalinowy i zwiększa wydajność ruszania, a obroty silnika spalinowego nie ulegają zmniejszeniu, moc szczytowa jest tylko niezauważalnie zdławiona i zastąpiona przez silnik elektryczny.

Dodatkowo lekkie doładowanie przez silnik elektryczny na biegu jałowym poprawia sprawność silnika spalinowego. Oba te czynniki razem powodują zmniejszenie zużycia paliwa, co jest to szczególnie widoczne w ruchu miejskim i podmiejskim, gdzie kierowca stale naprzemiennie wciska pedał gazu i hamulca. Zdaniem Mercedesa, redukcja wynosi do pięciu procent w ruchu podmiejskim i śródmiejskim.

Pokładowe superkondensatory

Prąd generowany przez rekuperację jest magazynowany w dwuwarstwowych kondensatorach, zwanych również supercaps. Te magazyny energii elektrycznej charakteryzują się dużą gęstością mocy. Nie są wrażliwe na wysokie szczyty mocy i mają długą żywotność. W przeciwieństwie do akumulatorów, superkondensatory są idealne do ciągłych i szybkich zmian między ładowaniem i rozładowywaniem podczas zatrzymywania i uruchamiania. Hybryda Intouro potrzebuje tylko jednego manewru: hamowania z prędkości 50 km/h do zatrzymania, aby w pełni naładować akumulatory energii.

System magazynowania energii w Intouro Hybrid składa się z dwóch modułów. Każdy moduł zawiera 16 dwuwarstwowych kondensatorów. Oba moduły razem mają pojemność 2 Ah i są montowane z tyłu po lewej stronie dachu (w kierunku jazdy), aby zaoszczędzić miejsce. Osłona chroni moduły przed wpływami zewnętrznymi i światłem słonecznym. Jednocześnie perforowany panel boczny zapewnia niezbędne chłodzenie.

Inwerter mocy przekształca zmagazynowany prąd stały w prąd przemienny w celu napędzania silnika elektrycznego. Zarówno falownik, jak i silnik elektryczny są chłodzone wodą. Cała elektryczna sieć (48-woltowa) pozostaje bez modyfikacji.

Mercedes-Benz Intouro K hybrid

Bez modyfikacji

Kluczowa zaleta hybrydy Intouro to brak sieci wysokiego napięcia, co oznacza brak dodatkowych wymogów w zakresie bezpieczeństwa pracy serwisu. Autobus ma oddzielną sieć 48 V, która klasyfikowana jest jako niskonapięciowa i bezpieczna w użyciu. Kkolejne plusy to:

  • niewielka przestrzeń potrzebna do montażu układu hybrydywowego;
  • obrys pojazdu pozostaje niezmieniony, podobnie jak wnętrze – nie tracimy miejsca dla pasażerów;
  • dodatkowa waga napędu hybrydowego to 254 kg, co nie ma wpływu na liczbę miejsc pasażerskich;
  • praca kierowcy jest identyczna , w tym także zestaw wskaźników.

Na koniec dodajmy, że twórcy hybrydy Intouro polegali na wypróbowanych i przetestowanych komponentach z Citaro, modelu, który sprawdził się w praktyce i od wielu lat korzysta z tej technologii. Superkondensatory także pochodzą od miejskiego brata. Rozwój konstrukcji Intouro Hybrid polegał więc na działaniach adaptacyjnych i dodania nowej elektrycznej/elektronicznej struktury z różnymi jednostkami sterującymi.

K jak MIDI

I druga premiera – na rynek wchodzi kompaktowy Intouro K o długości 10,75 metra z promieniem skrętu wynoszącym zaledwie 18,34 metra. Dzięki temu idealnie nadaje się na wycieczki po terenach górskich, z krętymi drogami lub na wycieczki z małymi grupami. Jednocześnie „K” jest pełnoprawnym autobusem ze wszystkimi wybitnymi cechami rodziny Intouro. Zakres wyposażenia obejmuje tablice informacyjne, wejście pojedyncze lub podwójnej po środku oraz dwie różne windy dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. We wnętrzu mamy sporo opcji konfiguracyjnych – od foteli po przestrzeń do przechowywania bagażu. Miejsce pracy kierowcy w Intouro jest ergonomiczne i zorientowane na kierowcę, jak to w autobusach Mercedes-Benz. Od deski jak w pełnoprawnym autokarze turystycznym po kolorowy wyświetlacz.

Moc silnika Intouro K wynosi opcjonalnie 220 kW (299 KM) lub 260 kW (354 KM). Operatorzy mogą nawet wybierać spośród czterech wariantów skrzyni biegów: sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów, w pełni zautomatyzowanej skrzyni biegów Mercedes-Benz PowerShift lub automatycznej skrzyni biegów z przekładnią hydrokinetyczną firm Voith i ZF.

Komentarze