Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Powiaty ZA rządowym projektem ustawy o ptz

infobus
07.03.2017 15:58
0 Komentarzy

6 marca 2017 r., w Częstochowie, odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Związku Powiatów Polskich, podczas którego m.in. wypracowano stanowisko ws. najnowszego projektu ustawy o transporcie zbiorowym. Jest ono diametralnie inne niż podejście polskich przewoźników, reprezentowanych przez stowarzyszania BUS i OSPO, które przedstawiliśmy w InfoBusie TUTAJ

To oznacza kolejny etap batalii o ostateczny kształt ustawy o ptz, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Jej front przebiega pomiędzy środowiskami samorządowymi, które chcą większej centralizacji i opowiadają się za modelem niemieckim, a przewoźnikami, którzy chcą utrzymania dotychczasowego, liberalnego systemu.

Powiaty są ZA

Związku Powiatów Polskich w zakresie najnowszego, ministerialnego projektu ustawy otransporcie zbiorowym, który 28 lutego br. został przedstawiony stronie społecznej, mówi krótko: „oceniamy go pozytywnie”. A w komunikacie ZPP możemy przeczytać m.in.:

-„Związek Powiatów Polskich z zadowoleniem przyjąłstworzenie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa zespołu do sprawopracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporciezbiorowym. Daje to realną szansę na poprawę obecnego, niekorzystnego stanurzeczy. Podkreślić należy, że ZPP wraz z częścią środowisk przewoźników złożyłobszerne propozycje zmian legislacyjnych. Ich przyjęcie pozwoliłoby osiągnąćcele zawarte w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresietransportu publicznego przy jednoczesnej poprawie efektywności wykorzystaniaśrodków publicznych. Z tego też względu ZPP liczy na pozytywne odniesienie sięRady Ministrów do zaproponowanych zmian.”

Dostępność komunikacyjna

Zdaniem Ludwika Węgrzyna, prezesa ZPP nie ulega wątpliwości,że przez wiele lat publiczny transport zbiorowy, zarówno w zakresie jegofinansowania, jak i pełnej dostępności komunikacyjnej dla pasażerów nie byłdostatecznie wydajny. Jak podkreśla szef ZPP, system ten ulega stopniowejdegradacji, o czym świadczy malejąca liczba pasażerów. Tylko w latach 2010-2015spadła ona z 467 mln do 347 mld (o 25%), przy stałej pracy przewozowej ? coświadczy o rozwoju przewozów długodystansowych, przy ograniczaniu transportulokalnego. Coraz większe obszary kraju stają się białymi plamami transportowymi? skazując mieszkające tam osoby albo na poruszanie się własnym pojazdem, albona trudności w wyjechaniu gdziekolwiek ze swojej miejscowości zamieszkania.

-„Dostępność komunikacyjna wszystkich regionów kraju jest gwarantemwywiązywania się państwa z jego obowiązków wobec obywateli ? podkreśla LudwikWęgrzyn.

Centralizacja i finanse

Zdaniem Związku Powiatów Polskich, nadziei na zmianę aktualnegostanu transportu publicznego, nie spełniła ? i nie ma szansy spełnić ?uchwalona w roku 2010 ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Dlaczego?

-„Wynika to zarówno z zbyt dużego rozproszenie odpowiedzialnościza organizację transportu pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego różnychpoziomów przy braku skutecznych bodźców i narzędzi umożliwiających ichwspółpracę. ZPP podkreśla, że w bardzo wielu krajach transport pozamiejski jestdomeną jednostek szczebla powiatowego. Skala gminy jest bowiem zbyt mała dostworzenia spójnego systemu transportu zbiorowego – podkreśla ZPP.

Kolejnym problemem zdaniem Związku było duże ryzyko finansowe wynikające zbraku praw wyłącznych i wynikającej stąd możliwości dublowania przez przewozykomercyjne linii uznanych za linie użyteczności publicznej. Dodatkowo według Związku,jednostki samorządu terytorialnego nie miały zagwarantowane adekwatnych środkówdo kosztów transportowych zadań.

Nowa nadzieja

Te wszystkie mankamenty wyklucza najnowszy projekt przedstawionyprzez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, który ciesz się zarówno poparciem ZPP, jaki i stowarzyszeń samorządów szczeblawojewódzkiego,  gminnego oraz Izby Gospodarczej KomunikacjiMiejskiej. To zdaniem Związku Powiatów Polskich stwarza pozytywny klimat do budowanianowych ram dla transportu zbiorowego w Polsce.

-„Powiaty są gotowe ? w trosce o dobro mieszkańców i zgodniez kierunkami wskazanymi w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ? podjąćsię zadania przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu. Muszą jednak otrzymaćod prawodawcy niezbędne narzędzia prawne oraz źródła finansowania” – podkreślana koniec Ludwik Węgrzyn.

Komentarze