Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PostBus testuje autonomiczne autobusy [FILM]

infobus
11.07.2016 14:21
0 Komentarzy

Po raz pierwszy w historii Szwajcarii samojezdne autobusyobsługują regularne połączenie. To efekt wspólnego projektu przewoźnika PostBusi magistratu Sion, który zgodził się na realizację pilotażowego projektu.

Test ruszył 23 czerwca br., kiedy dwa w pełni elektrycznepojazdy Navya Arma wyruszyłyna ulice Sion. Wcześniej przez 6 miesięcy były sprawdzane przez PostBus naterenie wewnętrznym firmy. Jak tylko władze kantonu Valais dały zielone światłodla testów, autonomiczne autobusy wyruszyły do obsługi linii wsamym historycznym centrum stolicy regionu.

Kwestia pozwoleń jest tutaj akurat otyle istotna, że nie ma jeszcze ustawowych regulacji dotyczących stosowania takich pojazdów na drogach publicznych. Autonomicznych konstrukcji nie wprowadził jeszcze żaden krajw Europie i stąd totalny brak przepisów. Dlatego PosBus musiał tutaj wnioskować o zgodęna przeprowadzenie badań i to zarówno w Federalnym Zarządzie Dróg, jak i uwładz kantonu Valais. Ostatecznie wszystko zakończyło się pomyślnie i w czerwcucharakterystyczne żółte pojazdy ruszyły w swoje pierwsze kursy bez kierowców.

{https://www.youtube.com/watch?v=MEaBx9CiqEk}

Każdy z autobusików Navya Arma jest w 100% elektryczny i autonomiczny. Jak podajeproducent, ten model może bezpiecznie rozpędzić się do 45 km / h. W warunkachszwajcarskiego testu jego pojemność została ograniczona do 20 km/h, a jegopojemność pasażerska wynosi 15 miejsc – 11 siedzących i 4 stojące. Pozostałeparametry są następujące:

  • Długość:4,80 m

  • Szerokość:2,05 m

  • wysokość:2,60 m

  • Waga: 1800-1900 kg

  • Zakres pracy od 5 do 8 godzin

  • Sterowanie zdalne – przez centrum operacyjne / podczas testu przez przeszkolonypersonel / przez przycisk awaryjny w pojeździe

Źródłozasalania Army stanowią dwie baterie o mocy 16,5 kW. Jedna zasilapokładowe urządzenia, zaś druga odpowiada za poruszanie się samego pojazdu ? zmaksymalną prędkością 20 km / h. Pojemność pasażerska testowanych przez PostBuskonstrukcji wynosi 11 osób, a dzięki wysuwanej rampie mogą z nich korzystaćtakże osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.

Rok testowania

Testy potrwają do października 2017 r. Jak to w Szwajcarii,wszystkie firmy i instytucje biorące udział w testach przywiązują dużą wagę dobezpieczeństwa pasażerów i innych użytkowników dróg. Dodatkowo, aby spełnićpodwyższone wymagania lokalnych pasażerów, dwa autonomiczne pojazdy zostałydoposażone m.in. w klimatyzację plus stałą wentylację oraz wycieraczki, abyzapewnić optymalną widoczność pasażerom. W ramach testów na pokładzie każdego zautobusów znajduje się przeszkolony kierowca, który kontroluje pracę pojazdu.Poprzez naciśnięcie jednego z dwóch przycisków alarmowych zainstalowanych wpojeździe może on skorzystać m.in. z hamulca awaryjnego. Kierowcy udzielajątakże pasażerom wszelkich informacji oraz pomagają przy wsiadaniu i wysiadaniuosobom na wózkach inwalidzkich czy z wózkami.

{https://www.youtube.com/watch?v=blCSqIwACEs}

Co ważne, korzystanie z autonomicznych wahadłowców jest wSion bezpłatnie. Można je spotkać codziennie po południu – od wtorku doniedzieli, a ich rozkład układany jest elastycznie w zależności od kilkuczynników, czyli: prognozy pogody, stanu dróg, a także kulturalnych wydarzeńczy robót drogowych, które występują na trasie. To też powoduje, że ich trasajest zmienna, natomiast dwa przystanki są stałe ? to: Place de la Planta orazPlace du Midi. Przystanek przy Place du Midi posiada ekran, który wyświetlalokalizację dwóch pojazdów w czasie rzeczywistym. Pasażerowie mogą równieżkorzystać z aplikacji, aby sprawdzić, gdzie aktualnie znajduję się autobusy.Wszelkie dodatkowe informacje na temat tego projektu można znaleźć TUTAJ

Na koniec kilka słów o producencie pojazdów: NAVYA tofrancuska firma specjalizująca się w elektrycznych systemach autonomicznych. Spółkaz siedzibami w Paryżu i Lyonie należy do towarzyszy funduszy inwestycyjnychRobolution, CapDecisif Management , GRAVITATION i pracowników firmy. Premiera modelu Arma miała miejsce w 2015 r.

Komentarze