Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polski rynek autobusów elektrycznych po III kwartałach 2020 r.

infobus
16.11.2020 17:00
0 Komentarzy

W ciągu 9 miesięcy br. segment nowych elektrobusów w Polsce odnotował 129 nowych rejestracji i tym samym przekroczyliśmy poziom 300 autobusów elektrycznych w naszym kraju.

Dodajmy, że w tylko w ciągu III kwartału zarejestrowano w naszym kraju aż 62 ebusy. To 5 szt. mniej niż w całej I połowie br. Niezłe przyspieszenie!

Elektryczny udział

W okresie I-III kwartałów br. poziom sprzedaży autobusów miejskich w naszym kraju wyniósł 464 szt., co oznacza, że prawie co czwarty rejestrowany pojazd miał napęd elektryczny! Ten rekordowy udział na poziomie 27,8% jest efektem przede wszystkim realizacji jednego kontraktu – dla MZA Warszawa na łącznie 130 szt. przegubowych elektrobusów Solaris Urbino 18 electric.

Przypomnijmy, że w całym 2019 r. zostało zarejestrowanych 55 ebusów, co dało im udział na poziomie 5,3%.

Po tegorocznej realizacji „kontraktu stulecia” na autobusy elektryczne dla MZA Warszawa poziom elektryfikacji miejskich zakupów może na koniec 2020 roku przekroczyć poziom 35%, a łączna liczba polskich elektrobusów zbliży się do poziomu 400 szt.

III kwartały

W ciągu 9 miesięcy br. najwięcej ebusów w Polsce odebrały takie miasta, jak:

  • Warszawa
  • Radom
  • Konin

Po II kwartałach 2020 r. zdecydowanym liderem rynku elektrobusów w Polsce jest marka Solaris, która dostarczyła wszystkie ebusy w Polce (poza czterema egzemplarzami, które zarejestrował Automet, Autosan i Volvo.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku zarejestrowano w Polsce 54 autobusy elektryczne, co oznaczało spadek w porównaniu do 2018 r. o 9 szt. To właśnie dwa lata temu zanotowaliśmy rekordowy – jak dotąd – poziom e-rejestracji – 63 szt. Teraz zostanie on przekroczony i to kilkukrotnie.  W 2019 r. najwięcej elektrobusów dostarczono do: Poznania; i Rzeszowa. W rankingu e-marek w 2019 roku dominował Solaris (39) przed Volvo (8) i Ursusem (7).

Dla porównania dodajmy, że w ubiegłym roku w całym segmencie miejskim odnotowaliśmy 1036 rejestracji, co daje elektrobusom udział w sprzedaży na poziomie 5,2%. W 2018 roku wyniósł on dokładnie tyle samo (sprzedano wówczas więcej elektrobusów, ale także cały miejski rynek był większy). W tym roku spodziewamy się, że ten wskaźnik przekroczy 35% i będzie rósł w kolejnych latach.

Warszawa górą

Po trzech kwartałach 2020 r. najwięcej autobusów elektrycznych w naszym kraju jeździło w następujących miastach:

  • Warszawie – 91 szt.
  • Zielonej Górze – 43 szt.
  • Krakowie – 28 szt.
  • Jaworznie – 24 szt.

W przeliczenie na poszczególne województwa, to najwięcej elektrycznych autobusów mamy w:

  • Mazowieckim – 114 szt.
  • Wielkopolskim – 47 szt.
  • Lubuskim – 43 szt.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze marki to zdecydowanie wygrywa tutaj Solaris, który od 2015 r. do I połowy 2020 r. dostarczył na polski rynek prawie 246 szt. elektrobusów.

Drugie miejsce ma Ursus z liczbą 68 szt., a stawkę trzech najmocniejszych e-marek zamyka Volvo, które w tym roku awansowało na podium dzięki inowrocławskiemu i świdnickiemu zamówieniu (razem 10 szt.)

Elektryczna pula

Dane za 2020 rok pokazują, że polski rynek elektrycznych autobusów zaczyna się dynamicznie rozkręcać i w kolejnych latach czekają nas jeszcze kolejne rekordy. Aktualnie prognozy dla tego segmentu rynku wyglądają następująco:

  • w trakcie dostaw (z podpisanymi umowami) mamy 326 autobusów elektrycznych;
  • w procedurze przetargowej są 34 e-busy;
  • z uzyskanym finansowaniem, ale jeszcze przed ogłoszeniem przetargu mamy 60 elektrobusów.

To razem daje liczbę 404 autobusów elektrycznych, które w najbliższej przyszłości – czyli w latach 2020-2022 – wyjadą na polskie ulice. Te prognozy oznaczają, że w 2020 r. zbliżymy się do progu 200 e-rejestracji rocznie. A wszystko to za sprawą jednego, ale za to gigantycznego kontraktu MZA Warszawa na łącznie 130 przegubowych elektrobusów, który zostanie zrealizowany do listopada 2020 r.

W tym kontekście należy podkreślić, że polskie zakupy elektrobusów w zdecydowanej mierze opierają się na wsparciu ze strony Unii Europejskich. Po zamknięciu aktualnej perspektywy finansowej spodziewaliśmy się, że dalszy rozwój tego rynku zapewni rządowy program Bezemisyjnego Transportu Publicznego, do którego miasta zgłosiły wolę zakupu do 1082 elektrobusów. Tak się jednak nie stanie. W marcu br. NCBiR poinformował o zawieszeniu procedury. Teraz o popularności napędu mają zadecydować pieniądze z NFOŚiGW (programy Gazela i Gepard) oraz najnowszy program Ministerstwa Klimatu i Środowiska pod nazwa „Zielony transport publiczny”, który ma wesprzeć samorządy kwotą 1,3 mld zł na zakup co najmniej 500 autobusów zasilanych prądem lub wodorem – o którym pisaliśmy TUTAJ

Statystyczna oferta

Przedstawiony raport to tylko wycinek autobusowych danych, jakie na bieżąco zbiera firma „JMK analizy rynku transportowego”. Zapraszamy do zamawiania aktualnych opracowań. Na rok 2020 przygotowaliśmy szeroki zbiór opracowań. To m.in.:

  • comiesięczne analizy rejestracji nowych i używanych autobusów w Polsce;
  • kwartalne analizy produkcji nowych autobusów w Polsce;
  • analizy on-line przetargów na zakup nowych autobusów miejskich oraz międzymiastowych, MINI i turystycznych;
  • analizy on-line przetargów na obsługę miejskich linii autobusowych;
  • analizy on-line przetargów na obsługę lokalnych i międzymiastowych linii autobusowych.

Wykonujemy również opracowania pod konkretne zamówienia. Ceny analiz firmy JMK zaczynają się od 150 PLN netto za m-c. Jesteś zainteresowany? Napisz na [email protected] – w odpowiedzi wyślemy szczegółową wycenę.

Komentarze