Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polski rynek autobusów elektrycznych – 09.2021

infobus
09.11.2021 07:00
0 Komentarzy
W ciągu III kwartałów br. w Polsce zarejestrowano 186 szt. nowych autobusów elektrycznych. Tym samym osiągnęliśmy łączny poziom 590 elektrobusów w naszym kraju.

Tegoroczny udział elektrobusów w segmencie miejskim plasuje się na poziomie aż 41%, natomiast w skali całego rynku jest to 17%. To rekordowy poziom na przestrzeni ostatnich lat.

590 POLSKICH EBUSÓW

W ciągu dziewięciu miesięcy br. polscy przewoźnicy zakupili łącznie 186 szt. nowych autobusów elektrycznych – prawie wszystkie w wersji miejskiej (poza jednym pojazdem szkolnym i jednym minibusem). Tym samym udział elektrobusów w segmencie miejskim w tym roku plasuje się na poziomie aż 41%, natomiast w skali całego rynku jest to 17%.

Łączna struktura napędowa miejskiego segmentu po III kwartałach br. wygląda następująco:

  • 184 szt. z napędem elektrycznym (udział 41%);
  • 131 szt. z klasycznym napędem diesla (29%),
  • 122 szt. z napędem gazowym (CNG/LNG) – 28%;
  • 7 szt. z napędem hybrydowym (elektryczno-spalinowym) – 2%

Dla porównania – w całym 2020 r. udział zielonych pojazdów wyniósł 56% (plus dwa elektryczne minibusy), a udział poszczególnych napędów w segmencie miejskim przedstawiał się następująco:

  • 308 szt. z klasycznym napędem diesla ,
  • 198 szt. z napędem elektrycznym;
  • 165 szt. z napędem gazowym (CNG) ;
  • 31 szt. z napędem hybrydowym (elektryczno-spalinowym)

Dodatkowo odnotowaliśmy w ub.r. dwa pierwsze zielone pojazdy w segmencie minibusów.

Miejski ranking

Pierwszych dziewięć miesięcy na polskim elektrycznym rynku to dominacja marki Solaris i głównie realizacja zamówień dla MPK Kraków oraz PKM Jaworzno.  Przypomnijmy, że w całym 2020 r. najwięcej ebusów w Polsce odebrały takie miasta, jak: Warszawa i Radom. Z kolei w 2019 r. najwięcej elektrobusów dostarczono do: Poznania i Rzeszowa.

-„Transport publiczny najlepiej radzi sobie z elektromobilnością. Rynek powiększa się z roku na rok. Samorządy – z jednej strony realizują założenia ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, z drugiej natomiast widzą w transporcie elektrycznym korzyści ekonomiczne. Szacujemy, że rynek będzie cały czas rósł, przyczynią się do tego kolejne umowy i kolejne nabory w ramach programu „Zielony transport publiczny” – komentuje te wyniki Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Po III kwartałach 2021 r. najwięcej autobusów elektrycznych w naszym kraju jeździ w następujących miastach:

  • Warszawa – 162 szt.
  • Kraków – 78 szt.
  • Jaworzno – 44 szt.
  • Zielona Góra – 43 szt.

W przeliczeniu na poszczególne województwa, to najwięcej elektrycznych autobusów mamy w:

  • Mazowieckim – 185 szt.
  • Śląskim – 100 szt.
  • Małopolskim – 85 szt.

Jeżeli chodzi o marki kupowanych e-busów, to bezapelacyjnie numerem jeden jest Solaris. W tym roku firma dostarczyła na rynek aż 172 bateryjne pojazdy. Drugie miejsce po III kwartałach br. należy do Autosanu (15) z kontraktem dla MPK Częstochowa, a trzecie – do firmy Busnex (10) z chińską marką Yutong, która w maju zrealizowała swój największy kontrakt – 9 szt. elektrycznych autobusów E10 do Polkowic.

Podobna sytuacja w rankingu miała miejsce w 2020 roku, kiedy poza pojazdami z Bolechowa w Polsce sprzedano się jeszcze sześć e-busów marek Automet, Autosan, SOR i Volvo. Dla porównania – w 2019 r. rankingu e-marek dominował Solaris (39) przed Volvo (8) i Ursusem (7).

Takie zestawienie ma swoje odbicie w skumulowanych wynikach. Od 2015 r. do marca 2021 r. wielkopolski producent dostarczył na polski rynek ponad 474 szt. elektrobusów. Drugie miejsce w tym generalnym rankingu ma Ursus z liczbą 68 szt., a stawkę trzech najmocniejszych e-marek zamyka Autosan (15).

01 Elektryczne 09
01 Elektryczne 09 1

ELEKTRYCZNA PULA

Dane za 2021 rok pokazują, że polski rynek elektrycznych autobusów – mimo pandemii – zaczyna się dynamicznie rozkręcać. Po dziewięciu miesiącach prognozy dla tego segmentu rynku wyglądają następująco:

  • w trakcie dostaw (z podpisanymi umowami) jest 186 autobusów elektrycznych;
  • w procedurze przetargowej mamy 31 e-busów;
  • z uzyskanym finansowaniem, ale jeszcze przed ogłoszeniem przetargu znajduje się 20 elektrobusów.

To razem daje liczbę 240 autobusów elektrycznych, które w najbliższej przyszłości – czyli w latach 2021-2023 – wyjadą na polskie ulice. Na razie nie bierzemy pod uwagę grupy 302 e-busów zgłoszonych do programu „Zielony Transport Publiczny”. Jak tylko te wnioski formalnie otrzymają dofinansowanie – włączymy je do puli. W tym kontekście należy podkreślić, że zakupy polskich elektrobusów w zdecydowanej mierze opierają się na wsparciu ze strony Unii Europejskiej. Po zamknięciu aktualnej perspektywy finansowej spodziewamy się, że tę rolę przejmie program “Zielony Transport Publiczny”, który ma wesprzeć samorządy kwotą 1,3 mld zł. Najprawdopodobniej w całości ta kwota będzie pochodzić z Krajowego Programu Odbudowy.

Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który prowadzi program ZTP, zamknął pierwszy nabór, gdzie 33 miasta zgłosiły swoje wnioski o dofinansowanie zakupu:

  • 302 szt. e-busów,
  • 7 szt. trolejbusów
  • i 122 szt. pojazdów wodorowych.

Te ostatnie konstrukcje chce kupić Poznań, Chełm, Włocławek i GZM. Jak na razie trwa procedura podpisywania umów i generalnie idzie to bardzo powoli, a zamawianych wolumen jest różny od wnioskowanego. Spodziewamy się, że pierwsze przetargi z ZTP ruszą pod koniec br. i będą miały realny wpływ na obraz rynku w 2022, a przede wszystkim w 2023 r.

STATYSTYCZNA OFERTA

Przedstawiona analiza to tylko wycinek autobusowych danych, jakie na bieżąco zbiera firma “JMK analizy rynku transportowego”. Zapraszamy do zamawiania poszerzonych opracowań na temat całego transportowego rynku w Polsce. Na rok 2020 przygotowaliśmy szeroki zbiór transportowych opracowań, w tym m.in.:

· comiesięczne analizy rejestracji nowych i używanych autobusów w Polsce;

· kwartalne analizy produkcji nowych autobusów w Polsce;

· analizy on-line przetargów na zakup nowych autobusów miejskich oraz międzymiastowych, MINI i turystycznych;

· analizy on-line przetargów na obsługę miejskich linii autobusowych;

· analizy on-line przetargów na obsługę lokalnych i międzymiastowych linii autobusowych.

Wykonujemy również opracowania pod konkretne potrzeby. Ceny analiz firmy JMK zaczynają się od 150 PLN netto za m-c. Jesteś zainteresowany? Napisz na [email protected] / zadzwoń 506037171, a otrzymasz szczegółową wycenę. Do usłyszenia!

Komentarze