Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polska premiera eCitaro NMC 3. W Czechowicach-Dziedzicach

infobus
17.06.2023 17:04
0 Komentarzy

17 czerwca do floty PKM Czechowice-Dziedzice zawitał na testy autobus elektryczny Mercedes-Benz eCitaro i to w najnowszej odsłonie – NMC 3.

Elektrobusem można się przejechać na linii nr 7, na trasie Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała, w dość krótkim terminie do  19 czerwca. Pojazd posiada baterie litowo-jonowe trzeciej generacji (NMC 3), a o jego światowej, tegorocznej premierze pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej. Dodajmy, że to kolejny e-sprawdzian w śląskim mieście – wcześniej PKM gościł m.in. autobus MAN Lion`s City E.

Electric Bus Champion 2023

Najnowszy autobus demonstracyjny Mercedesa jest pojazdem dwudrzwiowym, może pomieścić 72 osoby, w tym 31+1 pasażerów siedzących oraz 39 stojących – podaje czechowicki PKM. To co go wyróżnia na rynku to baterie najnowszej generacji NMC3 o pojemności 588 kWh i energii dostępnej 420 kWh. Wg producenta autobusu, jest to największa bateria dostępna w autobusie klasy MAXI, co zapewnia zasięgi niedostępne dla innych konstrukcji. Zobaczymy. Jedno jest pewne – Czechowice-Dziedzice są pierwszym polskim miastem na trasie testowej autobusu Mercedes-Benz eCitaro NMC 3.

To fragment przygotowań śląskiego przewoźnika do kolejnych zakupów elektrobusów. Przypomnijmy, że firma złożyła wniosek do III edycji programu „Zielony Transport Publiczny”, który opiewa na dwa pojazdy klasy MAXI.

Dodajmy, że niedawno eCitaro NMC 3 zyskał tytuł Electric Bus Champion 2023, który przyznany został przez niemiecki magazyn Omnibusspiegel. Pojazd ten zajął pierwsze miejsce w rywalizacji z pięcioma konkurencyjnymi modelami. Oprócz jazd próbnych na wymagającym torze testowym w Bonn, w programie testerów znalazły się również przejażdżki z pasażerami na pokładzie. Doświadczeni serwisanci brali również pod lupę każdy autobus podczas przeglądu warsztatowego i oceniali łatwość obsługi i naprawy. Po odbyciu długich jazd testerzy przyznawali punkty za komfort dla pasażerów, wygodę prowadzenia dla kierowców, jakość wykonania i łatwość obsługi każdego pojazdu z osobna. I tu Mercedes-Benz eCitaro otrzymał najwięcej punktów.

fot. PKM Czechowice-Dziedzice

premiera 2023

Mercedes-Benz eCitaro w wersji z bateriami litowo-jonowymi trzeciej generacji (NMC 3) łączy w sobie sprawdzoną po tysiąckroć platformę Citaro z opartą na modułowych rozwiązaniach technologią baterii, ładowania i napędu oraz niezrównanym poziomem bezpieczeństwa.

Od końca roku 2022 eCitaro będzie dostępny z najnowszymi bateriami NMC 3. Pod skrótem NMC 3 kryje się nowa generacja wysokowydajnych baterii. Ich wyjątkową zaletą jest ogromna wydajność, która umożliwia uzyskanie dużego zasięgu bez konieczności doładowywania. Udoskonalony skład chemiczny ogniw w połączeniu ze zoptymalizowanym pakietem baterii umożliwił znaczny wzrost pojemności o około 50 % przy zachowaniu niezmienionej masy. Nowa generacja baterii spełnia już wymogi bezpieczeństwa określone regulaminem nr 100-3 EKG ONZ, które zaczną obowiązywać dopiero jesienią 2023 roku.

Zgodnie ze zwyczajem praktykowanym od początku istnienia eCitaro istnieje możliwość wyboru spośród różnych wersji wyposażenia zarówno dla autobusu solo, jak i autobusu przegubowego eCitaro G. Model eCitaro Solobus jest dostępny z co najmniej czterema i maksymalnie sześcioma pakietami baterii o łącznej pojemności do 588 kWh. Autobus przegubowy eCitaro może być wyposażony w co najmniej cztery, a maksymalnie siedem baterii o łącznej pojemności do 686 kWh.

Mirko Sgodda z Daimler Buses oraz Dieter Hanke i Kirsten Krämer z Omnibusspiegel,

konwencjonalne wnętrze

Układ przestrzeni pasażerskiej w eCitaro odpowiada w zasadzie znanym już modelom Citaro. Podobnie jak pasażerowie tak i kierowcy eCitaro nie muszą zmieniać swoich przyzwyczajeń. Prawie identyczna obsługa w porównaniu z Citaro wyposażonym w silnik spalinowy umożliwia kierowcy szybkie przejście na nowy model. Dzięki regulacji przyśpieszenia eCitaro pomaga także kierowcy w oszczędzaniu energii podczas jazdy: Podczas ruszania z przystanku lub na światłach, niezależnie od tego, czy pojazd jest pusty czy w pełni obciążony, moment obrotowy jest ograniczany do komfortowego poziomu. Efektem tego jest łagodny i przyjazny dla pasażerów styl jazdy a przy okazji także niższe zużycie energii. Ogólnie rzecz biorąc właściwości jezdne zoptymalizowano pod kątem maksymalnej efektywności bez absorbowania uwagi kierowcy różnicami względem Citaro z silnikiem spalinowym. Na przykład w ustawieniu domyślnym autobus toczy się, oszczędzając energię, gdy tylko kierowca zdejmie nogę z pedału przyspieszenia.

Bezpieczeństwo jest i było od zawsze najwyższym priorytetem w autobusach Mercedes-Benz. I tak na przykład, autobus testowy uczestniczący w teście porównawczym autobusów elektrycznych wyposażony był w nowy system kamer 360°. Stanowi on znaczące wsparcie dla kierowcy, gdy konieczne jest precyzyjne manewrowanie w zajezdni, w hali warsztatowej lub w wąskich uliczkach i zakrętach na trasie. Aktywny asystent hamowania Preventive Brake Assist, asystent skrętu Sideguard Assist i system monitorowania ciśnienia w oponach TPM to już niemal oczywistość. Bezpieczeństwo i wsparcie dla kierowcy zapewnia również akustyczny system ostrzegania o pojeździe (Acoustic Vehicle Alerting System) oraz włączana funkcja ograniczenia prędkości do 33 km/h – znaczne ułatwienie podczas jazdy w strefach ograniczonej prędkości.

Komentarze