Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Po hybrydach Olsztyn zmienia preferencje. Woli autobusy elektryczne z KTL. Analiza SWZ

infobus
17.12.2024 15:01
0 Komentarzy

Gmina Olsztyn szuka dostawcy 20 autobusów elektrycznych (z opcją plus 20). Zamówienie podstawowe obejmuje 10 autobusów klasy MAXI i 10 klasy MEGA (kategoria I).

Zakupy są finansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. O ogłoszeniu przetargu na te autobusy pisaliśmy w InfoBusie tutaj. Pora sprawdzić szczegóły SWZ. Przypomnijmy, że niedawno miasto zamówiło pojazdy hybrydowe od firmy Solaris Bus & Coach.

Rozkład jazdy

  1. Co będzie decydować o wyborze dostawcy autobusów elektrycznych dla Olsztyna?
  2. Czy Solaris i MAN wezmą udział w przetargu?
  3. Czy Olsztyn skorzysta z opcji zakupu dodatkowych 20 autobusów?
Po hybrydach Olsztyn zmienia preferencje. Woli autobusy elektryczne z KTL. Analiza SWZ
Po hybrydach Olsztyn zmienia preferencje. Woli autobusy elektryczne z KTL. Analiza SWZ

Ocena ofert

Zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (60%), parametrów technicznych i eksploatacyjnych (20%), warunków gwarancji i serwisu (20%).

Wśród kryteriów technicznych MPK wyodrębniło następujące rozwiązania, za które przyzna najwięcej punktów:

  • profile ze stali o podwyższonej wytrzymałości zabezpieczone antykorozyjnie metodą katodowego lakierowania zanurzeniowego (KTL – kataforezy) całej, kompletnej karoserii w ramach zamkniętego cyklu technologicznego – 25 pkt,
  • zastosowanie technologii SiC w przetwornicy zasilania silnika trakcyjnego – 10 pkt,
  • silnik centralny – 30 pkt,
  • podział szyby przedniej pionowo w osi pojazdu na lewą i prawą + osobna szyba tablicy kierunkowej – 15 pkt,
  • całe poszycie boczne pod linią okien na wysokości całego nadkola umożliwiające wymianę bez klejenia, spawania, zgrzewania – 10 pkt,
  • oś przednia – belka sztywna ze stabilizatorem toru jazdy – 10 pkt.
Po hybrydach Olsztyn zmienia preferencje. Woli autobusy elektryczne z KTL. Analiza SWZ
Po hybrydach Olsztyn zmienia preferencje. Woli autobusy elektryczne z KTL. Analiza SWZ

Specyfikacja techniczna

Autobusy elektryczne mają mieć długość od 17,5 do 18,75 m (MEGA) oraz od 11,8 do 12,2 m (MAXI). Wysokość wejścia we wszystkich drzwiach nie może przekraczać 340 mm. W standardzie jak zwykle przewidziano funkcję przyklęku, która pozwoli obniżyć wysokość wejścia.

Autobusy będą napędzane przez centralny silnik elektryczny, o mocy 160 – 200 kW (MAXI) i min. 240 kW (MEGA). Zdolność magazynowania energii w pojeździe powinna umożliwić przejechanie autobusu przy zasilaniu elektrycznym co najmniej 300 km, bez doładowywania magazynów energii. Zabudowa urządzeń do magazynowania energii powinna umożliwiać łatwą ich wymianę w warunkach warsztatowych użytkownika. Autobusy powinny być konstrukcyjnie wyposażony i przystosowane do ładowania za pomocą złącza plug-in.

W przestrzeni pasażerskiej przewidziano fotele ukształtowane ergonomicznie, wandaloodporne tj. o powierzchniach utrudniających naniesienie napisów typu „graffiti”. Wkładki tapicerskie siedziska i oparcia mają być bez gąbki (pianki) zmiękczającej pod tapicerką. Z kolei miejsce pracy kierowcy to kabina typu półzamkniętego z drzwiami o wysokości minimum 1800 mm (dostatecznie izolująca stanowisko kierowcy przed ewentualną agresją pasażerów i nie powodująca refleksów świetlnych i ograniczenia pola widzenia ze stanowiska kierowcy), zamykanymi na zamek magnetyczny lub porównywalny stabilizujący drzwi kabiny na całym obwodzie w sposób eliminujący wibracje (hałas) w stosunku do konstrukcji kabiny. Drzwi kabiny mają posiadać okienko do sprzedaży biletów i blat do przyjmowania monet.

Tablice elektroniczne zewnętrzne będą diodowe w kolorze białym. Wewnątrz znajdą się tablice o przekątnej 22 cale (podsufitowe) oraz tablice boczne, o przekątnej minimum 38 cali.

Po hybrydach Olsztyn zmienia preferencje. Woli autobusy elektryczne z KTL. Analiza SWZ
Po hybrydach Olsztyn zmienia preferencje. Woli autobusy elektryczne z KTL. Analiza SWZ / fot. UMM Olsztyn

Solaris vs MAN?

Analizując SWZ na pierwszy plan wysuwa się premia za autobusy wykonane w technologii KTL. To ogromny bonus dla producentów MAN i Mercedes. W grze jednak liczyć się będzie ten pierwszy z wymienionych, bowiem kolejne punkty można zdobyć za silnik centralny, którego Mercedes nie stosuje. Jednak szanse MAN-a maleją gdy popatrzymy na inne kryteria – belka sztywna, szyba przednia dzielona w pionie, technologia SiC. Takie rozwiązania w swoich autobusach stosuje Solaris. W tej sytuacji szykuje nam się ciekawy pojedynek, bo jest możliwe, że Olsztyn zyska co najmniej dwie oferty – właśnie od Solarisa i MAN-a. Otwarcie ofert aktualnie to data 16 stycznia.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://zamowienia.olsztyn.eu/#/offer/cebbc233-b6ed-4d71-a478-015e89165998

Komentarze