PKS Słupsk na Lato 2025: Autobusy hybrydowe, mikrobusy z rowerami i tablica e-papier
PKS Słupsk rozpoczął letni sezon od mocnego uderzenia technologicznego, w tym nowoczesne autobusy hybrydowe z systemem telemetrycznym.
Do tego dochodzi tablica przystankowa w technologii e-papieru i mikrobusy z bagażnikami na rowery. To konkretne zmiany w infrastrukturze i taborze. Technika przestaje być dodatkiem. Staje się rdzeniem komunikacji regionalnej.
Rozkład jazdy:
- Jakie zaawansowane rozwiązanie diagnostyczne zastosowano w nowych autobusach hybrydowych PKS Słupsk?
- Gdzie stanęła pierwsza w regionie tablica przystankowa z technologią e-papieru?
- Jaką ulgę oferuje nowy bilet rodzinny PKS Słupsk dla grup podróżujących razem?
Hybrydy z mózgiem – nowa generacja Iveco Crossway
Sześć pierwszych niskowejściowych autobusów hybrydowych Iveco Crossway rozpoczęło kursowanie w powiecie słupskim. Te nowoczesne pojazdy to coś więcej niż wygodny transport – to mobilne jednostki naszpikowane technologią.
„Autobusy są wyposażone oczywiście w wydajną klimatyzację, gniazda USB-C, rampę dla wózków inwalidzkich, fotele łatwo dostępne dla osób mających trudności z poruszaniem się i kamery monitoringu dbające o bezpieczeństwo osób na pokładzie, ale także w system czujników i kamer zapewniający bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom” – mówi Radosław Pankau, prezes ABP Bus&Coach, dostawcy pojazdów.
Ciekawostką jest telemetryczny system diagnostyczny. Autobus jest w stanie sam połączyć się z centrum serwisowym IVECO we francuskim Lyonie i przekazać informacje o swoich parametrach. To sprawi, że diagnoza ewentualnych usterek będzie jeszcze szybsza – więc autobusy mniej czasu spędzą w warsztatach.
„Diagnoza ewentualnych usterek będzie jeszcze szybsza – więc autobusy mniej czasu spędzą w warsztatach” – podkreśla Pankau.
W tle 50 hybryd
Nowe autobusy zostały sfinansowane z Krajowego Planu Odbudowy. Do wiosny 2026 roku baza przewoźnika zostanie powiększona o 25 hybrydowych pojazdów – 15 zakupionych przez Powiat Słupski i 10 przez PKS Słupsk. Wartość inwestycji to ok. 50 mln zł.
„To jest olbrzymie przedsięwzięcie i wielki skok cywilizacyjny. Zanim zaczęliśmy szeroko zakrojony program wymiany taboru, przeciętny autobus w PKS Słupsk miał 25 lat. Gdy w przyszłym roku zakończą się dostawy tych autobusów, średni wiek taboru w spółce spadnie do około siedmiu-ośmiu lat” – ocenia wicestarosta słupski Marcin Kowalczyk.
E-papier na przystanku
Nowością na przystanku w Rowach jest tablica informacyjna zbudowana w technologii e-papieru. To pierwsze takie rozwiązanie w regionie. Działa dokładnie jak czytnik e-booków – pobiera prąd tylko w momencie zmiany treści. Nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej – zasilanie zapewnia wbudowana bateria z żywotnością na minimum 5 lat.
Tablica wyświetla rzeczywisty czas przyjazdu autobusów, uwzględniając opóźnienia i zmiany trasy. Może też publikować komunikaty kryzysowe. Urządzenie dostarczyła firma Operibus, operator systemu KiedyPrzyjedzie.pl.
„To niesamowite urządzenie, jest nam bardzo miło, że przewoźnik zdecydował się ustawić je właśnie u nas” – mówi Rafał Konon, wójt gminy Ustka.
„Turyści teraz już przesiadają się z samochodów do pociągów, a z pociągu mogą dojechać do nas właśnie nowoczesnymi autobusami. To jest dla nas bardzo duże udogodnienie. Dziękuję za ten piękny przystanek!” – dodaje sołtys Rowów, Jadwiga Fudala.
Tablica wyposażona została również w przycisk aktywujący syntezator mowy, który odczytuje numery linii, kierunek i czas odjazdu – ułatwiając korzystanie osobom z dysfunkcją wzroku.
Mikrobusy z bagażnikiem
Letnia ofensywa techniczna PKS Słupsk nie kończy się na hybrydach i e-papierze. Na mniej uczęszczanych trasach pojawią się mikrobusy z bagażnikami rowerowymi – nowość w skali regionu.
„Turystyka rowerowa idealnie łączy się z komunikacją publiczną. Można osiągnąć więcej celów podróży przewożąc rower autobusem, bo nie trzeba się wracać do auta pozostawionego na parkingu. Trasę można zacząć i skończyć w zupełnie innym miejscu” – tłumaczy Tomasz Kowalczyk, prezes PKS Słupsk.
Informacje o tym, gdzie będą kursowały rowerowe mikrobusy będzie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych PKS Słupsk.
Poza tym, tradycyjnie przewoźnik wydał swój bezpłatny wakacyjny przewodnik z rozkładem jazdy i wskazówkami dojazdu komunikacją publiczną do najciekawszych miejsc regionu, także tych mniej oczywistych. Nakład broszury to 10 tys. egzemplarzy. Można ją otrzymać za darmo m.in. w punktach informacji turystycznej, na dworcach autobusowych w Słupsku i Ustce, w urzędach miast i gmin, a nawet w większych ośrodkach wczasowych. Jest dostępna również do pobrania w wersji elektronicznej ze strony pks.slupsk.pl
Lepsze rozkłady i promocja na bilety
PKS Słupsk zaprezentowało także zmiany w rozkładach jazdy wakacyjnych połączeń organizowanych przez Powiat Słupski. Godziny odjazdów linii „200” i „310” ze Słupska w stronę Ustki oraz „201” i „305” w stronę Rowów zostały ze sobą lepiej skoordynowane, zapewniając odjazdy na tych trasach w równym takcie, średnio dwukrotnie w ciągu godziny. Zupełnie przebudowany został rozkład jazdy linii „400” Słupsk–Łeba uruchomionej przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
– W lipcu i sierpniu linia „400” będzie kursowała przez cały tydzień, od poniedziałku do niedzieli – informuje prezes PKS Słupsk Tomasz Kowalczyk. – Pierwszy poranny autobus do Łeby wyruszy ze Słupska już o ósmej, a ostatni powrotny z Łeby odjedzie dopiero o dwudziestej pierwszej.
Choć standard podróżowania regionalną komunikacją nieustannie rośnie, przewoźnik przygotował wakacyjne promocje, które mają przyciągnąć jeszcze większą liczbę podróżnych.
– Spodziewamy się, że nasz nowy bilet rodzinny będzie prawdziwym hitem. To aż dwadzieścia procent ulgi dla tych, którzy podróżują w grupie trzech lub więcej osób – wyjaśnia Tomasz Kowalczyk. – Wbrew nazwie naszej promocji, podróżnych korzystających z tego biletu nie muszą łączyć więzy krwi. Ważne, żeby podróżowali razem. Liczymy, że dzięki temu mieszkańcy i goście regionu pokochają wspólne wycieczki autobusami i zostawią samochody w garażu – dodaje.
Jakby tego było mało, przewoźnik przygotował prezenty dla osób, które skorzystają z promocji. Sto pierwszych osób, które zgłoszą się z co najmniej trzema wykorzystanymi biletami rodzinnymi, otrzyma w kasie biletowej PKS Słupsk firmowe plecaki.
-"Wracamy także z akcją „Biletowy zawrót głowy” dla uczniów i studentów. Będą oni mogli korzystać z wszystkich naszych linii bez dodatkowych opłat, jeżeli przedłużą swoje szkolne bilety miesięczne na lipiec lub sierpień – dodaje prezes PKS Słupsk. – Innymi słowy uczeń z Dębnicy Kaszubskiej, który zdecydował się na wakacyjną pracę np. w Ustce, będzie mógł z nami tam dojeżdżać w takiej samej cenie, w jakiej podróżował np. do Słupska do szkoły.
Komentarze