Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKS Polonus pokazał wizualizację nowego dworca autobusowego Warszawa Zachodnia

infobus
25.07.2022 19:00

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Polonus przymierza się do budowy nowego dworca autobusowego. I robi na tej drodze pierwszy krok.

W lipcu firma pokazała wstępne opracowanie nowego dworca autobusowego, który zostanie ulokowany po drugiej stronie Alei Jerozolimskich – tuż przy wejściu na perony stacji kolejowej Warszawa Zachodnia Zgodnie z aktualnymi trendami, spółka chce połączyć funkcje transportowe z komercyjnymi.

Biura u góry, dworzec na dole

PKS Polonus pokazał wstępne opracowanie nowego dworca autobusowego przy wejściu na perony stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. Obecnie na tym placu znajduje się parking. Polonus ma niebawem złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy dla tego terenu.

Koncepcja zakłada, że budynek – w kształcie litery „U” – będzie miał około 44 metry wysokości, dwie kondygnacje podziemne oraz 10 kondygnacji nadziemnych. Wewnątrz zaplanowano spore wewnętrzne patio, obsadzone zielenią. Osiem najwyższych kondygnacji na mieć funkcję hotelową oraz biurowo-konferencyjną. Parter oraz antresola, wysokie łącznie na ok. 12 metrów, mają być przeznaczone na autokarowy dworzec.

Część autobusowa ma być skomunikowany z peronami stacji Warszawa Zachodnia oraz z przystankami tramwajowymi, które powstaną pod torami kolejowymi. Chodzi tutaj o tunel tramwajowy pod peronami modernizowanego dworca PKP Warszawa Zachodnia ma być gotowy razem z pracami na powierzchni, pod koniec 2023 r. Tramwaje zaczną tam dojeżdżać po dobudowaniu torów na uli. Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz schodzącej pod ziemię rampy przecinającej obrzeża parku Zachodniego ( niedawno przemianowanym na park Pięciu Sióstr ). Planowane jest to na lata 2024-26.

Wizualizacja budynku PKS Polonus przy Dworcu Zachodnim / fot. EMA Studio

co ze starym dworcem?

-„Kondygnacje -1, 0 i +1 są przestrzeniami o dominującej funkcji dworca PKS, dopełnione funkcją usługowo-komercyjną i gastronomiczną. Chcąc zapewnić wrażenie przestronności wnętrza oraz czytelność komunikacji, zaprojektowaliśmy wiele przebić w stropach tych kondygnacji oraz mocno przeszkloną, charakterystyczną strefę wejściową, za którą bezpośrednio znajdować się będą stanowiska kasowe – wyjaśniła Ewelina Siestrzewitowska, architektka z pracowni EMA Studio, która przygotowała koncepcję.

Architektka zaznaczyła, że taki układ pozwala na zorganizowanie poczekalni głównej PKS zarówno na parterze budynku, jak i na kondygnacji -1.

PKS Polonus wstępnie planuje realizację inwestycji na lata 2024-26.Dodajmy, że nie wiadomo jeszcze, co się stanie z terenem dzisiejszych peronów autobusowych – między obecnym budynkiem dworca a ul. Prymasa Tysiąclecia.

Natomiast jedno jest pewne – do momentu wybudowania i oddania do użytkowania nowego budynku obecny budynek dworca PKS Warszawa Zachodnia będzie funkcjonował na niezmienionych zasadach, wraz ze stanowiskami odjazdowymi dla autobusów. Potem czeka go wyburzenie.

Wizualizacja budynku PKS Polonus przy Dworcu Zachodnim / fot. EMA Studio