Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKM Świerklaniec stoi przy swoim. W drugim podejściu na najem 20 autobusów. Analiza SWZ

infobus
31.03.2025 08:04
0 Komentarzy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitarnej w Świerklańcu po unieważnieniu wcześniejszego przetargu, ponownie szuka wynajmującego fabrycznie nowych 20 autobusów z silnikiem Diesla.

Mają to być pojazdy klasy I kategorii MAXI. O ogłoszeniu drugiego przetargu w tym przedmiocie pisaliśmy w InfoBusie tutaj. W pierwszym, nieudanym przetargu jedyną ofertę złożył MERCUS PSQ. Jednak z przyczyn formalnych została ona odrzucona. Jak będzie tym razem? Czy coś się zmieniło w SWZ? Sprawdźmy to.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie cztery kryteria będą decydować o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu PKM Świerklaniec?
  2. Jakie wymagania techniczne musi spełniać silnik oferowanych autobusów?
  3. Które dwie marki autobusów spełniają warunek zgodności producenta pojazdu i silnika?
PKM Świerklaniec stoi przy swoim, w drugim podejściu na najem 20 autobusów. Analiza SWZ
PKM Świerklaniec stoi przy swoim, w drugim podejściu na najem 20 autobusów. Analiza SWZ

Preferencje PKM Świerklaniec

W kryteriach oceny ofert nie widać żadnych zmian. Zatem zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (50%), oceny technicznej (20%), terminu dostawy (20%), warunków gwarancji (10%).

W przypadku parametrów techniczno-eksploatacyjnych, PKM premiuje następujące rozwiązania:

  • materiał elementów konstrukcyjnych szkieletu nadwozia i szkieletu – profile ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PN-EN 10088), profile ze stali o podwyższonej wytrzymałości zabezpieczone antykorozyjnie metodą kataforezy zanurzeniowej, aluminium nie wymagające dalszego zabezpieczenia antykorozyjnego– 14 pkt,
  • materiał poszycia zewnętrznego nadwozia – blachy ze stali odpornej na: korozję (zgodnie z PN-EN 10088), blachy ze stali obustronnie ocynkowanej o podwyższonej wytrzymałości, zabezpieczone antykorozyjnie metodą kataforezy zanurzeniowej lub aluminium, tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym oraz tworzywa sztuczne przeznaczone do stosowania na zewnątrz o dużej odporności na niskie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne, nie wymagające dalszego zabezpieczenia antykorozyjnego – 14 pkt,
  • moc silnika: powyżej 240 kW i powyżej – 18 pkt,
  • gwarantowany okres między obsługowy silnik co najmniej 60 000 km – 18 pkt,
  • 11 i więcej miejsc z poziomu niskiej podłogi – 18 pkt,
  • mocowanie paneli bocznych – przykręcane na śruby, szybkowymienne – 18 pkt.
PKM Świerklaniec stoi przy swoim, w drugim podejściu na najem 20 autobusów. Analiza SWZ
PKM Świerklaniec stoi przy swoim, w drugim podejściu na najem 20 autobusów. Analiza SWZ

Specyfikacja techniczna

Autobusy dla PKM Świerklaniec mają mieć długość od 11,5 do 12,5 m i wysokość do 3,25 m. Oferowane konstrukcje powinny być pojazdami z całkowicie niską podłogą, bez stopni pośrednich wewnątrz, o wysokości podłogi maksymalnie 340 mm od podłoża. Przepływ pasażerów ma odbywać się przez troje dwuskrzydłowych drzwi, w układzie 2-2-2, otwieranych do wewnątrz o szerokości nie mniejszej niż 1.200 mm.

Autobusy będą napędzane silnikiem spełniającym normę czystości spalin co najmniej Euro 6, o mocy minimum 200 kW. Wymagane są autobusy, w których silnik i autobus są tego samego producenta (mogą to być producenci z tej samej grupy kapitałowej).

W przedziale pasażerskim znajdą się siedzenia o budowie modułowej, wykonane z tworzywa sztucznego na szkielecie stalowym lub z tworzywa sztucznego, z możliwością łatwego montażu i demontażu. Siedzenia mają być „miękkie” – z pełną tapicerką siedziska i oparcia z miękkim wypełnieniem o grubości co najmniej 15 mm dla siedziska i 10 mm dla oparcia. Przestrzeń pasażerska jak i kabina kierowcy mają być klimatyzowane. Z kolei kabina kierowcy ma być wydzielona typu zamkniętego.

Informacja dla pasażerów to przede wszystkim diodowe tablice zewnętrzne (kolor diod biały), a także tablica elektroniczna wewnętrzna informacyjna (na bazie matrycy LED o przekątnej min. 21,5 cali), a ponadto tablica elektroniczna reklamowa (również na bazie matrycy LED). Ponadto, autobusy będą wyposażone w system zliczania pasażerów i system kontroli trzeźwości kierowcy.

SWZ bez zmian

SWZ nie uległo żadnym zmianom w stosunku do pierwszego nieudanego podejścia. Mamy więc nadal wymóg unifikacji marki silnika i producenta autobusu. To mocno ogranicza krąg potencjalnych oferentów, właściwie do dwóch: MAN i Daimler Buses. Pozostaje pytanie kto zaoferuje najem takich pojazdów. Czy producenci bezpośrednio, czy też poprzez pośrednika? Tego dowiemy się w dniu 1 kwietnia, podczas otwarcia ofert.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1070228

Komentarze