Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwsze lubelskie Nowe Trollino 18 gotowe do służby

infobus
15.01.2021 15:00
0 Komentarzy

Już niebawem na ulice Lublina wyjadą nowe trolejbusy przegubowe marki Solaris.

Dzięki funduszom europejskim lubelski tabor jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Termin na dostawę kolejnych takich samych pojazdów przypada na początek kwietnia 2021.

Trzy linie

Pierwsze lubelskie trolejbusy z nowej generacji Solarisa zostaną wysłane do obsługi linii 156, 158 i 160.

Przypomnijmy, że umowa na zakup nowych trolejbusów z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie podpisana została pod koniec 2019 r. Dostawa 15 przegubowych trolejbusów Solaris Trollino 18 rozłożone została na dwie transze:

  • od listopada 2020 roku (5 trolejbusów),
  • do kwietnia 2021 roku (10 trolejbusów)

-„Inwestycje w autobusy elektryczne i trolejbusy sprawiają, że Lublin już dziś spełnia 25% próg udziału pojazdów elektrycznych w całej flocie, będąc w ścisłej czołówce systemów elektromobilnych w Polsce, a nawet w Europie. W 2021 r. ta proporcja zmieni się diametralnie osiągając 50% udziału elektryków w komunikacji miejskiej – mówił podczas podpisania kontraktu  Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lubelski standard

15 przegubowych trolejbusów Solaris Trollino 18 dla Lublina wyposażono w baterie Solaris High Power o pojemności 58 kWh. Umożliwiają one poruszanie się pojazdu poza siecią trakcyjną, np. w przypadku braku prądu lub konieczności zmiany trasy. Możliwe staje się również wyznaczanie nowych linii bez konieczności budowy sieci zasilającej. Poprzez automatyczny odbierak prądu, w który wyposażone zostaną trolejbusy, energia będzie napędzać trolejbus oraz ładować baterie z wykorzystaniem systemu o nazwie In-Motion-Charging. W każdym z pojazdów zainstalowano też silnik trakcyjny o mocy 240 kW.

Wszystkie dostarczane trolejbusy wyposażone zostaną w elektryczną klimatyzację miejsca pracy kierowcy oraz przestrzeni pasażerskiej. Całość oświetlenia wykonana została w przyjaznej środowisku i ekonomicznej technologii LED. Do dyspozycji pasażerów oddano ładowarki USB umożliwiające podładowanie np. telefonu. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwa system kamer rejestrujących obraz wewnątrz pojazdów oraz przed i za nim.

25 lat

Współpraca Solarisa oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji sięga roku 1996, gdy do Lublina –  jako jednego z pierwszych miast – trafiły autobusy polskiego producenta. MPK i ZTM zamówił dotychczas 146 autobusów i trolejbusów różnych długości wyprodukowanych w podpoznańskim Bolechowie, w tym pierwsze w Polsce niskopodłogowe przegubowe trolejbusy.

Najnowsze kontrakty to wspomniane zamówienie z grudnia 2019 r. na 15 szt. przegubowych trolejbusów Solaris Trollino 18 plus 20 szt. elektrycznych autobusów Solaris Urbino 12 electric. Do tego dochodzi kontrakt z maja na 12 szt. autobusów Solaris Urbino 12 electric. Razem 487 zeroemisyjnych autobusów i trolejbusów. Brawo!

Komentarze