Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwsza wygrana NesoBusa w Polsce. 20 autobusów wodorowych dla Rybnika

infobus
03.02.2023 14:03
0 Komentarzy

3 lutego Miasto Rybnik dokonało wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na dostawę 20 autobusów wodorowych klasy MAXI.

Pojazdy te dostarczy firma PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy i jest to pierwszy wygrany kontrakt w historii spółki. I to jaki! Rybnickie zamówienie plasuje się w grupie trzech najważniejszych zamówień H2 na naszym rynku – po kontrakcie dla GZM i na równi z zamówieniem MPK Poznań. Termin zakończenia dostaw zaplanowano na 240 dni od daty podpisania umowy.

JAK Byli OCENIANI WYKONAWCY?

Zanim przejdziemy do wybranej oferty, przypomnijmy jak byli oceniani wykonawcy. Zamawiający przewidział tylko dwa kryteria oceny ofert: cenę (60%) oraz kryteria techniczne (40%). W kryteriach technicznych Rybnik oceniał:

  • ocenę okresu gwarancji całopojazdowej – gwarancja wyższa niż 72 miesięcy – 18 pkt, l
  • usterka boczne w formie kamer, których obraz jest prezentowany w kabinie kierowcy – 1 pkt,
  • zużycie paliwa równe lub poniżej 5,99 kg/100 km – 5 pkt,
  • zapewnienie dostępu do systemu OBD – zdalnie przy użyciu dedykowanej aplikacji, pozwalającej na podgląd, diagnozę i edycję wszystkich elementów eksploatacyjnych zarządzania pojazdem – 10 pkt,
  • zastosowanie technologii SiC w przetwornicy napięcia zasilania silnika trakcyjnego – 2 pkt,
  • czas dostawy – do 180 dni od dnia zawarcia umowy: 5 autobusów, do 210 dni od dnia zawarcia umowy: kolejne 5 autobusów i do 240 dni od dnia zawarcia umowy ostatnie 10 autobusów – 4 pkt.

Przypomnijmy, że z 20 zamawianych autobusów – 15 ma być przeznaczone dla zadań miejskich (M), zaś 5 sztuk do zadań podmiejskich (Z).

DWIE OFERTY

Przy takich wymaganiach Rybnik otrzymał dwie oferty od:

  • Solaris Bus & Coach sp. z o.o. – cena 76.998.000,00 PLN brutto / 62.600.0000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt Urbino 12 hydrogen na poziomie 3.130.000 PLN netto;
  • PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. – cena 66.149.680,00 PLN brutto / 53.780.227 PLN netto, co daje jednostkowy koszt NesoBusa na poziomie 2.689.011 PLN netto.

Z kolei budżet zamawiającego przygotowany na sfinansowanie zakupu wodorowców wynosi 88 000 000,00 PLN. To oznacza, że obie oferty zmieściły się w kwocie przeznaczonej przez zamawiającego.

Dzięki niżej cenie, NesoBus zdecydowanie pokonał Solarisa w rybnickim pojedynku, natomiast co ciekawe, zdobył także więcej punktów w ocenie technicznej. To, biorąc pod uwagę dysproporcję w kwotach zaproponowanych przez obu producentów, najlepiej pokazuje, jak bardzo firma chciała wygrać to zamówienie. Do tego PAK-PCE zadeklarował całopojazdową gwarancję na okres aż 73 miesięcy. Fakt pozostaje jednak faktem – NesoBus wygrał swój pierwszy kontrakt, a budowana od postaw fabryka w Świdniku zacznie swoją pracę właśnie od rybnickiego zmówienia.  

RYBNICKIE WODOROWCE

Autobusy wodorowe dla Rybnika mają cechować się długością w przedziale 11,5 – 12,5 m oraz wysokością do 3,4 m. Każdy autobus winien posiadać niską podłogę na całej powierzchni przeznaczonej dla pasażerów stojących. Maksymalna wysokość podłogi na progu każdych drzwi to 320 mm. Jednostką napędową ma być silnik umieszczony centralnie lub silniki elektryczne umieszczone w osi napędowej o sumarycznej mocy minimum 250 kW. W układzie napędowym musi być zastosowany system odzyskiwania energii z hamowania i redukcji prędkości jazdy. Autobusy będą wyposażone w ogniwo paliwowe zamontowane na dachu o mocy minimum 70 kW netto. Gniazdo do tankowania wodoru zlokalizowane będzie z prawej strony w okolicach osi przedniej. Czas tankowania wodoru to około 10-12 minut. Dodatkowe magazyny energii elektrycznej mogącej być wykorzystane do celów trakcyjnych muszą być zabudowane w oparciu o akumulatory lub superkondensatory lub też inne urządzenia, zdolne do magazynowania energii.

 Autobusy muszą posiadać całkowicie oddzielone od przedziału pasażerskiego stanowisko kierowcy z dwoma niezależnymi wejściami: od wewnątrz autobusu oraz od zewnątrz autobusu. W przypadku autobusów do zadań podmiejskich stanowisko kierowcy ma być z jednym wejściem od wewnątrz autobusu. Oddzielenie od przedziału musi być przeszklone w sposób nie powodujący powstawania refleksów i odbić oraz nadmiernego przedostawania się światła do wnętrza kabiny. W jej wnętrzu znajdzie się m.in. lodówka oraz radio.

W przestrzeni pasażerskiej znajdą się siedzenia o ergonomicznym kształcie, wandaloodporne, tj. o powierzchniach utrudniających naniesienie napisów typu „graffiti”. Wkładki tapicerskie siedziska i oparcia muszą być wyposażone w gąbkę (piankę) zmiękczającą pod tapicerką. Do dyspozycji pasażerów we wszystkich autobusach będą minimum 4 podwójne porty USB (typ A), których gniazda mają być zlokalizowane równomiernie na całej długości przestrzeni pasażerskiej, na poręczach, powierzchniach bocznych lub w widocznym miejscu bezpośrednio pod siedzeniami pasażerskimi. Autobusy muszą posiadać klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz oddzielnie sterowaną klimatyzację kabiny kierowcy zintegrowaną z układem ogrzewania kabiny kierowcy oraz przedniej szyby. Tablice zewnętrzne kierunkowe mają być wykonane w technologii LED RGB i umożliwiać wyświetlanie treści w minimum dwóch kolorach: białym jaskrawym i bursztynowym. Wewnątrz informację pasażerską zapewni wyświetlacz boczny, czyli monitor ciekłokrystaliczny o przekątnej minimum 38 cali. Dodatkowo autobusy mają być wyposażone w system zliczania potoków pasażerskich.

Komentarze