Pięćdziesiąt lat autobusowej komunikacji miejskiej w Rumi
Komunikację miejską w Rumi uruchomiono 26 lipca 1972 r.
Funkcjonować zaczęła wówczas linia autobusowa 153, łączącą pętlę przy ul. Partyzantów z Dworcem PKP w Rumi oraz z Dworcem PKP w Redzie. Z okazji jubileuszu opracowanie historii komunikacji miejskiej w tym pomorskim mieście przygotowali Mariusz Józefowicz i Olgierd Wyszomirski. Poniżej wyciąg z najnowszych dziejów.
Najnowsza historia
W 2020 r. najpierw pod wpływem problemów finansowych gmin związanych z polityką rządu, a następnie z pandemią Covid-19, rozpoczął się okres ograniczania oferty przewozowej, który objął także Rumię. Oszczędności rozpoczęto od linii J i R. Na tej pierwszej, z dniem 11 stycznia, zmniejszona została częstotliwość kursowania autobusów w dni powszednie w godzinach szczytów przewozowych z 30 do 40 min. W rezultacie linię zaczęły obsługiwać 3 autobusy zamiast czterech. Od 2020 r. nie jest uruchamiana sezonowa linia 383.
W 50-letnim okresie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Rumi zadania przewozowe obsługiwali różni przewoźnicy. Pierwsza linia w 1972 r. uruchomiona została przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Gdańsk-Gdynia. Następnie od 1975 r. do 1989 r. przewozy wykonywane były przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Gdańsku, Zakład w Gdyni. Po jego likwidacji zastąpiło go Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przekształcone w Miejski Zakład Komunikacyjny.
Od 28 marca 1992 r. w rumskiej komunikacji miejskiej zatrudniono po raz pierwszy przewoźnika prywatnego – Przedsiębiorstwo Przewozowe Krzysztof Czerwiński, które obsługiwało wybrane zadania na linii 83 w dni robocze i na linii 86 w dni wolne od pracy. Kolejnych nowych operatorów, w tym prywatnych, zatrudniał powstały w 1992 r. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, który jest do dzisiaj organizatorem usług komunikacji miejskiej w Rumi.
Od tego momentu w ramach podpisywanych kontraktów, a obecnie, stosownie do wyników przetargów, swoje usługi zaczęli świadczyć inni przewoźnicy: Przedsiębiorstwo Transportowe „Transbus” Ludwik Kuchta, Ornowski Travel Zbigniew Ornowski, Przewozy Autobusowe „Gryf” sp. z o.o. s.k. z Kartuz (obecnie z Żukowa), Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Wejherowie (później Pomorska Komunikacja Samochodowa sp. z o.o., obecnie PKS Gdynia SA), Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Gdańsku (obecnie PKS w Gdańsku sp. z o.o.), Usługi Transportowo- Ślusarskie Tomasz Śliwiński, Autobusowe Linie Prywatne sp. z o.o. z Elbląga, Irex 3 sp. z o.o. z Gdyni z siedzibą w Świętochłowicach i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BP Tour” Piotr Brewczak z Bełżyc koło Lublina.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ponadto nieprzerwanie przewozy świadczą w Rumi dwie gdyńskie spółki miejskie – Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej sp. z o.o. z bazą w Kaczych Bukach i Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. z zajezdnią na Pogórzu Dolnym w Gdyni.
Autobusy na liniach
W obsłudze komunikacyjnej Rumi wykorzystywane były autobusy różnych marek i typów. W 1972 r. komunikację miejską zainaugurował na linii 153 Jelcz 272 MEX. Od końca lat 70. dominowały Jelcze PR 110. Od 1983 r. wprowadzane były sukcesywnie do eksploatacji standardowe Ikarusy 260. Z czasem na linii R pojawiły się przegubowe Ikarusy 280, które ją zdominowały. Do eksploatacji na pozostałych liniach weszły standardowe Jelcze M11 i Jelcze L11. W latach 2000. komunikację miejską w Rumi opanowały nowoczesne pojazdy niskopodłogowe. Najpierw na linii R, a potem także na linii J zaczęły jeździć przegubowe Mercedesy O530G Citaro, przewoźnika PKS w Wejherowie i jego następców prawnych.
Poza Mercedesami do obsługi komunikacyjnej Rumi wprowadzone zostały też Neoplany, Many i Solarisy. Przez krótki okres czasu na linii J kursował autobus piętrowy marki MAN. Z kolei do obsługi linii 86 były ekspediowane midibusy. W 2020 r. włączone zostały do eksploatacji na linii 85 w Rumi przez operatora P.A. Gryf dwa nowe autobusy MAN NL280 Lion’s City 12 EfficientHybrid, pierwsze w Polsce pojazdy nowej generacji tej marki. Wyróżnia je zastosowanie napędu hybrydowego w postaci silnika diesla i małego silnika elektrycznego, w celu zmniejszenia poziomu emisji spalin.