Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Orlen rusza z II edycją Akademii Wodorowej. Staże w Pesie i Solarisie

infobus
16.02.2024 19:03
0 Komentarzy

31 uczestników zakwalifikowało się do II edycji Akademii Wodorowej Orlenu – poinformował 16 lutego płocki koncern. Program ten oferuje m.in. staż w fabryce autobusów w Bolechowie.

Najlepsi absolwenci akademii będą mogli odbyć staż w Orlenie lub u jednego z partnerów, wśród których są też Pesa, Toyota i Solaris – zaznaczył koncern. Przypominamy przy okazji, że do 23 lutego Komunikacja Miejska Płock testuje autobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen, który zasila właśnie Orlen. Potem spółka chce zorganizować sprawdzian kolejnego wodorowca, ale już innego producenta. To wielkie przygotowania do wielkiej inwestycji. Dzięki wsparciu z KPO spółka KM Płock chce mieć 15 takich autobusów.

najlepsi absolwenci

Akademia Wodorowa to program dla studentów i absolwentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie w branży wodorowej. W ramach drugiej edycji zaplanowano m.in. zajęcia praktyczne w laboratorium we Włocławku. Według Orlenu, najlepsi absolwenci będą mieli okazję na dłużej związać się z koncernem lub jednym z partnerów projektu i skorzystać z płatnego stażu.

Jak podano, Akademia H2 skierowana jest do studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów. „Wśród 31 uczestników drugiej edycji są reprezentanci z całej Polski, z takich kierunków jak energetyka, OZE o specjalizacji przemysłowej, energetyka wodorowa, fizyka techniczna i prawo” – wskazał Orlen. Partnerami merytorycznymi II edycji Akademii Wodorowej są Politechnika Gdańska i Politechnika Krakowska.

„Partnerami biznesowymi programu są producenci pojazdów napędzanych wodorem: Pesa, Toyota i Solaris, którzy w tym roku także przygotowali miejsca na staże dla najlepszych absolwentów Akademii H2” – zaznaczyła spółka, podkreślając, że firma Solaris dołączyła do II edycji jako jeden z największych producentów autobusów zasilanych wodorem

Przyszłe kadry

Orlen zwrócił uwagę, że celem Akademii H2 jest wymiana wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie, a osobami zainteresowanymi wskazaną tematyką, rozpoczynającymi dopiero karierę w branży. „Program obejmuje cykl wykładów i warsztatów, a także spotkania z ekspertami i naukowcami z branży wodorowej. Zajęcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce i pozwalają uczestnikom projektu zobaczyć w praktyce, jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych dziedzinach przemysłu” – dodano.

Jak wskazał Orlen, zajęcia w ramach projektu potrwają do czerwca br. „Orlen wraz z partnerami przygotował osiem sesji zjazdowych w całej Polsce, m.in. w siedzibach Grupy ORLEN w Płocku i we Włocławku, na Politechnice Krakowskiej i w siedzibach partnerów biznesowych, firm: Toyota w Wałbrzychu, Solaris w Poznaniu i Pesa w Bydgoszczy” – podano.

„Wodór to jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją przemysłu i transportu. Dlatego zgodnie z naszą strategią stawiamy na jego szerokie zastosowanie. (…)Stąd powstał pomysł na program dla studentów i absolwentów w formie Akademii Wodorowej” – stwierdził członek zarządu Orlenu Józef Węgrecki. Dodał, że to szansa dla młodych ludzi na zdobycie doświadczenia zgodnie z ich zainteresowaniami, a dla Orlenu możliwość zyskania potencjalnych pracowników.

olbrzymie możliwości

Węgrecki przyznał, że brakuje fachowców, jeśli chodzi o wiedzę o wodorze. „W tej chwili wodór jest na fali, wiedza w tym zakresie daje nam olbrzymie możliwości. Orlen jest na czele, jeśli chodzi o przekazywanie tej wiedzy” – podkreślił.

Przypomniał, że obecnie Orlen produkuje 35 tys. ton szarego wodoru (z surowców kopalnych) w Polsce, a łącznie ok 50 tys. ton. „Szukam zielonego wodoru. Wiemy jak go produkować, ale musicie szukać taniego wodoru, bo elektrolizer to duże koszty” – zwrócił się do adeptów akademii. Radził im więc by, nie podążali utartymi ścieżkami, ale szukali nowatorskich rozwiązań.

Zgodnie z obowiązującą strategią wodorową Grupy Orlen, do 2030 r. celem koncernu jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu. Zgodnie z założeniami, Orlen uruchomi w Europie Środkowej ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego – zarówno drogowego, jak i kolejowego, przy czym ok. połowa lokalizacji zostanie uruchomiona w Polsce. Dostawy wodoru mają być możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 r europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.

Spółka podkreśliła, że wodór będzie czynnikiem kluczowym, odpowiadającym za dekarbonizację Grupy Orlen. „Instalacje produkcyjne wykorzystujące wodór produkowany na bazie paliw kopalnych, sukcesywnie będą wykorzystywać wodór odnawialny, zmniejszając w efekcie emisję CO2. Do końca tej dekady Grupa Orlen będzie produkować 130 tys. ton wodoru odnawialnego oraz 70 tys. paliw syntetycznych” – poinformował Orlen.

Autobus wodorowy kończy testy w Płock / fot Orlen

Płock test

Przypomnijmy, że Komunikacja Miejska Płock od połowy grudnia 2023 roku testuje wodorowy autobus marki Solaris. Wodór do testów autobusu dostarcza Orlen, ale prezes KM Płock, Marcin Uchwał wskazuje, że nie może podać ceny, ze względu na tajemnicę handlową. Na komercyjnych stacjach w Warszawie to obecnie 69 złotych za kilogram.

-„Koszty eksploatacji autobusu wodorowego są dziś 2,5-3 razy wyższe, niż tradycyjnego autobusu – powiedział portalplock.pl Marcin Uchwał, prezes Komunikacji Miejskiej Płock. – Dziś nie mamy jednak produkcji komercyjnego wodoru w Polsce. Mamy produkcję wodoru w Trzebini, ale to element uboczny produkcji glikolu. Wiemy że już niebawem, w I kwartale tego roku, będzie otwarty hub wodorowy we Włocławku. To bardzo ważna kwestia, dotycząca zabezpieczania naszych autobusów w wodór i jego ceny. Odległość Płocka od Włocławka będzie miała wpływ na jego cenę. Koszty logistyki to kilkadziesiąt procent. Nie ma dziś możliwości, żeby cena wodoru była porównywalna z prądem czy tradycyjnymi paliwami. Wodór jest droższy i jeszcze przez jakiś czas będzie droższy. Może nigdy nie będzie tańszy, tego nie wiemy. Rynek musi się jednak otworzyć.”

Autobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen będzie dostępny dla płockich pasażerów jeszcze przez tydzień – do 23 lutego. Potem Komunikacja Miejska chce zorganizować sprawdzian kolejnego wodorowca, ale już innego producenta. To wielkie przygotowania do wielkiej inwestycji. Dzięki wsparciu z KPO spółka KM Płock chce mieć 15 takich autobusów.

Komentarze