Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Olsztyn anulował przetarg na autobusy elektryczne przez … nowelę o elektromobilności

infobus
16.01.2025 10:01
0 Komentarzy

15 stycznia Gmina Olsztyn dość niespodziewanie unieważniła przetarg na zakup 20 autobusów elektrycznych (z opcją plus 20 sztuk).

Zdaniem urzędników decyzja o anulacji umożliwi im przygotowanie nowego postępowania, które będzie lepiej odpowiadało aktualnym warunkom prawnym i rynkowym. Ciekawe. O ogłoszeniu tego przetargu pisaliśmy w InfoBusie tutaj. Dodajmy też, że niedawno miasto zamówiło pojazdy hybrydowe od firmy Solaris Bus & Coach.

Rozkład jazdy:

  1. Dlaczego Gmina Olsztyn unieważniła przetarg na zakup autobusów elektrycznych?
  2. Jakie kluczowe kryteria techniczne miały wpływ na ocenę ofert w przetargu?
  3. Jakie parametry techniczne musiały spełniać autobusy elektryczne klasy MEGA i MAXI w ramach unieważnionego zamówienia?
Olsztyn anulował przetarg na autobusy elektryczne przez ... nowelę o elektromobilności
Olsztyn anulował przetarg na autobusy elektryczne przez … nowelę o elektromobilności

Skąd ta decyzja?

Przypomnijmy, że olsztyńskie zamówienie podstawowe obejmowało 10 autobusów kategorii MAXI i 10 klasy MEGA z dofinansowaniem z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Teraz Olsztyn podjął decyzję o unieważnieniu tego postępowania na podstawie art. 256 ustawy Pzp, który umożliwia takie działanie przed upływem terminu składania ofert, jeśli dalsze prowadzenie postępowania okaże się nieuzasadnione. Przyjrzyjmy się dokładnie, co to oznacza i dlaczego podjęto taką decyzję w tym przypadku.

Postępowanie może być uznane za nieuzasadnione w sytuacji, gdy:

  1. Zniknęła potrzeba realizacji zamówienia – cel, który miał być osiągnięty dzięki umowie, został już zaspokojony w inny sposób lub przestał być aktualny.
  2. Zmieniły się warunki rynkowe – pojawiły się nowe możliwości techniczne, organizacyjne lub finansowe, które są bardziej korzystne dla zamawiającego niż przewidziane pierwotnie w postępowaniu.
  3. Zmiany w przepisach prawa – nowe regulacje mogą wprowadzać istotne zmiany, które wpływają na założenia prowadzonego postępowania.

W tym przypadku powód unieważnienia jest związany ze zmianą przepisów prawa:

  • Z dniem 1 stycznia 2025 roku weszły w życie zmiany w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
  • Zmiany te nastąpiły po wszczęciu postępowania, co spowodowało, że założenia przyjęte w przetargu stały się nieaktualne lub mniej korzystne w kontekście nowych przepisów.
  • W efekcie dalsze prowadzenie postępowania zgodnie z pierwotnymi warunkami byłoby nieefektywne i nieodpowiadałoby aktualnym wymaganiom prawnym.

Do końca nie wiemy, jakie okoliczności zmieniły się po podpisaniu przez prezydenta RP tej noweli w grudniu 2024, ale widocznie Olsztyn – jako miasto z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. mieszkańców – stwierdził, że lepiej przeformułować ten przetarg. Czekamy na wznowienie i zakup pierwszych elektrobusów dla MPK Olsztyn.

Olsztyn anulował przetarg na autobusy elektryczne przez ... nowelę o elektromobilności
Olsztyn anulował przetarg na autobusy elektryczne przez … nowelę o elektromobilności

Co chciał Olsztyn?

Zamawiający chciał wybrać najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów:

  • ceny (60%),
  • parametrów technicznych i eksploatacyjnych (20%),
  • warunków gwarancji i serwisu (20%).

Wśród kryteriów technicznych MPK wyodrębniło następujące rozwiązania, za które przyzna najwięcej punktów:

  • profile ze stali o podwyższonej wytrzymałości zabezpieczone antykorozyjnie metodą katodowego lakierowania zanurzeniowego (KTL – kataforezy) całej, kompletnej karoserii w ramach zamkniętego cyklu technologicznego – 25 pkt,
  • zastosowanie technologii SiC w przetwornicy zasilania silnika trakcyjnego – 10 pkt,
  • silnik centralny – 30 pkt,
  • podział szyby przedniej pionowo w osi pojazdu na lewą i prawą + osobna szyba tablicy kierunkowej – 15 pkt,
  • całe poszycie boczne pod linią okien na wysokości całego nadkola umożliwiające wymianę bez klejenia, spawania, zgrzewania – 10 pkt,
  • oś przednia – belka sztywna ze stabilizatorem toru jazdy – 10 pkt.

Patrząc na SWZ na pierwszy plan wysuwa się premia za autobusy wykonane w technologii KTL. To bonus dla producentów MAN i Mercedes. W grze jednak liczyć się będzie ten pierwszy z wymienionych, bowiem kolejne punkty można zdobyć za silnik centralny, którego Mercedes nie stosuje. Jednak szanse MAN-a maleją gdy popatrzymy na inne kryteria – belka sztywna, szyba przednia dzielona w pionie, technologia SiC. Takie rozwiązania w swoich autobusach stosuje Solaris. Czy takie zapisy powtórzy Olsztyn w kolejnym zamówieniu? Zobaczymy.

Na koniec podajemy link do historycznego już przetargu: https://zamowienia.olsztyn.eu/#/offer/cebbc233-b6ed-4d71-a478-015e89165998

Komentarze